Billie Joe Armstrong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Billie Joe Armstrong (ur. 17 lutego 1972 w Oakland) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Billie Joe Armstrong znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole rockowym Green Day.

Wegetarianizm – rodzaj praktyki (w sensie świadomej i celowej działalności człowieka), charakteryzującej się wyłączeniem z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza); może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzących z uboju zwierząt np. smalcu . Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. W języku potocznym przyjmuje się, że wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.Mike Dirnt właściwie Michael Ryan Pritchard (ur. 4 maja 1972 w Rodeo, Kalifornia) – amerykański basista, muzyk grupy Green Day.

Występuje ponadto w zespołach Foxboro Hot Tubs, The Longshot i Pinhead Gunpowder. W latach 2003–2005 występował także w grupie The Network.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Oakland jako najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Jego ojciec, Andrew (pochodzenia angielsko-włoskiego, zm. w 1982 na złośliwy nowotwór przełyku), był muzykiem jazzowym i kierowcą samochodów ciężarowych. Matka, Ollie (pochodzenia szkocko-holendersko-irlandzko-hinduskiego), była kelnerką w restauracji Rod’s Hickory Pit, w której Billie zaliczył debiutancki występ ze swoim pierwszym zespołem. Od piątego roku życia śpiewał okazjonalnie w szpitalach dla dzieci i domach spokojnej starości. W 1977, mając pięć lat, nagrał swój debiutancki singiel "Looking for Love", napisany przez Marie Loise i Jamesa J. Fiatarone. Uczył się w Pinole Valley High School.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1987 wraz z perkusistą Johnem Kiffmeyerem i basistą Mikiem Dirntem założył grupę Green Day. Do 2012 nagrał wraz z grupą jedenaście albumów studyjnych odniósłszy międzynarodowy sukces komercyjny sprzedając 75 mln płyt na całym świecie.

W 1991 powołał rockowy zespół Pinhead Gunpowder. Do 2008 formacja zarejestrowała dwa albumy studyjne oraz siedem minialbumów.

W 2003 wraz z członkami Green Day założył zespół The Network. Jedyna płyta tejże formacji pt. Money Money 2020 ukazała się we wrześniu 2003. W 2005 projekt został zarzucony.

Green Day – amerykański zespół punkrockowy powstały w 1986 z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Billiego Joe Armstronga i basisty Mike’a Dirnta w Rodeo, w Berkeley i w stanie Kalifornia. Na początku działalności grupy perkusistą był Al Sobrante. Po wydaniu płyty „1,039/Smoothed Out Slappy Hours” w 1991 r. porzucił zespół na rzecz nauki w college’u. Na jego miejsce przyszedł Tre Cool. W 1994 roku zespół wydał album „Dookie”, który okazał się wielkim sukcesem (15 milionów sprzedanych płyt na świecie). Już pierwszy singel z tej płyty, „Longview” uzyskał 1. miejsce na liście Billboard Modern Rock Tracks, które później było okupowane przez inne single z tej płyty („Basket Case” i „When I Come Around” utrzymywały się na nim przez 7 tygodni). Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2007, ponownie wraz z muzykami zespołu Green Day, utworzył formację Foxboro Hot Tubs, której został wokalistą. Na potrzeby zespołu przyjął przydomek Reverend Strychnine Twitch. Debiutancki album formacji, zatytułowany Stop Drop and Roll!!!, trafił do sprzedaży w 2008.

W latach późniejszych nawiązał współpracę z wokalistką jazzową Norah Jones. Nagrał z nią, wydany w 2013, album pt. Foreverly.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Norah Jones, właściwie Geetali Norah Jones Shankar, zmieniła nazwisko w wieku 16 lat (ur. 30 marca 1979 w Nowym Jorku) – piosenkarka i pianistka, jej debiutancki album Come Away With Me nagrany w jazzowym stylu z mieszanką soulu i folku zdobył 5 nagród Grammy i sprzedał się w liczbie ponad 22 milionów egzemplarzy na całym świecie.
Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub emocjonalnego do osobników obu płci. Sam termin został wprowadzony około roku 1809 przez botaników i początkowo odnosił się wyłącznie do roślin. Jako określenie orientacji zaczął funkcjonować prawdopodobnie dopiero w XX wieku, kiedy rozpoczęto szersze badania nad ludzką seksualnością.
Pinhead Gunpowder – amerykański, poppunkowy zespół powstały w 1991 roku. Zespół tworzą: Aaron Cometbus (perkusja, teksty), Bill Schneider (gitara basowa), Billie Joe Armstrong (gitara, wokal) i Jason White (gitara, wokal). W oryginalnym składzie zespołu z 1991 znajdował się również Mike Kirsch, który odszedł z powodu nieporozumień związanych z Green Day.
Tré Cool, właściwie Frank Edwin Wright III (ur. 9 grudnia 1972 we Frankfurcie nad Menem w Niemczech) – amerykański muzyk, perkusista zespołu Green Day.
Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

Reklama