Benedykt Menni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Benedetto Menni, właśc. wł. Angelo Ercole Menni (ur. 11 marca 1841 w Mediolanie we Włoszech, zm. 24 kwietnia 1914 w Dinan we Francji) – bonifrater (OH), prezbiter, założyciel Zgromadzenia Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa, święty Kościoła katolickiego.

Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.

Był piątym z piętnaściorga dzieci Ludwika i Luisa Figini. Na chrzcie otrzymał dwa imiona: Anioł i Herkules.

W 1860 roku wstąpił do Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego i pracował w szpitalu w Lodi, równocześnie studiował filozofię i teologię w seminarium w Lodi i Kolegium Rzymskim. W dniu 14 października 1866 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1867 roku z polecenia papieża Piusa IX udał się do Hiszpanii, gdzie jego zadaniem było przywrócenie działalności Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego. Jego działalność przyczyniła się do odrodzenia zakonu w Hiszpanii, Portugalii i w Meksyku.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Dinan – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Côtes-d’Armor. W 2013 roku populacja ówczesnej gminy wynosiła 11 440 mieszkańców.

W dniu 31 maja 1881 roku założył Zgromadzenie Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa. Był organizatorem licznych domów opieki, szpitali. Zmarł we Francji w Dinan. Jego szczątki pochowane zostały w Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa w Ciempozuelos, w Hiszpanii.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Ciempozuelos – miasto w Hiszpanii w południowej części wspólnoty autonomicznej Madryt, ok. 35 km od stolicy. Ciempozuelos leży nad rzeką Jarama, w pobliżu przebiega autostrada M-404. Przez miasto przebiega linia kolejowa Madryt - Alicante.

Proces beatyfikacyjny sługi Bożego rozpoczął się w r. 1945. Dnia 23 czerwca 1985 został beatyfikowany, a następnie kanonizowany w dniu 21 listopada 1999 roku w Rzymie. Obu aktów dokonał papież Jan Paweł II.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Św. Benedykt Menni. opoka.org.pl. [dostęp 2011-10-23].
 • Benedict Menni (History) (ang.). Oficjalna strona Zgromadzenia Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa. [dostęp 2011-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-13)].
 • Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Zgodnie z wiarą chrześcijańską obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza. Typowy obrzęd chrztu w chrześcijaństwie sprawowany jest w imię Trójcy Świętej: Ojca i Syna i Ducha Świętego – na polecenie samego założyciela Chrystusa (Mt 18,18-20).
  Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama