Bergerac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bergerac (po oksytańsku Brageirac, po francusku Bergerac) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nowa Akwitania, w departamencie Dordogne.

Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.Bergerac – wino i region winiarski w okolicach miasta Bergerac w południowo-zachodniej Francji, w departamencie Dordogne. Stanowi naturalne przedłużenie Bordeaux w górę rzeki Dordogne, ale zaliczany już jest do winnic Południowego Zachodu (Sud-Ouest). Znajduje to odzwierciedlenie w doborze odmian winorośli i charakterze win. Rocznie produkuje się ok. 360 000 hl win czerwonych (ok. 60%), 23 000 hl różowych i 250 000 hl białych (ok. 40%). Ważną rolę odgrywają słodkie wina z opóźnionych zbiorów (vendanges tardives).

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 26 899 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 479 osób/km² (wśród 2290 gmin Akwitanii Bergerac plasuje się na 12. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 103.).

Wokół Bergerac rozpościera się region winiarski Bergerac.

Dordogne - francuski departament położony w regionie Akwitania. Departament oznaczony jest liczbą 24. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez departament rzeki Dordogne.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Kanada Repentigny, Kanada
 • Włochy Faenza, Włochy
 • Polska Ostrów Wielkopolski, Polska
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Trol Intermedia / 2ClickShop, Miasto Ostrów Wielkopolski ma kolejne miasto partnerskie - umostrow.pl, umostrow.pl [dostęp 2017-10-13] (pol.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Akwitania (fr. Aquitaine) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pyrénées. Dzieli się na pięć departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Nowa Akwitania (fr. Nouvelle-Aquitaine) – region administracyjny Francji, ustanowiony z dniem 1 stycznia 2016 pod tymczasową nazwą Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, odzwierciedlającą nazwy łączonych regionów Akwitania, Limousin i Poitou-Charentes.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Repentigny – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Lanaudière i MRC L’Assomption. Repentigny założone zostało nad rzeką L’Assomption w 1670 roku przez Jeana Baptiste Le Gardeur. Jest dwunastym pod względem liczby mieszkańców miastem Quebecu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama