Bierzwnik (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor pocysterski w Bierzwniku.

Bierzwnikgmina wiejska, położona w województwie zachodniopomorskim, w południowo-wschodniej części powiatu choszczeńskiego. Siedzibą władz gminy jest wieś Bierzwnik.

Kołecko (niem. Kölzigerberg) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. W roku 2007 kolonia liczyła 4 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Ostromęcko.Fauna (od łac. Faunus – bóg trzód i pasterzy) – ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa), a także okresie geologicznym (np. fauna kambryjska). Badanie fauny pozostaje w gestii faunistyki, ale korzystają z niego również inne dziedziny biologii, np. ekologia i etologia, natomiast odkrycia faunistyki są systematyzowane przez systematykę.

Miejsce w województwie (na 114 gmin):
powierzchnia 36., ludność 82.

Położenie[ | edytuj kod]

Gmina leży w południowej części województwa zachodniopomorskiego, na Pojezierzu Dobiegniewskim i Równinie Drawskiej. Tereny leśne zajmują 53% powierzchni gminy, a użytki rolne 36%. Gmina stanowi 18% powierzchni powiatu.

Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.

Sąsiednie gminy:

 • Choszczno, Drawno i Krzęcin (powiat choszczeński)
 • Dobiegniew i Strzelce Krajeńskie (powiat strzelecko-drezdenecki) w województwie lubuskim
 • W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

  Historia[ | edytuj kod]

  Kalendarium[ | edytuj kod]

 • w 1294 r. przybyli Cystersi z Kołbacza, Bierzwnik został miejscowością gminną na prawie niemieckim
 • w 1347 r. klasztor spłonął doszczętnie
 • w 1352 r. dobra cysterskie ograniczały się do wsi Klasztorne, części Słowina i Radęcina
 • dobra cysterskie były niszczone podczas wojny z Polską w latach 1409-1411, a później wojny polsko-krzyżackiej w latach 1431-1433
 • w 1450 r. majątek cysterski obejmował: Pławienko, Rakowo, Objezierze, Górzno, Kolsk, Breń, Klasztorne, Pławno, Przeczno, Wildenów, Abbetehagen i Meusdorf
 • w 1539 r. opactwo sekularyzowano
 • w drugiej połowie XVI wieku Bierzwnik zmienił przynależność administracyjną. W średniowieczu Bierzwnik należał do Ziemi Strzeleckiej, a od co najmniej 1557 r. do powiatu choszczeńskiego
 • w 1633 r. po raz pierwszy zaznaczono Bierzwnik na mapie Brandenburgii i krajów sąsiednich
 • w XVIII wieku w wyniku kolonizacji prowadzonej przez posiadaczy prywatnych i przez państwo, zaczęły w powiecie powstawać osady
 • w 1975 r. gmina została włączona w strukturę województwa gorzowskiego
 • w 1999 r. w wyniku nowego podziału administracyjnego państwa gmina Bierzwnik włączona została do województwa zachodniopomorskiego, powiatu choszczeńskiego.
 • Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pojezierze Dobiegniewskie (314.62) - mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce; region naturalny w województwie lubuskim, w zachodniej części Pojezierza Południowopomorskiego.
  Ostromęcko (niem. Reichssiedlung Kölzig) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. Kolonia jest siedzibą sołectwa Ostromęcko, obejmujące miejscowości: Kołecko, Krzywin i Ostromęcko. Sołectwo Ostromęcko wydzielono z sołectwa Kolsk w 2010 roku.W roku 2007 kolonia liczyła 123 mieszkańców.
  Zgorzel – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 kolonia liczyła 6 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Zieleniewo.
  Dołżyna (niem. Neuhorst) – leśniczówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 leśniczówka liczyła 3 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Zieleniewo.
  Kunica (niem. Sauenwerder) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 kolonia liczyła 9 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Breń.
  Edukacja ekologiczna (element edukacji środowiskowej) – koncepcja kształcenia i wychowywania społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego zgodnie z hasłem myśleć globalnie – działać lokalnie. Edukacja ekologiczna definiowana jest także jako psychologiczno-pedagogiczny proces oddziaływania na człowieka w celu kształtowania jego świadomości ekologicznej. Edukacja ekologiczna obejmuje wprowadzanie do programów szkół wszystkich szczebli tematyki z zakresu ochrony środowiska i kształtowania środowiska, umożliwiającej łączenie wiedzy przyrodniczej z postawą humanistyczną, tworzenie krajowych i międzynarodowych systemów kształcenia specjalistów i kwalifikowanych pracowników dla różnych działów ochrony środowiska, nauczycieli ochrony środowiska, dokształcanie inżynierów i techników różnych specjalności oraz menedżerów gospodarki, a także powszechną edukację szkolną i pozaszkolną.
  Smędowa – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 kolonia liczyła 6 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Bierzwnik.

  Reklama