Berkeley Software Design

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Berkeley Software Design Inc. – nieistniejące już przedsiębiorstwo założone przez członków Computer Systems Research Group Uniwersytetu w Berkeley, które skomercjalizowało system BSD.

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.Novell, Inc. NASDAQ: NOVL – amerykańska firma specjalizująca się w sieciowych systemach operacyjnych takich jak NetWare i SUSE Linux.

W marcu 1993 wydany został bazujący na kodzie 4.3BSD Net/2 – BSD/386, potem BSD/OS. BSDI sprzedawało jego licencje oraz wsparcie techniczne, a także udostępniało kod źródłowy dla zainteresowanych.

Po podpisaniu ugody w procesie między USL/Novell a Uniwersytetem Kalifornijskim Berkeley – BSDI oparło nowsze wersje swego systemu na pozbawionym kodu AT&T BSD 4.4 Lite. Nazwa systemu zmieniona została na BSD/OS.

W 2001 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Wind River Systems, a następnie przez Telenet Systems. Wind River zaprzestał dystrybucji BSD/OS z końcem 2003 roku, a z końcem roku 2004 wycofał dla niego wsparcie techniczne. Mimo tego systemy BSDI wciąż są w dosyć szerokim użyciu i stale goszczą na liście najdłużej działających bez restartu serwerów internetowych.

Reklama