• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bertold z Garsten

  Przeczytaj także...
  Schwarzwald ("Czarny Las") – zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech rozciągający się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii na długości około 160 km – od Pforzheim na północy do Waldshut-Tiengen na samym południu.Opactwo Benedyktynów Göttweig - opactwo założone w 1083 przez biskupa Altmanna i zakon augustianów, od 1094 r. do dziś należące do zakonu benedyktynów, położone na wzgórzu wysokości 449 m n.p.m. pomiędzy miejscowościami Furth bei Göttweig a Paudorf, na południe od Krems w Dolnej Austrii.
  Reforma kluniacka - reformy na przełomie X i XI wieku za pontyfikatu papieża Sylwestra II, które wprowadzono najpierw w klasztorze w Cluny. Dotyczyły powrócenia do reguły św. Benedykta, czyli przestrzeganie ubóstwa, zachowanie celibatu, wypełnianie czasu modlitwą, nauką i pracą. Głoszono także hasło łac. Pax et Treuga Dei, czyli Pokój i Rozejm Boży, który wzywał do zaprzestania wojen w czasie wielkiego postu, adwentu oraz od środy wieczorem do poniedziałku rano.

  Bertold z Garsten OSB znany także jako Błogosławiony Bertold (ur. około 1075 w okolicach Jeziora Bodeńskiego, zm. 27 lipca 1142 w Garsten) −benedyktyn, w 1107 przeor opactwa Göttweig, od 1111 pierwszy opat opactwa Garsten, święty.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Posąg przedstawiający Bertolda z Garsten w opactwie Melk

  Urodził się pod koniec XI wieku w okolicach Jeziora Bodeńskiego. Pochodził z rodziny szlacheckiej, być może z rodu rycerskiego Domvögte von Regensburg i hrabiów von Bogen lub też z hrabiów von Wirtemberg i był spokrewniony z Babenbergami i Ottokarami. Jedno źródło mówi, że był żonaty z Adelhaid von Lechsgemünd, ale jego żona zmarła gdy miał około trzydziestu lat i wtedy wstąpił do klasztoru Sankt Blasien w Schwarzwaldzie. Jednakże inne źródła mówią, że do klasztoru wstąpił w bardzo młodym wieku i nie wspominają nic o jego małżeństwie. Został bibliotekarzem, następnie przeorem Sankt Blasien i w końcu przeorem opactwa Göttweig. Podczas pobytu w klasztorze Sankt Blasien miał styczność z ideami reformy kluniackiej, której stał się gorącym orędownikiem po przeniesieniu do Garsten. Margrabia Steyr Ottokar w 1111 sprowadził benedyktynów do Steyer-Garsten i wskazał Bertolda na pierwszego opata, który zaprowadził w opactwie surową dyscyplinę i wprowadził postanowienia reformy kluniackiej, także miejsce to stało się wkrótce obiektem pielgrzymek. Pomimo trudności finansowych opactwa udało mu się zbudować hospicjum i szpital dla biednych i pielgrzymów. Bertold przestrzegał bardzo surowej reguły, nie jadł mięsa ani ryb, a większość nocy spędzał na modlitwach. Jego rady miało szukać wiele osób przybyłych do opactwa, aby słuchać jego kazań; uchodził za mądrego i skutecznego przewodnika duchowego, szczególnie w konfesjonale. Zmarł 27 lipca 1142 w Garsten, został tam pochowany w dawnej kolegiacie. Jego lokalny kult narodził się niemal natychmiast, w 1236 został zatwierdzony przez biskupa Passau. Choć jego kult był popularny w Austrii, oficjalnego stanowiska Kościoła w tej sprawie jednak nie było. Dopiero w 1951 austriaccy benedyktyni podjęli jego sprawę i uzyskali jej oficjalne rozpoznanie przez Kongregację. Oficjalne uznanie kultu przez Rzym miało miejsce 8 stycznia 1970.

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alban Butler, David Hugh Farmer, Butler's lives of the saints, t. 7, Continuum International Publishing Group, 1995, s. 221, ISBN 0-86012-256-5, ISBN 978-0-86012-256-2.
  2. Behaim-Bürkel: Neue deutsche Biographie. T. 2. Berlin: Duncker & Humblot, 1955, s. 163.Sprawdź autora:1.
  3. Bertold I., Abt von Garsten. W: Heinrich von Zeiβberg: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 2. Lipsk: Duncker & Humblot, 1875, s. 521.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia Bertolda na stronie parafii Garsten
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Benedyktyni, Zakon Świętego Benedykta (łac. Ordo Sancti Benedicti, używany skrót: OSB) − najstarszy katolicki zakon mniszy na Zachodzie, założony w 529 roku przez św. Benedykta z Nursji. Dzieli się na gałąź męską – mnichów, żeńską – mniszki i laikat – oblatów, wiernych świeckich obojga płci, zrzeszonych przy opactwach benedyktyńskich i żyjących według Reguły św. Benedykta w świecie. Słynne motto zakonu, przypisywane założycielowi, brzmi: Ora et labora (Módl się i pracuj), zaś hasłem przewodnim jest: Ordo et pax (Ład i pokój) oraz "Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony" (RB 57,9).
  Opactwo Benedyktynów w Melku - opactwo założone i do dziś należące do zakonu benedyktynów, położone w Melku w Austrii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.69 sek.