Billboard 200

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo notowania „Billboardu”

Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w czasopiśmie branżowym „Billboard” i zazwyczaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują. Zestawienie na zlecenie magazynu od 1991 przygotowuje Nielsen SoundScan.

Google Play – internetowy sklep Google z aplikacjami, grami, muzyką, książkami, magazynami, filmami i programami TV. Treści ze sklepu są przeznaczone do korzystania za pomocą urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android, ale z niektórych można także korzystać na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Google Play powstało w wyniku przekształcenia Google Music (uruchomiony 11 listopada 2011 r.) oraz Android Market (uruchomiony 22 października 2008 r.) w ujednoliconą usługę. 12 kwietnia 2012 udostępniono polskim deweloperom możliwość sprzedaży programów.Notowanie Billboard 200 przedstawia najlepiej sprzedające się albumy w Stanach Zjednoczonych. Magazyn Billboard rozpoczął publikowanie listy 24 marca 1945. Listę rozszerzono do 200 pozycji 13 maja 1967 roku i przyjęła obecną nazwę 25 maja 1991 roku. Dane kompletowane są przez Nielsen SoundScan w oparciu o cotygodniowe wyniki sprzedaży cyfrowej oraz fizycznej albumów.

Od 24 listopada 2014 roku zestawienie Billboard 200 uwzględnia obok sprzedaży fizycznej i cyfrowej albumów SEA (Stream Equivalent Albums) oraz TEA (Track Equivalent Albums). Stosowany jest przy tym przelicznik:

 • 1500 odtworzeń on-demand (m.in. Spotify, Rdio, Google Play) z danego albumu odpowiada zakupowi 1 albumu.
 • 10 zakupionych utworów w formacie digital z danego albumu odpowiada zakupowi 1 albumu.
 • Od tego momentu zestawienie oparte wyłącznie na sprzedaży publikowane jest pod nazwą Top Album Sales.

  Rekordy artystów[ | edytuj kod]

  W nawiasach podana ilość tygodni.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Lista najlepiej sprzedających się albumów w historii w Stanach Zjednoczonych, w oparciu o certyfikaty RIAA. Aby album znalazł się w podsumowaniu musi zostać opublikowany, a także sprzedany w co najmniej 10 milionach kopii na terenie kraju. Wydawnictwa pogrupowane są według certyfikatu (począwszy od najwyższych). Albumy w poszczególnych grupach są również uszeregowane pod względem certyfikatu oraz daty wydania. Lista składa się ze wszystkich typów albumów, w tym studyjnych, kompilacyjnych i ścieżek dźwiękowych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
  Nielsen SoundScan – system monitorowania sprzedaży nośników muzycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Założyli go Mike Fine i Mike Shalett. Dane są publikowane co tydzień, w środę, dostępne jedynie dla subskrybentów, w tym dla wytwórni muzycznych, dystrybutorów oraz innych przedstawicieli branży muzycznej. Wskaźniki Nielsen SoundScan są podstawą według, której sporządzane są listy przebojów czasopisma Billboard. Pomiar sprzedaży rozpoczęto 1 marca 1991 roku. Wydany 25 maja, tego samego roku magazyn Billboard zawierał po raz pierwszy listy powstałe w oparciu o Nielsen SoundScan.
  Spotify – powstały w październiku 2008 roku w Szwecji muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom dostęp do muzyki w strumieniu za pomocą oprogramowania dostępnego dostosowanego do systemów operacyjnych Linux, Microsoft Windows i Mac OS X. Pozwala on na słuchanie na żądanie muzyki z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych bardziej niezależnych.

  Reklama