Bika Kafra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bika Kafra, Beka Kafra (arab. بقاع كفرا) − wieś położona w Dystrykcie Północnym, w Kada Baszarri, w Libanie.

Charbel (Szarbel, Sarbeliusz) Makhlouf, właściwie Jusuf Antun Machluf (ur. 8 maja 1828 w Beka Kafra, zm. 24 grudnia 1898 w Annaya) − duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty Kościoła katolickiego.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

Wieś zlokalizowana jest naprzeciw miasta Baszarri po drugiej stronie Wadi Kadisza (arab. Święta Dolina). Liczy zaledwie 360 mieszkańców i jest jedną z najwyżej położonych wsi w Libanie (od 1450 do 1650 m n.p.m.). Nazwa wywodzi się z języka syryjskiego i oznacza „żyzną ziemię”.

Kada Baszarri (arab. قضاء بشري) – jednostka administracyjna w Libanie, należąca do muhafazy Dystrykt Północny, położona na północ od Bejrutu. Dystrykt zamieszkiwany jest przede wszystkim przez maronitów. Na jego obszarze znajdują się dwa obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO: Wadi Kadisza oraz Las Bożych Cedrów.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.

W Bika Kafra urodził się św. Szarbel Makhlouf.

We wsi znajdują się kościoły św. Saby, Matki Bożej Wniebowziętej oraz św. Józefa. Czczone jest miejsce narodzin św. Szarbela oraz jego pierwszy monastyr.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Henryk Fros, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 5. Kraków: WAM, 2004, s. 198. ISBN 83-7318-376-0.
 2. Bekaakafra, the highest town in the Middle East (ang.). maguineholiday.wordpress.com, 2011-05-10. [dostęp 2013-06-16].
 3. Location and History (ang.). www.saintcharbelbaakafra.com. [dostęp 2013-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-11)].
 4. Bekaa Kafra Village (ang.). www.skilebanon.co.uk. [dostęp 2013-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-12)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona monasteru w Bika Kafra
 • Strona parafii w Bika Kafra
 • Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Baszarri (Bsharri, Becharre, Bcharre, Bsharre; arab. بشري) – libańskie miasto położone 1400 m n.p.m. nad Świętą Doliną (Wadi Kadisza) w dystrykcie Kada Baszarri w muhafazie Dystrykt Północny. Miasto jest położone u podnóży lasu cedrowego. Miejsce urodzenia słynnego libańskiego pisarza, poety, malarza i rzeźbiarza - Chalila Dżubrana.
  Franciszek Sowa (ur. 1946) – polski językoznawca. Starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Współautor z Henrykiem Frosem Księgi imion i świętych.

  Reklama