Bibiana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bibiana, Bibiannaimię żeńskie utworzone od łacińskiej nazwy rodu Vivius i oznaczające „należąca do rodu Vivii”. Z kolei owa łacińska nazwa rodowa wywodzi się od łac. przymiotnika vivus, oznaczającego „żywy, żwawy”. Wymiana W na B odzwierciedla ludową włoską i hiszpańską wymowę tego imienia. W Polsce nadawane co najmniej od 1755 roku.

Vivian Inés Urdaneta Rincón (ur. 8 czerwca 1979 w Maracaibo) - Wenezuelka, Miss International w 2000 roku. Uroczystość odbyła się 4 października w Koseinenkin Kaikan Hall w Tokio.Vivian Cheruiyot (ur. 11 września 1983 w dystrykcie Keiyo) – kenijska lekkoatletka, długodystansowiec, medalistka olimpijska w biegu na 10 000 metrów.

Istnieje jedna święta katolicka o tym imieniu.

Bibiana, Bibianna imieniny obchodzi 2 grudnia.

Żeńska forma imienia Bibian.

Zdrobnienia: Bianka, Bibi

Odpowiedniki w innych językach[ | edytuj kod]

 • łacina – Bibiana, Viviana
 • język angielski – Vivienne
 • język fiński – Viivi
 • język francuski – Bibiane, Bibienne, Viviane, Vivienne
 • język niemiecki – Bibiana
 • język rosyjski – Bibiana
 • język włoski – Bibiana, Vibiana
 • Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Bibiana Steinhaus (ur. 24 marca 1979 w Bad Lauterberg im Harz) – niemiecka sędzia piłkarska. Karierę sędziowską rozpoczęła w 1995 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Henry Graham Greene (ur. 2 października 1904 w Berkhamsted, zm. 3 kwietnia 1991 w Vevey) – angielski powieściopisarz i dramaturg. Autor powieści psychologicznych, często z sensacyjną akcją wykorzystywaną dla ukazania problematyki etyczno-religijnej. Zaliczany jest do twórców o światopoglądzie katolickim. Pracował także jako dziennikarz i krytyk.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Vivian Chukwuemeka (ur. 4 maja 1975) – nigeryjska lekkoatletka specjalizująca się w pchnięcie kulą, okazjonalnie występująca również w konkursach rzutu dyskiem oraz młotem.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Vivian Hsu właściwie Hsu Su-chuan (chiński: 徐若瑄; pinyin: Xú Ruòxuān; Wade-Giles: Hsü Jo-hsüan, japoński: ビビアン・スー Bibian Sū, chiń.: 徐淑娟; pinyin: Xú Shújuān; ur. 19 marca 1975 w Taizhong) – tajwańska aktorka, piosenkarka i modelka.
  Bibianna Moraczewska (ur. w roku 1811 w Zielątkowie - zm. 7 października 1887 w Poznaniu) - polska pisarka, działaczka społeczna i niepodległościowa.
  Viviane Reding (ur. 27 kwietnia 1951 w Esch-sur-Alzette) – luksemburska polityk i dziennikarka; posłanka do Izby Deputowanych i europarlamentu. Od 1999 członkini kolejnych Komisji Europejskich, od 2010 jej wiceprzewodnicząca. Obecnie komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa w Komisji Europejskiej pod przewodnictwem José Barroso.

  Reklama