Bing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bing (poprzednio: Windows Live Search i MSN Search) – wyszukiwarka internetowa stworzona przez amerykańską firmę Microsoft, początkowo jako część portalu MSN. Później stała się częścią Windows Live, a obecnie jest samodzielną wyszukiwarką. Producent nazywa ją nie tylko wyszukiwarką internetową, ale również silnikiem decyzyjnym ze względu na liczbę zaimplementowanych funkcji pomagających podjąć decyzję odnośnie do wyboru restauracji czy biletów lotniczych.

Robot internetowy (lub też Robot indeksujący) – jest programem zbierającym informacje o strukturze i stronach umieszczanych w indeksie wyszukiwarek i służą m.in. do:Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.

Historia[ | edytuj kod]

Przodek Bing, MSN Search, został wprowadzony oficjalnie 1 lutego 2005, po dwóch latach prac rozwojowych. Był to opracowany od podstaw projekt, dostępny w 10 wersjach językowych, indeksujący w chwili oficjalnej inauguracji co najmniej 5 mld stron i wykorzystywany średnio przez co szóstego użytkownika Internetu.

Bing Maps (znany wcześniej jako Windows Live Local, Windows Live Maps, Virtual Earth i Live Search Maps) — należący do firmy Microsoft internetowy serwis z mapami drogowymi oraz zdjęciami satelitarnymi i lotniczymi, będący częścią wyszukiwarki internetowej Bing.Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).

Stopniowo projekt przeradzał się w usługę Windows Live. Pierwsza publiczna beta Windows Live Search została wydana w marcu w 2006, a finalna wersja we wrześniu tego samego roku oficjalnie zastąpiła MSN Search.

O projekcie o nazwie kodowej Kumo, który następnie został przemianowany na Bing, świat usłyszał w listopadzie 2008. Wyszukiwarka testowo pojawiła się w sieci 1 czerwca 2009, a dwa dni później stała się w pełni funkcjonalna. Jednocześnie poprzednik, Windows Live Search, zniknął z sieci. Obecnie jego adres, podobnie jak adres MSN Search, kierują na wyszukiwarkę Bing.

Hiperłącze (ang. hyperlink, inaczej: odnośnik, odsyłacz, link) – zamieszczone w dokumencie elektronicznym (tekstowym, graficznym, wideo, animacji, PDF, HTML) odwołanie do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie. Odwołanie takie związane jest z fragmentem tekstu lub obrazem – uaktywnienie hiperłącza (kliknięcie lub nadejście odpowiedniego momentu) powoduje otwarcie dokumentu docelowego. Hiperłącza są powszechnie używane na stronach internetowych.Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.

Do 3 czerwca 2009 Microsoft uruchomił Bing w większości regionów świata, w tym w Polsce. Jednak w niektórych krajach funkcje wyszukiwarki są ograniczone (sekcja „Funkcje wyszukiwarki” w tym artykule odnosi się do funkcji w wersji dla Stanów Zjednoczonych).

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Seth Godin (ur. 10 lipca 1960) jest amerykańskim autorem książek z zakresu marketingu oraz popularnym mówcą.. Godin jest popularyzatorem pojęcia permission marketingu.
Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom znalezienie informacji w sieci.
MSN od The Microsoft Network – zestaw serwisów internetowych udostępnianych przez amerykańską firmę Microsoft. MSN zaczął swoje działanie 24 sierpnia 1995 roku w połączeniu z wprowadzeniem na rynek systemu operacyjnego Microsoftu: Windows 95. Według serwisu Alexa.com jest szóstą stroną na świecie co do ilości odsłon. W Polsce, od 12 czerwca 2012 roku, działa portal MetroMSN będący polską wersją MSN, powstający przy współpracy z koncernem Agora SA.
Chmura obliczeniowa – model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę (wewnętrzny dział lub zewnętrzna organizacja). Funkcjonalność jest tu rozumiana jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie musi dokonywać zakupu sprzętu ani oprogramowania. Termin „chmura obliczeniowa” jest związany z pojęciem wirtualizacji. Model „chmury obliczeniowej” historycznie wiąże się z przetwarzaniem w sieci grid, gdzie wiele systemów udostępnia usługi korzystając z podłączonych zasobów, z tą różnicą, że w chmurze obliczeniowej mamy do czynienia z podążaniem zasobów za potrzebami usługobiorcy.
Encarta – multimedialna encyklopedia wydawana do 2009 przez Microsoft Corporation. W 2005 roku angielska wersja, Encarta Premium, zawierała około 100 tys. artykułów wraz z ilustracjami oraz nagraniami wideo i była dostępna w Internecie dzięki subskrypcji lub poprzez zakupienie wersji pudełkowej. Większość artykułów dostępna była za darmo w serwisie Microsoftu utrzymywanym z reklam.
Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.
Onomatopeja (harmonia naśladowcza, wyraz dźwiękonaśladowczy) – figura retoryczna, używana w poezji jako środek stylistyczny polegający na takim dobieraniu wyrazów (istniejących w mowie lub neologizmów albo glosolalii), aby naśladowały one swym brzmieniem opisywane zjawisko lub dźwięki wydawane przez opisywany przedmiot.

Reklama