Bigenderyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bigenderyzm (od ang. gender „rodzaj, płeć społeczno-kulturowa”) – termin spod parasola niebinarności, który opisuje tendencję do identyfikowania się z dwoma płciami (binarnym lub niebinarnymi).

Płeć – pojęcie odnoszące się do zróżnicowanie organizmów na męskie i żeńskie. Płeć zdeterminowana jest genetycznie. Podstawowym wyznacznikiem dla istnienia płci jest prokreacja. W odniesieniu do organizmów płci męskiej stosuje się określenia samiec i mężczyzna, a w odniesieniu do organizmów płci żeńskiej: samica i kobieta, odpowiednio dla zwierząt i ludzi.Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

Osoba bigender może identyfikować się z obiema płciami binarnymi, np. częściowo być kobietą, a częściowo mężczyzną; może czuć się bardziej jedną z nich; albo w stu procentach zarówno kobietą, jak i mężczyzną. Jednak ten termin nie musi zawierać wyłącznie binarnych tożsamości płciowych. Osoba bigender może się również identyfikować jako częściowo tożsamość binarna (kobieta lub mężczyzna), a częściowo niebinarna (np. neutralna płciowo, agender i wiele innych).

Shemale (także she-male) – termin używany w seks-biznesie w stosunku do kobiet transgenderowych z męskimi narządami płciowymi oraz kobiecym biustem. Według profesorów Uniwersytetu Południowej Kalifornii Laury Castaneda i Shannon Campbell (dokładniej: szkoły podległegłej temu uniwersytetowi – Annenberg School of Journalism), "Używanie terminu she-male w stosunku do transseksualnych kobiet jest uważane za wysoce obraźliwe dla nich i sugeruje, że pracują w branży pornograficznej".Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • transgenderyzm
 • transwestytyzm
 • agenderyzm
 • shemale
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Marcin Rzeczkowski: Transpłciowość: Kto jest kim? (pol.). homiki.pl, 2012-04-01. [dostęp 2012-04-15].
 • Agenderyzm (od ang. gender – rodzaj, płeć społeczno-kulturowa) – pogląd traktujący powszechny podział ludzi w wymiarze psychicznym na kobiety i mężczyzn jako błędny i sztuczny. Neguje on płeć biologiczną (lub jej brak) jako nośnika specyficznych cech i skłonności charakteru oraz wyznacznika do określania człowieka w obrębie ja (ego).Transwestytyzm (eonizm, metatropizm) – polega na upodobnianiu się do osoby płci przeciwnej poprzez ubiór i zachowanie w celu osiągnięcia satysfakcji emocjonalnej (transwestytyzm podwójnej roli) bądź seksualnej (transwestytyzm fetyszystyczny). Jest przedmiotem badań seksuologii, seksuologii klinicznej, psychologii oraz psychiatrii. Na podstawie danych klinicznych można oszacować liczbę transwestytów na nie więcej niż 1% populacji mężczyzn (nie ma prawie żadnych danych dotyczących transwestytyzmu u kobiet).
  Warto wiedzieć że... beta

  Tożsamość płciowa (ang. gender identity) lub tożsamość płci – termin, przez który rozumie się gender – psychologiczną, kulturową płeć – z którą jednostka się identyfikuje. Kulturowo i społecznie zdeterminowane wyobrażenie własnej osoby – koncepcja samej lub samego siebie – jako kobiety (dziewczyny) lub mężczyzny (chłopca). Jest to forma tożsamości społecznej.

  Reklama