Bernard Alane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bernard Alane; właściwie Bernard Noël Vetel (ur. 25 grudnia 1948 w Paryżu) – francuski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy; piosenkarz. Odtwórca m.in. tytułowej roli w komedii Hibernatus (1969) z Louisem de Funèsem.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Syn aktorki Annick Alane (ur. 1925; zm. 2019).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Filmografia[ | edytuj kod]

 • Hibernatus (1969) jako Paul Fournier, zahibernowany dziadek Edmée
 • Mój wujaszek Benjamin (1969) jako wicehrabia Hector de Pont-Cassé
 • Józef Balsamo (1973; serial TV) jako Philippe de Taverney
 • Stowarzyszenie z Eleusis (1975; serial TV) jako Vincent
 • Dracula: Ojciec i syn (1976) jako Jean, narzeczony Nicole
 • Życie paryskie (1977) jako Gardefeu
 • Violette Nozière (1978) jako syn De Pingueta
 • Bergerac (1981-91; serial TV) jako Henri (gościnnie, 1991)
 • Kolacja dla palantów (1998) – Pascal Meneaux (głos w telefonie)
 • Moja krew (2001) jako minister
 • Na moich ustach (2001) jako Morel
 • Pod moją skórą (2002) jako klient
 • Komisarz Moulin (1976-2008; serial TV) jako sędzia instruktor (gościnnie, 2005)
 • Komisarz Magellan (od 2009; serial TV) jako Paul Gavrillac
 • Wet za wet (2010) jako dr Harvey
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bernard Alane w bazie Filmweb
 • Bernard Alane w bazie IMDb (ang.)
 • Bergerac – brytyjski serial telewizyjny, wyprodukowany przez BBC i emitowany w latach 1981-1991. Powstało 87 jednogodzinnych odcinków. Twórcą serii był Robert Banks Stewart. Czołówkę muzyczną stworzył George Fenton. Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pod moją skórą (tytuł oryg. Dans ma peau) − francuski film fabularny z 2002 roku, napisany i wyreżyserowany przez Marinę de Van, jej debiutanckie dzieło pełnometrażowe. De Van wystąpiła w filmie także w roli głównej, obok Laurenta Lucasa. Obraz stanowi hybrydę dramatu, horroru z podgatunku "New French Extremity" oraz kina psychologicznego. Fabuła traktuje o obsesji samookaleczania. Światowa premiera Pod moją skórą miała miejsce 27 września 2002 podczas San Sebastián Film Festival w Hiszpanii. 4 grudnia tego roku film zadebiutował na ekranach kin we Francji. Na przestrzeni roku 2003 prezentowany był widzom festiwali filmowych w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej oraz Australii. Film zebrał pozytywne recenzje ze strony krytyków.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Film komediowy – gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej happy end (oprócz czarnych komedii). Jest to jeden z najstarszych gatunków filmowych; duża część filmów niemych to komedie.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Reklama