Berenika z Chios

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Berenika (gr. Βερενίκη; zm. 71 p.n.e.) – wysoko urodzona kobieta z Chios, która została kochanką i trzecią żoną króla Pontu Mitrydadesa VI Eupatora.

Pont – kraina historyczna w północno-wschodniej Azji Mniejszej, nadmorska część Kapadocji, w starożytności niezależne królestwo, a następnie prowincja rzymska.Plutarch z Cheronei (gr. Πλούταρχος ὁ Χαιρωνεύς, Plutarchos ho Chaironeus, ur. ok. 50 n.e., zm. ok. 125 n.e.) – jeden z największych pisarzy starożytnej Grecji, historyk, filozof-moralista oraz orator.

W 86 p.n.e. Mitrydates VI wysłał swoich generałów do podbicia i wysiedlenia rdzennych mieszkańców wyspy Chios, na której zamierzał osadzić pontyjskich osadników.

W tym samym czasie Mitrydates poznał Berenikę, która była jedną z wysoko urodzonych mieszkańców stołecznego miasta Chios, wysłanych do Pontu w celu pertraktacji z królem. Wkrótce stała się kochanką, a później trzecią żoną Mitrydatesa VI. Nie wiemy niczego pewnego o ich związku, chociaż najprawdopodobniej to na jej część Mitrydates VI zmienił nazwę stolicy wyspy Chios na Berenike. Miasto nosiło tę nazwę do czasu aneksji wyspy przez Rzymian około 85 p.n.e.

Chios (gr. Χίος, łac. Chius) - wyspa w Grecji na Morzu Egejskim, położona w Azji (na azjatyckim szelfie kontynentalnym) u wybrzeży Turcji. Ważny ośrodek turystyczny.Mitrydates VI Eupator (ur. 132 p.n.e., zm. 63 p.n.e.) – król Pontu z dynastii Mitrydatydów, panował w latach 120-63 p.n.e., władca Bosporu od około 107 do 63 p.n.e.

W 71 p.n.e. Mitrydates VI nakazał Berenice popełnienie samobójstwa przez zażycie trucizny, po to by nie wpadła w ręce rzymskiego dowódcy Lukullusa i nie wydała mu sekretów taktyki męża. Kiedy zażycie trucizny nie przyniosło rezultatu, Berenika została uduszona. .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Berenika zaś porwała kubek trucizny. A była przy niej matka i prosiła ją także o truciznę. Podała jej i obie razem truciznę wypiły. Ale moc jej poskutkowała w słabym ciele. Bereniki, która za mało wypiła, nie uśmierciła. Podskoczył Bakchides i walczącą ze śmiercią udusił.

Chios (gr. Χίος) - miasto w Grecji, główny ośrodek administracyjny wyspy i prefektury Chios na Morzu Egejskim. Mieszka tu ponad 23 tysięcy ludzi (stan z roku 2001). W Chios urodził się około roku 1586 Leo Allatius, greckokatolicki uczony i teolog, bibliotekarz Biblioteki Watykańskiej.Republika rzymska – państwo powstałe w starożytnym Rzymie, istniejące w latach 509 p.n.e.–27 p.n.e., które rozwinęło się z niewielkiego, monarchicznego państwa-miasta Lacjum w środkowej części Półwyspu Apenińskiego do największej potęgi świata antycznego kontrolującej cały basen Morza Śródziemnego, by następnie przekształcić się w cesarstwo rzymskie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mayor, The Poison King: the life and legend of Mithradates, Rome’s deadliest enemy
  2. Getzel, Hellenistic settlements in Europe, the islands, and Asia Minor, p. 141
  3. Plutarch: Żywoty równoległe. Lukullus 18.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • M. Getzel, Hellenistic settlements in Europe, the islands and Asia Minor, Cohen University of California Press, 1995
  • A. Mayor, The Poison King: the life and legend of Mithradates, Rome’s deadliest enemy, Princeton University Press, 2009
  • Reklama