Bertold

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bertoldimię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od starogermańskich słów berath "światły" i wald - "władca" i oznaczającego "światły władca".

Bertolt Brecht, właśc. Eugen Berthold Friedrich Brecht (ur. 10 lutego 1898 w Augsburgu, zm. 14 sierpnia 1956 w Berlinie Wschodnim) – niemiecki pisarz, dramaturg, teoretyk teatru, inscenizator, poeta.Karmelici (pełna nazwa po łac. Ordo fratrum Beatae Virginis Mariae de monte Carmel) – katolicki zakon kontemplacyjny Marii Panny z góry Karmel o surowej regule.

Bertold imieniny obchodzi 29 marca, 27 lipca i 14 grudnia.

Znane osoby noszące imię Bertold:

 • św. Bertold z Kalabriiświęty katolicki, założyciel Zakonu Karmelitów
 • Bertold IV z Diessen – książę Andechs w Bawarii oraz pierwszy książę Meranii
 • Bertolt Brecht
 • Berthold Delbrück
 • Berthold Kempinski
 • Bertold Kittel
 • Berthold Lubetkin
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bertold na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Berthold Lubetkin (właśc. Biertold Romanowicz Ljubietkin, ros. Бертольд Романович Любеткин, ur. 14 grudnia 1901 w Tbilisi, zm. 23 października 1990 w Bristolu) – brytyjski architekt pochodzenia rosyjskiego, uznawany za najwybitniejszego brytyjskiego przedstawiciela modernizmu przed II wojną światową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Berthold Delbrück (ur. 26 lipca 1842 w Putbus, zm. 3 stycznia 1922 w Jenie) – językoznawca niemiecki, jeden z twórców szkoły młodogramatyków, siostrzeniec polityka Rudolfa von Delbrücka.
  Bertold Kittel (ur. w 1975 w Zakopanem) – polski dziennikarz śledczy, związany z Rzeczpospolitą, a następnie z TVN. Laureat nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za 2006.
  Berthold IV von Diessen (zm. 12 sierpnia 1204) – książę Andechs w Bawarii (od 1172) oraz pierwszy książę Meranii (części Dalmacji oraz Istrii).
  Święty Bertold (ur. w XII w. w Lombardii, zm. w XIII w. na Górze Karmel) – pustelnik, uważany za założyciela zakonu karmelitów (OCarm), drugi generał zakonu, następca św. Szymona Stocka, święty Kościoła katolickiego, .
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.

  Reklama