Bernd Lucke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bernd Lucke (ur. 19 sierpnia 1962 w Berlinie) – niemiecki ekonomista, wykładowca akademicki i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni. Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn, Reński Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn (niem. Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn) – niemiecka uczelnia publiczna w Bonn.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1984 ukończył studia z zakresu ekonomii, filozofii i historii współczesnej na Uniwersytecie w Bonn. Kształcił się następnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (1984–1985) i ponownie w Bonn (1985–1987), gdzie następnie przez rok był pracownikiem naukowym. W okresie przemian politycznych dołączył do zespołu ekspertów przygotowujących program reform gospodarczych w NRD. Pracował także nad doktoratem, który obronił w 1991 w Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Krótko był referentem w departamencie finansów w Berlinie, po czym od 1992 do 1998 wykładał na Wolnym Uniwersytecie Berlina, uzyskując w 1997 habilitację z zakresu makroekonomii i ekonometrii. W 1998 został profesorem na Uniwersytecie Hamburskim. Był również konsultantem Banku Światowego, gościnnie wykładał na University of British Columbia. Został aktywnym komentatorem wydarzeń w programach publicystycznych.

Wolny Uniwersytet Berlina (niem. Freie Universität Berlin, FU Berlin) – jeden z czterech największych uniwersytetów Berlina, mający swoją siedzibę w Dahlem (południowo-zachodnia część miasta).Alternatywa dla Niemiec (niem. Alternative für Deutschland, skrót AfD) – niemiecka eurosceptyczna i konserwatywna partia polityczna powołana do życia 6 lutego 2013.

Od 1978 należał do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, którą opuścił w grudniu 2011, krytykując politykę ratowania euro. W 2013 kandydował landtagu Dolnej Saksonii z listy Freie Wähler. W tym samym roku był współzałożycielem Alternatywy dla Niemiec, został jednym z trzech rzeczników tej partii.

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.

W 2014 z ramienia AfD uzyskał mandat eurodeputowanego VIII kadencji. W lipcu 2015 po rozłamie w AfD został przewodniczącym nowo powołanego Sojuszu dla Postępu i Przebudzenia. Pełnił tę funkcję do czerwca 2016. W listopadzie tegoż roku jego partia przyjęła nową nazwę Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy. Dwa lata później powrócił na funkcję jej przewodniczącego, pełniąc ją do 2019.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Bernd Lucke jest żonaty, ma pięcioro dzieci.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bernd Lucke (niem.). wiwo.de. [dostęp 2014-01-26].
  2. Curriculum Vitae (niem.). uni-hamburg.de. [dostęp 2014-01-26].
  3. Bernd Lucke: Merkel’s new rival and Germany’s first serious Euroskeptic (ang.). ottawacitizen.com, 11 kwietnia 2013. [dostęp 2014-01-26].
  4. Europawahl 2014: Verzeichnis der vorläufig Gewählten: Nach Parteien (niem.). bundeswahlleiter.de. [dostęp 2014-05-29].
  5. Alfa heißt jetzt Liberal-Konservative Reformer (niem.). zeit.de, 13 listopada 2016. [dostęp 2017-02-20].
  6. LKR: Ergebnisse des Bundesparteitags vom 10. Nov. 2018 (niem.). lkrhh.de, 16 listopada 2018. [dostęp 2018-12-23].
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy (niem. Liberal-Konservative Reformer, LKR) – niemiecka liberalna, eurosceptyczna i konserwatywna partia polityczna powołana do życia 19 lipca 2015 w wyniku rozłamu w Alternatywie dla Niemiec. Do 13 listopada 2016 działała pod nazwą Sojusz dla Postępu i Przebudzenia (ALFA). Należy do Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".

Reklama