Bill Hunt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bill Hunt (ur. 28 września 1929 w Te Kuiti, zm. 29 listopada 2009 tamże) – nowozelandzki narciarz alpejski, dwukrotny olimpijczyk, sześciokrotny mistrz kraju.

Lista chorążych reprezentacji Nowej Zelandii na igrzyskach olimpijskich – lista zawodników i zawodniczek reprezentacji Nowej Zelandii, którzy podczas ceremonii otwarcia nowożytnych igrzysk olimpijskich nieśli flagę Nowej Zelandii.Nowozelandzki Komitet Olimpijski (NZOC) (ang. New Zealand Olympic Committee) – nowozelandzki Narodowy Komitet Olimpijski, stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Wellington. Zajmuje się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Nowej Zelandii w igrzyskach olimpijskich oraz Igrzyskach Wspólnoty Narodów, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem nowozelandzkiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Urodził się na rodzinnej farmie pięć kilometrów od Te Kuiti. W szkole uprawiał rugby, krykieta, tenis i pływanie, bowiem inne sporty, jak wioślarstwo czy żeglarstwo, były niedostępne z powodu II wojny światowej. Podczas studiów na Massey Agricultural College zainteresował się narciarstwem. Podjąwszy treningi w Ruapehu Ski Club zaczął startować w mistrzostwach kraju. Sześciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Nowej Zelandii.

Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.

W 1952 roku był członkiem pierwszej nowozelandzkiej reprezentacji, która uczestniczyła w zimowych igrzyskach olimpijskich. W Oslo zajął 81. miejsce w slalomie gigancie, w slalomie natomiast został sklasyfikowany na 75. pozycji po pierwszym przejeździe nie kwalifikując się do finału. Osiem lat później był chorążym nowozelandzkiej reprezentacji. W zjeździe i slalomie gigancie uplasował się odpowiednio na pozycjach 54. i 51., slalomu natomiast nie ukończył.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.

Uczestniczył również w inauguracyjnych zimowych igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1958 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej był działaczem we krajowych i międzynarodowych władzach tego sportu, startował także w zawodach weteranów. Żonaty z Rosemary, dwójka dzieci – Roly i Jane.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Bill Hunt (ang.). olympedia.org. [dostęp 2021-02-21].
 2. Black on white – Bill Hunt (ang.). olympic.org.nz. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-20)].
 3. Olympics veteran led the way for winter sportspeople (ang.). stuff.co.nz. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-02)].
 4. SKI-ING (ang.). teara.govt.nz. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-01)].
 5. Tales from the old mountain (ang.). stuff.co.nz. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-02)].
 6. Bill Hunt @ sports-reference.com (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-07)].
 7. Countries > New Zealand (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-05)].
 8. NEWS ITEMS (ang.). khuts.org. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-01)].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bill Hunt @ olympic.org.nz (ang.). olympic.org.nz. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-12)].
 • Bill Hunt @ sports-reference.com (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-07)].
 • Igrzyska Wspólnoty Narodów, także: Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej (ang. Commonwealth Games) – wydarzenie sportowe rozgrywane co 4 lata, w swojej formie zbliżone do nowożytnych igrzysk olimpijskich. W zawodach tych występują sportowcy z państw zrzeszonych we Wspólnocie Narodów. Organizacją zarządzającą jest Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów (ang. Commonwealth Games Federation).Konkurencje narciarstwa alpejskiego podczas 8.Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960 w Squaw Valley (USA) rozegrane zostały od 20 do 26 lutego 1960 roku. Były to jednocześnie 16. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Kombinacja alpejska rozgrywana była tylko w ramach mistrzostw świata. W konkurencjach alpejskich nie startowali reprezentanci Polski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Wioślarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego) dziś dyscyplina sportowa polegająca na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie przy użyciu siły mięśni wioślarza używającego wioseł jako dźwigni prostej.
  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Uniwersytet Masseya (ang. Massey University, maor. Te Kunenga ki Pūrehuroa) – nowozelandzki uniwersytet publiczny, jeden z największych w kraju, założony w 1927.
  Konkurencje narciarstwa alpejskiego podczas 6.Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1952 w Oslo (Norwegia) rozegrane zostały od 14 do 20 lutego 1952 roku. Były to jednocześnie 12. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim.
  29 listopada jest 333. (w latach przestępnych 334.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 32 dni.

  Reklama