Billboard Music Award

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Billboard Music Award – jedna z czterech najważniejszych nagród przyznawanych corocznie w Stanach Zjednoczonych. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbywa się corocznie w grudniu i jest emitowana od samego początku w stacji FOX. Pierwsza edycja wręczenia nagród Billboardu odbyła się w 1990 roku i w odróżnieniu od nagrody Grammy jest przyznawana za popularność. Do popularności zalicza się sprzedaż konkretnych nagrań w roku, kiedy nagroda jest wręczana. Nagroda ta przyznawana jest „najpopularniejszym artystom/albumom/singlom”. Zestawienie popularności jest oparte na corocznym podsumowaniu Billboardu.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.George "Buddy" Guy (ur. 30 lipca 1936) – sześciokrotny laureat nagrody Grammy, amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy i rockowy. Przedstawiciel bluesa chicagowskiego. Historia jego sukcesu rozpoczęła się w małym miasteczku Lettsworth w Luizjanie. George "Buddy" Guy był jednym z kilkorga dzieci Sama i Sabel Guyów. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie. Wybrał bluesa, muzykę, w której ideą jest improwizacja.

Od 1992 roku nagroda jest również przyznawana w kategorii Billboard Century Award, którą wyróżniani są zasłużeni wykonawcy z poprzednich dekad w muzyce rozrywkowej.

Ceremonia wręczenia nagrody w 2005 odbyła się w MGM Grand Hotel w Las Vegas w stanie Nevada, we wtorek 6 grudnia.

W 2016 najwięcej statuetek (8) zdobył kanadyjski piosenkarz The Weeknd m.in. w kategoriach Top Hot 100 Artist, Top R&B Artist, Top R&B Album (Beauty Behind the Madness).

Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.John Mellencamp, John Cougar, Johny Cougar, John Cougar Mellencamp (ur. 7 października 1951 w Seymour, USA) – amerykański wokalista, gitarzysta i autor piosenek. W 2008 r. wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Lista artystów wyróżnionych w kategorii Billboard Century Award[ | edytuj kod]

 • 1992 – George Harrison
 • 1993 – Buddy Guy
 • 1994 – Billy Joel
 • 1995 – Joni Mitchell
 • 1996 – Carlos Santana
 • 1997 – Chet Atkins
 • 1998 – James Taylor
 • 1999 – Emmylou Harris
 • 2000 – Randy Newman
 • 2001 – John Mellencamp
 • 2002 – Annie Lennox
 • 2003 – Sting
 • 2004 – Stevie Wonder
 • 2005 – Tom Petty
 • 2005, 2006 – Carrie Underwood
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Billboard Music Awards 2016, Onet Muzyka, 23 maja 2016 [dostęp 2016-05-23] (pol.).
  Emmylou Harris (ur. 2 kwietnia 1947 w Birmingham w Alabamie w USA) – amerykańska piosenkarka i autorka tekstów muzyki country. Annie Lennox (ur. 25 grudnia 1954 w Aberdeen) – szkocka piosenkarka solowa, była wokalistka i kompozytorka duetu Eurythmics.
  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Earl "Tom" Petty (ur. 20 października 1950 w Gainesville) - amerykański muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jeden z najpopularniejszych muzyków rockowych lat 80. XX wieku.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.
  The Weeknd, właściwie Abel Makkonen Tesfaye (etiop.: አቤል ተስፋዬ, ʾÄbel Täsfaye; ur. 16 lutego 1990 w Scarborough) – kanadyjski wokalista, autor tekstów piosenek i producent muzyczny.
  Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.
  Stevie Wonder, właśc. Stevland Hardaway Judkins (ur. 13 maja 1950 w Saginaw) – amerykański wokalista popowy, kompozytor, producent i multiinstrumentalista.
  Billy Joel, właśc. William Martin Joel (ur. 9 maja 1949 w Nowym Jorku) – amerykański piosenkarz, muzyk rockowy i kompozytor muzyki popularnej i poważnej.

  Reklama