Billy Joe Royal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Billy Joe Royal (ur. 3 kwietnia 1942 w Valdoście, zm. 6 października 2015 w Morehead City) – amerykański piosenkarz rockandrollowy i country. Do jego największych przebojów należą „Down in the Boondocks” i „Hush”.

Morehead City – miasto portowe w hrabstwie Carteret, w stanie Karolina Północna, w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku miasto liczyło 9513 mieszkańców.Joe South (urodził się jako Joseph Alfred Souter, 28 lutego 1940 w Atlancie w stanie Georgia, zm. 5 września 2012 w Flowery Branch, Georgia) – amerykański wokalista i autor tekstów z charakterystycznym brzmieniem gitary, wyróżniony Nagrodą Grammy.

Życiorys[ | edytuj kod]

Royal urodził się w rodzinie muzyków i zadebiutował w radio w show jego wujka w wieku 11 lat. Mając 14 lat nauczył się grać na gitarze i dołączył do Georgia Jubilee w Atlancie, gdzie występował razem z Joe Southem, Jerrym Reedem i Rayem Stevensem. W szkole średniej założył własną grupę rockandrollową i w wieku 16 lat regularnie śpiewał w Atlancie. Spędzał także czas w Savannah, gdzie zapoznał się z afroamerykańskimi stylami wokalnymi i zaczął rozwijać własny charakterystyczny wokal. W 1962 roku nagrał niezależny singel. Trzy lata później South poprosił go o zaśpiewanie piosenki „Down in the Boondocks”.

Hush” – drugi singel brytyjskiego zespołu hardrockowego Deep Purple (pierwszy wydany jeszcze jako grupa "Roundabout") pochodzący z ich debiutanckiego albumu o nazwie "Shades of Deep Purple" (który ukazał się nakładem wytwórni Tetragrammaton Records w lipcu 1968 w Stanach Zjednoczonych), wydanego po raz pierwszy przez Parlophone 21 czerwca 1968 w Wielkiej Brytanii. Producentem singla jak i albumu był Derek Lawrence, natomiast za reżyserię dźwięku odpowiadał Barry Ainsworth. We w wrześniu 1968 singel osiągnął 4 miejsce w notowaniu "Billboard Hot 100".Atlantic Records (Atlantic Recording Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.

Piosenka ta okazała się przełomem w karierze Royala, osiągając dziewiąte miejsce na liście przebojów pop, a wytwórnia Columbia Records podpisała z nim sześcioletni kontrakt. Po tym sukcesie nagrał piosenki takie jak „I Knew You When”, „I've Got to Be Somebody” czy „Cherry Hill Park”. Pod koniec dekady jego popularność zanikła. W 1978 roku nagrał cover „Under the Boardwalk”.

6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.Valdosta – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Lowndes, w południowej części stanu Georgia, w Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku miasto liczyło 56 481 mieszkańców.

W 1984 roku nagrał kompozycję Gary'ego Burra „Burned Like a Rocket”, co doprowadziło do podpisania kontraktu z wytwórnią Atlantic Records. Singel ten w 1986 roku stał się hitem, podobnie jak inne piosenki, które Royal nagrywał przez następnie dwa lata, wliczając „I'll Pin a Note on Your Pillow” z 1987 roku. W 1989 roku nagrał album Tell It Like It Is, który utrzymywał się na liście Billboard Top Country Albums przez rok i osiągnął 15 miejsce. Łącznie w latach 80. 15 jego singli znalazło się na listach przebojów muzyki country. W 1990 roku jego styl muzyczny zmienił się i jego popularność zmalała; do 1992 roku nagrywał mniejsze przeboje. W 1998 roku powrócił z albumem Stay Close to Home.

Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
Savannah – miasto w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Georgia. Położone nad rzeką Savannah, niedaleko jej ujścia do Atlantyku.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama