• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bill Murray  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Paul Mazursky (ur. 25 kwietnia 1930 w Brooklynie, prawdziwe nazwisko Irwin Mazursky) – amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Został wyróżniony w roku 2000 przez Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie tytułem Amicus Poloniae.Hunter Stockton Thompson (ur. 18 lipca 1937 w Louisville, zm. 20 lutego 2005 w Woody Creek) – amerykański dziennikarz i autor książek.

  Bill Murray, właśc. William James Murray (ur. 21 września 1950 w Evanston) – amerykański aktor filmowy, pisarz, komik. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Między słowami (2003) w reżyserii Sofii Coppoli. Za tę samą kreację otrzymał nagrodę Złotego Globu w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu.

  Złote Globy dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1951 roku jako przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Powstała wskutek podziału nagrody za główną rolę męską na dramat oraz komedię/musical.Pociąg do Darjeeling – amerykańska tragikomedia z 2007 roku. W Europie do filmu jest dołączony 13-minutowy Hotel Chevalier. To historia trójki braci, którzy próbują pokonać dzielącą ich obcość przemierzając rozległe przestrzenie Indii. Obcość otaczającego świata ma im pomóc odnaleźć swojskość łączących ich więzi. Indie kolorowe jak bajka, uczące ich budowania relacji rodzinnej, prostujące ich pokrętność, uwalniające od ciężaru przeszłości. Jedna nagroda, 3 nominacje (w tym do Złotego Lwa w Wenecji) - za film i reżyserię.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Murray urodził się i wychował w miejscowości Wilmette niedaleko Chicago w katolickiej rodzinie emigrantów z Irlandii. Ma ośmioro rodzeństwa, z czego 3 jego braci również zostało aktorami: Brian (ur. 1945), John (ur. 1958) i Joel (ur. 1963). Z kolei siostra Nancy jest zakonnicą. Bill podjął studia medyczne chcąc zostać lekarzem. Jednak po tym gdy w 1970 został zatrzymany na lotnisku w Chicago za posiadanie narkotyków wyrzucono go ze szkoły i zmuszony był porzucić swoje plany. Za namową starszego brata Briana zainteresował się aktorstwem. W 1976 pojawił się w popularnym programie telewizyjnym Saturday Night Live i występował w nim przez kolejne trzy sezony. Udział w programie przyniósł mu rozgłos i otworzył drogę do kariery filmowej. Już w 1976 debiutował niewielką rolą w komediodramacie Paula Mazursky’ego pt. Następny przystanek Greenwich Village. Pierwsze znaczące kreacje stworzył w komediach Ivana Reitmana: Pulpety (1979) i Szarże (1981) oraz w słynnej komedii Harolda Ramisa Golfiarze (1980). Jednak uwagę na siebie zwrócił drugoplanową rolą w filmie Tootsie (1982); gdzie gwiazdą był Dustin Hoffman. Dwa lata później odniósł swój pierwszy wielki sukces grając w komedii science fiction Pogromcy duchów (1984); gdzie partnerowali mu: Dan Aykroyd, Harold Ramis, Rick Moranis i Sigourney Weaver. Film zyskał olbrzymią popularność stając się jednym z kultowych obrazów lat 80., a w 1989 doczekał się kontynuacji pt. Pogromcy duchów II. Wielu za jego największe aktorskie osiągnięcie uważa rolę w słynnym filmie Dzień świstaka (1993); w którym zagrał dziennikarza Phila Connorsa, który przeżywa ciągle ten sam dzień. Inne jego znaczące komediowe kreacje z tego okresu to m.in. role w filmach: Wigilijny show (1988) oraz Co z tym Bobem? (1991). Po serii niepowodzeń w połowie lat 90. z uznaniem spotkała się jego rola w filmie Wesa Andersona Rushmore z 1998. Za kreację w nim otrzymał drugą w życiu nominację do Złotego Globu (pierwsza była za Pogromców duchów). Po tym sukcesie aktor zdecydował się dokonać zwrotu w swojej karierze w kierunku ról bardziej dramatycznych. Owocem tego był udział w takich obrazach jak: Dzikie żądze (1998), Cradle Will Rock (1999), Hamlet (2000) czy Genialny klan (2001). W 2003 zachwycił widzów i krytyków rolą w komediodramacie Sofii Coppoli pt. Między słowami. Film przyniósł mu jedyną w karierze nominację do Oscara oraz szereg nagród. Kolejną jego znakomicie przyjętą rolą dramatyczną była kreacja w filmie Jima Jarmuscha Broken Flowers (2005).

  Komik – artysta uprawiający komedię, zarazem ktoś wesoły, o dużym poczuciu humoru. Komikiem może być artysta kabaretowy, ale także i standupper.Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom (ang. Moonrise Kingdom, 2012) − amerykański komediodramat w reżyserii Wesa Andersona.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Obrońcy skarbów (ang.: The Monuments Men) – niemiecko-amerykański biograficzny dramat wojenny z 2014 roku w reżyserii George’a Clooneya. Scenariusz do filmu powstał na podstawie książki Roberta M. Edsela i Breta Wittera pt.: „The Monuments Men: Allied Heroes, Nazi Thieves, and the Greatest Treasure Hunt in History” (2009).
  Harold Ramis (ur. 21 listopada 1944 w Chicago w stanie Illinois) - amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Najbardziej znany z roli w filmie Pogromcy duchów.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  The Limits of Control – hiszpańsko-amerykańsko-japoński thriller kryminalny z 2009 roku w reżyserii Jima Jarmuscha.
  Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.
  Tam Wędrują Bizony (ang. Where the Buffalo Roam) - komedia z 1980 roku oparta na autobiograficznych tekstach, których autorem był dr. Hunter S. Thompson. Film pokazuje drogę do sławy dziennikarza oraz jego stosunki z prawnikiem i aktywistą Oscarem Acostą.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.