• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biblioteka Narodowa Rumunii

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  Biblioteka narodowa – biblioteka powołana przez rząd kraju jako wyróżniające się repozytorium informacji dla tego kraju. W odróżnieniu od bibliotek publicznych, rzadko zezwalają na pożyczanie książek obywatelom kraju. Często, zawierają one, cenne, albo znaczące dzieła.

  Biblioteka Narodowa Rumunii – biblioteka narodowa Rumunii w Bukareszcie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Za początki Rumuńskiej Biblioteki Narodowej uznaje się powstanie w 1838 roku Biblioteki Kolegium św. Sawy w Bukareszcie. W 1859 roku uzyskała ona status biblioteki narodowej, chociaż nazwę zmieniano z Biblioteki Narodowej na Bibliotekę Centralną. W latach 1864-1901 funkcjonuje jako Centralna Biblioteka publiczna. Po tym okresie zbiory zostały przekazane do Biblioteki Akademii Rumuńskiej, która ma status biblioteki narodowej. W 1955 roku została utworzona Centralna Biblioteka Ludowej Republiki Rumunii, która pełniła rolę głównej biblioteki publicznej kraju. Po upadku komunizmu na początku stycznia 1990 roku Centralna Biblioteka Państwowa stała się Biblioteką Narodową Rumunii.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Egzemplarz obowiązkowy[ | edytuj kod]

  Ustawa o egzemplarzu obowiązkowym z 1995 roku nakłada na wszystkich wydawców w Rumunii obowiązek przesyłania 7 egzemplarzy każdego wydawnictwa do Biblioteki Narodowej. Ta ma prawo do zachowania dwóch w swojej kolekcji, a pozostałe pięć przesyła do innych bibliotek w kraju. Na podstawie otrzymanych egzemplarzy Biblioteka narodowa sporządza bibliografię wydawnictw krajowych. Brak jednak systemu nadzoru powoduje niedopełnianie obowiązku przesyłania egzemplarzy obowiązkowych przez rumuńskich wydawców.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Budynek[ | edytuj kod]

  Siedzibą biblioteki w latach 1956–2012 była neoklasycystyczna siedziba Giełdy Papierów Wartościowych zbudowana w 1912 roku. Po procesie sądowym budynek w 2008 roku odzyskała Izba Handlowa w Bukareszcie.

  Budowę obecnej siedziby Biblioteki rozpoczęto w 1986 roku z reżimu Nicolae Ceauşescu. Latem 1989 roku nastąpiło otwarcie nieukończonego gmachu, Ceauşescu przeciął wstęgę, a na frontonie umieszczono datę 1989. Po upadku reżimu częściowo ukończony budynek stał nieużywany. Władze Rumunii w 2009 roku podjęły decyzję o dokończeniu budowy. Zmieniono zewnętrzny wygląd budynku, a przetarg na ukończenie prac wygrała firma Aedificia Carpaţi. Rząd uzyskał na ten cel 20-letnią pożyczkę w wysokości 12 894 627 euro z Banku Rozwoju Rady Europy. W grudniu 2011 roku nowa siedziba biblioteki została oficjalnie otwarta. Gmach ma kilka pięter, ruchome schody i szklane windy.

  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Scurt istoric - Biblioteca Nationala a Romaniei, www.bibnat.ro [dostęp 2019-06-14].
  2. Hermina G.B. Anghelescu, The National Library of Romania: From Central State Library of the People's Republic to National Library, „Alexandria: The Journal of National and International Library and Information Issues”, 14 (1), kwiecień 2002, s. 25–40 [dostęp 2019-06-14] (ang.).
  3. Romania's New National Library Remains a Dream Yet to Come True, American Libraries Magazine, 28 stycznia 2013 [dostęp 2019-06-14] (ang.).
  Bank Rozwoju Rady Europy (ang. Council of Europe Development Bank, CEB) - międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Paryżu działająca pod auspicjami Rady Europy. Bank utworzony został 16 kwietnia 1956, początkowo jako Fundusz Przesiedleńczy Rady Europy dla Uchodźców oraz Przeludniania w Europie. Z czasem jego działalność rozwinęła się na finansowanie różnych projektów z zakresu szeroko rozumianej polityki społecznej. Obecnie wspiera działania 40 państw członkowskich.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.944 sek.