• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bilard  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina).Bila odstawna - w snookerze zagranie polegające na bezpiecznym ustawieniu białej bili - tak by następny zagrywający gracz nie mógł rozpocząć breaka.
  Stoły[ | edytuj kod]
   Osobny artykuł: Stół bilardowy.

  Stoły do gry w bilard są zazwyczaj prostokątne, o stosunku boków 1 do 2. W stołach z łuzami, znajdują się one najczęściej w rogach oraz pośrodku każdej z dwóch długich band (łącznie 6 łuz). Stoły standardowo mają wielkości 6, 7, 8, 9, 10 oraz 12 stóp (długość dłuższej krawędzi).

  Krystalit (zwany również ziarnem) – część ciała stałego o budowie krystalicznej będąca obszarem monokrystalicznego uporządkowania. Ma rozmiary od kilku nanometrów do milimetrów. Krystality oddzielone są od siebie cienkimi amorficznymi warstwami (granicami ziaren) tworząc większe struktury polikrystaliczne. W pewnych materiałach (np. krzem nanokrystaliczny) poszczególne bardzo małe ziarna krystaliczne osadzone są w matrycy amorficznej, nie posiadającej struktury krystalicznej. Krystality są zwykle zorientowane przypadkowo. W związku z tym ich własności fizyczne są izotropowe, co oznacza izotropowość np. pod względem mechanicznym, a substancjach przezroczystych – optycznym. Krystality mogą układać się w sposób uporządkowany tworząc okrągłe (lub sferyczne) sferolity, dendryty o budowie drzewiastej, igły i inne. Struktury takie tworzone są w warunkach przechłodzenia, gdy proces nukleacji wtórnej dominuje nad procesem nukleacji pierwotnej. Powstawanie takich konglomeratów krystalitów obserwuje się w bardzo różnych substancjach takich jak:Łuza, nazywana również rękawem (ang. pocket, dosłownie kieszeń) to w terminologii bilardowej otwór umieszczony na krawędziach stołu bilardowego, do którego powinno się wbijać bile. Zwykły stół bilardowy ma sześć łuz. Niektóre odmiany bilardu (np. karambol) w ogóle nie mają łuz.

  Schemat standardowego stołu do gry w bilard amerykański (pool)[ | edytuj kod]

  American pool table-diagram.png

  Oznaczenia:

 • kitchen – pole bazy;
 • foot spot – punkt główny stołu;
 • head string – linia bazy.
 • Trójkąt[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Trójkąt (bilard).

  Ramka w kształcie trójkąta, zazwyczaj wykonana z tworzywa, metalu lub drewna. Służy do ścisłego ustawienia bil na stole przed początkiem rozgrywki. Występuje również "trójkąt" do gry w dziewiątkę o kształcie rombu, oraz do gry w siódemkę o kształcie sześciokąta. W grze turniejowej zamiast standardowego trójkąta bywają wykorzystywane cienkie szablony z tworzywa, na których ustawia się bile. System otworów w szablonie zmusza bile do ścisłego przylegania do siebie.

  Dziesiątka (ang.: ten-ball) to mało popularna odmiana bilardu, a właściwie wariant dziewiątki. Jest zaliczana do bilardów amerykańskich. Jest przeznaczona dla 2-3 graczy w dowolnym stopniu zaawansowania.Dziewiątka – jedna z odmian gry w bilard. Gra w dziewiątkę jest rozgrywana na takim samym stole jak ósemka. Zasadnicza różnica polega na ilości bil i kolejności ich wbijania. Do gry w dziewiątkę używanych jest dziewięć kolorowych kolejno ponumerowanych bil (z czego najważniejszą rolę odgrywa właśnie bila z numerem 9) oraz biała bila rozgrywająca.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Toczenie – rodzaj obróbki wiórowej stosowany najczęściej do obrabiania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów w kształcie brył obrotowych. Istnieje możliwość uzyskiwania metodą toczenia również innych kształtów niż obrotowe. Podczas toczenia ruch główny wykonuje najczęściej obracający się przedmiot, natomiast ruchem pomocniczym jest ruch płaski narzędzia.
  Bakelit – najstarsze syntetyczne tworzywo sztuczne (fenolowo-formaldehydowe tworzywa sztuczne). Technologia produkcji bakelitu została wynaleziona przez Leo Hendrika Baekelanda na początku XX wieku (1907-1909).
  Cowboy pool, czasami nazywana cowboy, to gra bilardowa będąca przeniesieniem znanych gier ze stołu francuskiego na amerykański.
  Golf to mało popularna odmiana bilardu, rozgrywana na stole do ósemki. Jest ona zaliczana do bilardów amerykańskich.
  Cribbage pool – odmiana bilarda w której ważną rolę odgrywają "pary". Parą nazywamy dwie bile, których suma wynosi 15.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Wózek - zagranie w snookerze polegające na wbiciu lub próbie wbicia jednej z bil (najczęściej czerwonej) za pomocą innej bili, niż biała.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.