• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Berching

  Przeczytaj także...
  Powiat Neumarkt in der Oberpfalz (niem. Landkreis Neumarkt in der Oberpfalz, Landkreis Neumarkt i.d.OPf.) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona.Wyżyna Frankońska, także Jura Frankońska (niem. Fränkische Alb, Fränkischer Jura, Frankenalb) – wyżyna i pasmo górskie w południowej części Niemiec, na obszarze Bawarii, pomiędzy rzekami Dunaj i Men. Stanowi zachodnie przedłużenie Jury Szwabskiej.
  Górny Palatynat (niem. Oberpfalz) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnego Palatynatu jest Ratyzbona, a inne większe miasta to Weiden in der Oberpfalz i Amberg. Przez Górny Palatynat przepływa rzeka Regen. Znajdują się tutaj również Las Bawarski (Bayerischer Wald) i Las Czeski (Oberpfälzer Wald).

  Berching (baw. Bacham) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona, w powiecie Neumarkt in der Oberpfalz. Leży w Jurze Frankońskiej, około 20 km na południe od Neumarkt in der Oberpfalz, nad Kanałem Ren-Men-Dunaj, przy drodze B299 i linii kolejowej Berching - Neumarkt in der Oberpfalz.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Kanał Ren-Men-Dunaj (dawniej Droga Wodna Ren-Men-Dunaj) – kanał żeglugowy w Niemczech, łączący zlewiska Morza Północnego i Morza Czarnego.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • mury miejskie;
 • kościół parafialny;
 • Dzielnice[ | edytuj kod]

  W skład miasta wchodzą 43 dzielnice: Sollngriesbach, Erasbach, Winterzhofen, Jettingsdorf, Wirbertshofen, Fribertshofen, Rappersdorf, Ernersdorf, Pollanten, Wallnsdorf, Schweigersdorf, Weidenwang, Altmannsberg, Biermühle, Breitenfurt, Butzenberg, Dietersberg, Eismannsbert, Eglasmühle, Grubach, Gsöllnhof, Hennenberg, Hermannsberg, Holnstein, Matzenhofen, Neuhaus, Oening, Plankstetten, Raitenbuch, Ritzermühle, Roßthal, Rudertshofen, Rübling, Simbach, Staudenhof, Staufersbuch, Stierbaum, Thann, Thannbrunn, Wackersberg, Wattenberg, Wegscheid, Wolfersthal

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Austria Obernberg am Inn, Austria
 • Francja Savigny, Francja
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dialekt bawarski, język bawarski, boarisch, niem. Bairisch - duża grupa gwar górnoniemieckich, klasyfikowana przez część językoznawców jako język odrębny od niemieckiego, natomiast potocznie, ze względu na fakt, że bawarski jest głównie językiem mówionym, zaś jego użytkownicy posługują się w piśmie standardowym językiem niemieckim, traktowany jest często jako zespół gwar języka niemieckiego. Na obszarze zajmowanym przez gwary dialektu / języka bawarskiego występuje powszechna dyglosja - w mowie używana jest lokalna gwara bawarska/austriacka, zaś w piśmie standardowy język niemiecki. Wielu użytkowników, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, zazwyczaj nie ma okazji posługiwać się niemieckim w mowie, chociaż uczą się go w szkole. Historycznie rzecz biorąc, dialekt bawarski rozprzestrzenił się również na obszar dzisiejszej Austrii, wobec tego niektórzy badacze preferują nazwę "austriacko-bawarski"
  Neumarkt in der Oberpfalz, Neumarkt i.d.OPf. (baw. Neimack, Neimoarkt) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona, siedziba powiatu Neumarkt in der Oberpfalz oraz wspólnoty administracyjnej Neumarkt in der Oberpfalz, do której jednak nie należy. Leży nad rzeką Schwarzach, przy autostradzie A3, drodze B8, B299 i linii kolejowej Ratyzbona–Norymberga ze stacją Neumarkt (Oberpfalz).
  Droga krajowa B299 (Bundesstraße 299) – niemiecka droga krajowa w Górnym Palatynacie (region Bawaria). Prowadzi z południa na północ przez miasta takie jak: Neumarkt in der Oberpfalz, Amberg, Weiden. Jej długość wynosi 341 km.
  Obernberg am Inn - gmina leżąca w Austrii, w kraju związkowych Górna Austria, powiecie Ried im Innkreis. Do 1779 roku miasto należało do Bawarii - aktualnie Austria.
  Region Ratyzbona (niem. Planungsregion Regensburg) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat oraz Dolna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Ratyzbona.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.522 sek.