Beskid Andrychowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Potrójna z lotu ptaka
Pasmo Bliźniaków
Skałki w grzbietowych partiach
Widok na Beskid z Andrychowa około 1929–1930

Beskid Andrychowski – wschodnia część Beskidu Małego, między Sołą a Skawą; termin nie występuje w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych.

Eremita lub pustelnik (gr. ἐρημίτης herēmítēs, żyjący na pustkowiu) – osoba, która z pobudek religijnych wycofuje się z życia w społeczeństwie i decyduje się na życie w izolacji i celibacie. Poświęca się przede wszystkim modlitwie i życiu w ascezie. Utrzymuje się, jak to miało np. miejsce u zarania życia pustelniczego w Egipcie i Palestynie, z jałmużny lub rzemiosła.Chatka pod Potrójną – chatka studencka znajdująca się w Beskidzie Małym, na południowych stokach Beskidu między Potrójną a Łamaną Skałą.

Pasma górskie[ | edytuj kod]

Beskid Andrychowski można podzielić na dwa pasma:

 • niższe Pasmo Bliźniaków – rozpoczyna się od Pańskiej Góry w Andrychowie i biegnie poprzez Kobylą Głowę, Wapienicę, Łysą Górę i Iłowiec do Skawy. Biegnie z zachodu na wschód, równolegle do pasm Beskidów. Średnia wysokość tego pasma wynosi 600 m.
 • wyższe, rozpoczyna się z zachodu od Bukowskiego Gronia i Żaru poprzez Potrójną, Łamaną Skałę, Leskowiec i Magurkę Ponikiewską po Skalnicę, kończące się na wschodzie Gancarzem. Średnia wysokość pasma wynosi 800 – 900 m n.p.m. Składa się z Grupy Kocierza, Pasma Łamanej Skały i Grupy Żurawnicy.
 • Skawa (w górnym biegu Wsiowy Potok) – rzeka, prawy dopływ Wisły. Płynie na obszarze Beskidów Zachodnich: przez Beskid Żywiecki, dalej przez Beskid Makowski, między pogórzami Śląskim i Wielickim oraz Doliną Wisły. Jej bieg w całości znajduje się na terytorium województwa małopolskiego.Pańska Góra (432 m n.p.m.) - najbardziej wysunięty na północ zalesiony szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Iłowiec (477 m n.p.m.) – szczyt górski we wschodniej części Beskidu Małego w paśmie Bliźniaków i Łysej Góry, nad miejscowościami Gorzeń Górny, Ponikiew i Zawadka. Wierzchołek całkowicie zalesiony.
  Skalnica – zalesiony szczyt w północno-wschodniej części Beskidu Andrychowskiego (Beskid Mały) o wysokości 412 m n.p.m. Jego stoki opadają: południowe i wschodnie - ku wsi Koziniec, zaś północne - ku wsi Ponikiew oraz dolinie potoku Ponikiewka.
  Grupa Kocierza – środkowa część Beskidu Małego, od zachodu ograniczona przełomem Soły, od południa doliną Kocierzanki, od wschodu Przełęczą Zakocierską i doliną Bolęcinianki. Północne stoki Grupy Kocierza opadają na Pogórze Śląskie. Grupa Kocierza składa się z kilku grzbietów:
  Czuby lub Kobylica (491 m) – dwuwierzchołkowy szczyt w północnej części Beskidu Małego, w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki w Andrychowie po dolinę Skawy na wschodzie. Znajduje się w tym paśmie między Przełęczą Pańską oddzielającą go od Pańskiej Góry a Przełęczą Biadasowską
  Soła – rzeka w południowej Polsce. Przepływa kolejno przez: Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały i Pogórze Śląskie i jest pierwszym dużym prawobrzeżnym dopływem Wisły. Długość 88,9 km, powierzchnia dorzecza 1,4 tys. km². Średni przepływ 18,8 m³ na sekundę, przepływ minimalny 1 m³/s, przepływ maksymalny zarejestrowany w 1958 roku w Tresnej 1382 m³/s. Potencjał powodziowy Soły jest bardzo poważny i zajmuje ona drugie miejsce po Dunajcu wśród karpackich dopływów Wisły.
  Bukowski Groń (782 m n.p.m.; niekiedy błędnie podawana wysokość 729 m n.p.m., która dotyczy szczytu Trzonka) - szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), położony w masywie Palenicy, Trzonki i Złotej Górki. Nazwa pochodzi od lasu bukowego porastającego szczyt.
  Roczyny – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Andrychów. Większa część miejscowości objęta jest w sołectwie Roczyny z wyjątkiem Działów (SIMC: 0045267), które są w sołectwie Brzezinka.

  Reklama