• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Big Blue Bus  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Metro Local – system transportu autobusowego w hrabstwie Los Angeles, jeden z trzech obok sieci autobusów Metro Rapid i Metro Express.Metro Liner – system szybkiej komunikacji autobusowej działający na obszarze hrabstwa Los Angeles. Sieć Metro Liner utworzono po to, by naśladowała istniejący już system metra w Los Angeles zarówno w pojazdach, jak i w eksploatowaniu linii. Autobusy zatrzymują się na każdej stacji, bilety są sprzedawane tylko na peronach, tak aby pasażerowie mogli wejść do autobusu przez każde drzwi. Pojazdy mają pierwszeństwo na skrzyżowaniach i są pomalowane na srebrny kolor. Koncepcja systemu Metro Liner nie jest jeszcze w pełni zastosowana w przypadku linii srebrnej.
  Historia[ | edytuj kod]

  System władze Santa Monica uruchomiły w 1928 roku. Charakterystyczne niebieskie autobusy początkowo nazywały się Santa Monica Municipal Bus Lines (pol. Miejskie Linie Autobusowe Santa Monica). W latach 1987, 1992, 1997 i 2000 uznawane były za najlepszy system transportu publicznego w Stanach Zjednoczonych.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Metro w Los Angeles
 • Metro Rapid
 • Metro Liner
 • Metro Local


 • Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Metro w Los Angeles (właśc. Metro Hrabstwa Los Angeles ang. Los Angeles Metro County Rail) – system podziemnej i naziemnej kolei miejskiej w Los Angeles. Ma 70 stacji, dwie podziemne linie właściwego metra i cztery naziemne (które są liniami metra tylko w potocznym znaczeniu tego słowa ponieważ są to w zasadzie linie szybkiego tramwaju) o łącznej długości 139,7 km i dziennie przewozi 350 tysięcy pasażerów (lipiec 2011). Jest jednym z najmłodszych systemów kolei podziemnej w USA.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.
  Metro Rapid – system szybkiego transportu autobusowego w hrabstwie Los Angeles, komplementarna wobec sieci autobusów Metro Local.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.689 sek.