Big Blue Bus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Big Blue Bus – operator autobusowy w zachodniej części hrabstwa Los Angeles, przede wszystkim w Santa Monica, a także w Los Angeles.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

System składa się z 18 linii. Numeracja linii rozpoczyna się od 1 a kończy na 14. Cztery pozostałe noszą nazwy – VA Commuter, Mini Blue Crosstown Ride, Mini Blue Sunset Ride, Mini Blue Tide Ride. Linia nr 3 i linia numer 7 wchodzą do systemu Metro Rapid. Linia nr 10 to linia ekspresowa do centrum Los Angeles. Pojazdy je obsługujące to 240 autobusów typu New Flyer, NABI, Thomas Built Buses, NovaBus, MCI. Kursują one w dni robocze pomiędzy godzinami 5.00 – 23.00 (w zależności od linii). Kursują one także w weekendy i dni świąteczne.

Metro w Los Angeles (właśc. Metro Hrabstwa Los Angeles ang. Los Angeles Metro County Rail) – system podziemnej i naziemnej kolei miejskiej w Los Angeles. Ma 70 stacji, dwie podziemne linie właściwego metra i cztery naziemne (które są liniami metra tylko w potocznym znaczeniu tego słowa ponieważ są to w zasadzie linie szybkiego tramwaju) o łącznej długości 139,7 km i dziennie przewozi 350 tysięcy pasażerów (lipiec 2011). Jest jednym z najmłodszych systemów kolei podziemnej w USA.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Operatorem systemu jest miasto Santa Monica. Opłata za przejazd wynosi 1 USD (na linii ekspresowej 2 USD). Na liniach Big Blue Bus nie obowiązują bilety miejskie Los Angeles, umożliwiające przejazd innymi środkami transportu.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.
Metro Rapid – system szybkiego transportu autobusowego w hrabstwie Los Angeles, komplementarna wobec sieci autobusów Metro Local.

Reklama