Beverly Hills, 90210

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beverly Hills, 90210amerykański serial telewizyjny dla młodzieży; jeden z największych telewizyjnych hitów dla nastolatków. Producentem serialu był Aaron Spelling.

Greg Vaughan, właściwie James Gregory Vaughan, Jr. (ur. 15 czerwca 1973 roku w Dallas, w stanie Teksas) - amerykański aktor telewizyjny i model, znany najbardziej z dwóch oper mydlanych Żar młodości i Szpital Ogólny.Shannen Maria Doherty (ur. 12 kwietnia 1971 w Memphis) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, najlepiej znana z ról Brendy Walsh w serialu telewizyjnym Beverly Hills 90210 i jako Prudence Halliwell z serialu Czarodziejki.

Serial przedstawiał szkolne, a następnie uniwersyteckie i domowe perypetie bliźniąt Brendy i Brandona Walshów (a także ich przyjaciół), którzy musieli opuścić rodzinną Minnesotę i przeprowadzić się do Kalifornii, gdzie w Beverly Hills ojciec otrzymał nową pracę. Tytuł 90210 pochodził od kodu pocztowego Beverly Hills.

Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).Poniżej znajduje się lista odcinków Beverly Hills 90210, amerykańskiego serialu telewizyjnego dla młodzieży, emitowanego w latach 1990-2000 w USA oraz wielokrotnie w Polsce.

Serial zyskał miano kultowego i niepowtarzalnego w swojej klasie. W swojej fabule poruszał tematy takie jak różnice statusu majątkowego i klas społecznych, gwałt, alkoholizm, uzależnienia, przemoc domowa, seks, antysemityzm, rasizm, samobójstwa, homoseksualizm, ciąża w młodym wieku czy AIDS.

Emisja w Polsce[ | edytuj kod]

W Polsce serial na początku lat 90. XX wieku emitowała TVP. Jednak po wyemitowaniu czterech sezonów emisja została przerwana. 6 października 1997 roku emisją zajęła się stacja TVN, która pokazywała serial od poniedziałku do piątku po godzinie 17., ponownie od 1. sezonu. Po zakończeniu 4. serii stacja TVN podjęła decyzję o kontynuacji serialu w paśmie wieczornym. Premierowe odcinki można było oglądać w środowe wieczory. W trakcie emisji Beverly Hills 90210, godziny i dni były kilkukrotnie zmieniane (pierwszy raz zmieniono porę w dniu 3 grudnia 1997 roku). Ostatnie sezony można było oglądać w środy po godzinie 21.30. Po zakończeniu emisji dziesięciu serii i wyświetleniu ostatniego odcinka serial powrócił na antenę w godzinach popołudniowych. Polscy widzowie mogli śledzić losy paczki przyjaciół z Beverly Hills ponownie pięć razy w tygodniu, o godzinie 14.15. W połowie stycznia 2003 emisja została zakończona.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Przemoc domowa (przemoc w rodzinie) – zjawisko społeczne zachodzące, gdy członek rodziny, mąż, żona lub inna osoba wspólnie zamieszkująca lub gospodarująca próbuje zdominować fizycznie lub psychicznie drugiego partnera, dzieci, rodziców, dziadków, teściów, itp., używając przewagi fizycznej, gróźb, szantażu, w celu zranienia moralnie lub fizycznie.

Tuż przed wakacjami w 2007, serial pojawił się na antenie TV4. Stacja wyemitowała zaledwie pierwsze dwa sezony serialu. W lutym 2008 roku serial powrócił na antenę Polsatu, który postawił na kampanię reklamową, zachęcając wszystkich do powrotu do Beverly Hills. Serial można było oglądać o godzinie 17:00, jednak nie przyciągnął tylu fanów, na ilu liczył Polsat. Emisję przesunięto na godzinę 10:30 i 29 sierpnia 2008, po wyemitowaniu wszystkich odcinków 5 serii, serial został zdjęty z anteny.

Casper Van Dien, właściwie Casper Robert Van Dien Jr. (ur. 18 grudnia 1968 roku w Milton, na Florydzie) – amerykański aktor i producent telewizyjny i filmowy.Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Od 20 października 2008 roku serial ponownie był emitowany na antenie TV4, ale od trzeciej serii. 4 marca 2009, po wyemitowaniu ostatniego odcinka 5. serii serialu, stacja TV4 zaprzestała nadawania Beverly Hills, 90210. Od tamtej pory serial w Polsce nie był emitowany, aż do 25 lutego 2014 roku, kiedy to serial powrócił na antenę stacji CBS Drama. W 2014 roku wyemitowano 3 pierwsze sezony, natomiast emisja czwartego rozpoczęła się 5 stycznia 2015 roku. Od 18 lutego 2015 nadawano sezon 5, od 3 kwietnia 2015 sezon 6, a od 19 maja 2015 roku sezon 7. Serial wielokrotnie powtarzano, jednak nigdy nie wyemitowano sezonów 8-10. Ostatnie powtórkowe wyświetlenie serialu nastąpi 30 grudnia 2016 roku, gdyż stacja CBS Drama kończy swoją działalność z końcem 2016 roku.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Lista odcinków[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
West Hollywood – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Utworzone w 1984 r., graniczy z Beverly Hills i Los Angeles.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń.
Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
Ciąża, brzemienność – okres od zapłodnienia do porodu oraz całokształt zmian zachodzących w tym okresie w organizmie zapłodnionej kobiety.
{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". TV4 (Czwórka) – polska stacja telewizyjna uruchomiona 1 kwietnia 2000.

Reklama