Belgia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Belgia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała dotychczas udział 10 razy. Kraj zadebiutował w 2003 roku.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008 (ang. Junior Eurovision Song Contest) był 6. edycją tego konkursu i odbył się 22 listopada w Limassol w Spyros Kyprianou Athletic Centre. Oferta cypryjska okazała się lepsza od tych z Portugalii, Serbii, Szwecji i Ukrainy (Kijów będzie gościł Eurowizję Dziecięcą w 2009 roku).Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2010 (ang. Junior Eurovision Song Contest) był 8. edycją tego konkursu i odbył się w Mińsku na Białorusi. Widowisko zorganizowała białoruska telewizja BRTC, zaś miejscem widowiska była Mińsk Arena.

Najwyższym wynikiem kraju jest 4. miejsce, które w 2009 roku zajęła Laura Omloop z utworem „Zo verliefd (Yodelo)”

Historia[ | edytuj kod]

Fabian Feyaerts - reprezentant kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2012

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2003[ | edytuj kod]

Zespół X!NK wygrał pierwsze preselekcje belgijskie do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2003 z piosenką De Vriendschapsband. Ostatecznie zajęli 6. miejsce z 83 punktami.

3. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci został zorganizowany 26 listopada 2005 roku w Sala Polivalentă w Bukareszcie przed rumuńskiego nadawcę publicznego TVR.Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2012 (ang. Junior Eurovision Song Contest 2012) – 10. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci zorganizowana w Heineken Music Hall w Amsterdamie przez holenderskiego nadawcę publicznego AVRO.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2004-2005[ | edytuj kod]

W 2004 i 2005 roku, Belgia zajęła dwukrotnie 10. miejsce: najpierw kraj reprezentował zespół Free Spirits z piosenką Accroche-Toi, a rok później LindsaY z piosenką Mes Rêvesnie.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2006[ | edytuj kod]

W 2006 roku, zespół Thor! został reprezentantem Belgii na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2006. Wykonał wówczas utwór Een tocht door het donker, który przyniósł mu 7. miejsce.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2007[ | edytuj kod]

W 2007 roku państwo reprezentował zespół Trust z piosenką Anders. Występ nie spodobał się publiczności, a grupa zajęła 15., najgorsze w historii udziału Belgii, miejsce w konkursie.

5. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci został zorganizowany 8 grudnia 2007 roku w hali Ahoy w Rotterdamie przez holenderskiego nadawcę publicznego AVRO.Drugi Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Norwegii, a dokładnie w mieście Lillehammer, które 10 lat wcześniej gościło zimowe igrzyska olimpijskie. Finał miał miejsce 20 listopada. Z ogromną przewagą punktową wygrała María Isabel reprezentująca Hiszpanię. Zwycięstwo w konkursie otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008[ | edytuj kod]

2008 znów nie przyniósł dobrych wyników - Oliver Symons z piosenką Shut up! zajął 11. miejsce, zdobywając 45 punktów.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2009[ | edytuj kod]

Przełomowym momentem w historii udziału Belgii w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci był start w 2009 roku. Reprezentantką kraju została Laura Omloop, która piosenką Zo verliefd zapewniła najwyższe w historii udziału Belgii miejsce w finale. Ostatecznie zajęła 4. miejsce.

Trzeci Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Belgii. Wygrała, z 3 punktową przewagą, reprezentantka Białorusi – Ksenia Sitnik z piosenką My Vmeste.X!NK – belgijski zespół pop-punkowy, założony w 2001 roku przez perkusistę Nielsa Meukensa i gitarzystę Thomasa Valkiersa. Po krótkim czasie dołączyli do nich wokalista/gitarzysta, starszy brat Nielsa, Jonas Meukens, oraz młodszy brat Thomasa, Philip.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2010–2011[ | edytuj kod]

Po zeszłorocznym sukcesie, Belgia wysłała na konkurs w 2009 roku duet Jill & Lauren z piosenką Get Up!. Zajęły wtedy 7. miejsce, zdobywając 61 punktów. Rok później, Femke z piosenką Een kusje meer również wywalczyła tylko 7. miejsce dla kraju, otrzymując w sumie 3 punkty więcej od zeszłorocznego reprezentanta (64).

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2009 (ang. Junior Eurovision Song Contest) był 7. edycją tego konkursu i odbył się w Kijowie (Ukraina). Widowisko zorganizowała ukraińska telewizja NTU, zaś areną zmagań młodych artystów z całej Europy był Palace of Sports.Laura Omloop, bardziej znana jako Laura (ur. 18 maja 1999) – belgijska piosenkarka, która reprezentowała swój kraj w 2009 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci na Ukrainie w Kijowie. Ostatecznie zajęła 4 miejsce. Laura zaśpiewała wówczas piosenkę Zo verliefd, w której również jodłowała.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2012[ | edytuj kod]

Reprezentantem Belgii podczas konkursu w 2012 roku został Fabian Fayerts, który wykonał na festiwalu utwór Abracadabra. Jako jednemu z dwóch reprezentantów Belgii, udało mu się zająć miejsce w 5 najwyższych wynikach - zakończył rywalizację na 5. miejscu.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2012-2021[ | edytuj kod]

26 marca 2013 roku flamandzki nadawca VRT ogłosił, że Belgia wycofuje się z 11. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci aby skupić się na nowym programie dla młodych wykonawców w Belgii. Zorganizowali jednak krajowy finał o nazwie Wie wordt Junior? który wygrał wówczas 14-letni Pieter Vreys. 20 grudnia 2013 roku flamandzki kanał telewizyjny Ketnet w Belgii ogłosił, że nie jest już zainteresowany Konkursem Piosenki Eurowizji dla Dzieci i postanowił nie wracać.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (ang. Junior Eurovision Song Contest) - dziecięcy konkurs muzyczny, organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) od 2003 roku, w którym udział biorą młodzi wykonawcy (w wieku od 10 do 15 lat) reprezentujący kraje członkowskie EBU.RTBF (fr. Radio-Télévision belge de la Communauté française, "Belgijskie Radio i Telewizja Wspólnoty Francuskiej") – belgijski nadawca radiowo-telewizyjny, nadający programy w języku francuskim dla wspólnoty francuskiej zamieszkującej południową część kraju. Jej flamandzkojęzycznym odpowiednikiem jest telewizja VRT. RTBF posiada trzy stacje telewizyjne: La Une, La Deux i La Trois oraz kilka stacji radiowych: La Première, RTBF International, VivaCité, Musiq3, Classic21 and PureFM. Siedziba RTBF mieści się w Brukseli. Został założony w 1930 jako narodowy operator radiowy Institut national de radiodiffusion. Od 1960 nosił nazwę Radio-Télévision belge (RTB), a obecna została przyjęta w 1977.

Waloński nadawca Radio-télévision belge de la Communauté française (RTBF) tłumacząc swoją decyzję o nie dokonywaniu powrotu do udziału w konkursie przyznał, że jest to spowodowane zbyt dużymi kosztami udziału. Flamandzki nadawca Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) także przyznał, że nie planuje zorganizować powrotu Belgii do konkursu.

Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 15 listopada 2003 roku w Kopenhadze. Wygrała Chorwacja reprezentowana przez 11-letniego Dino Jelusicia, który wykonał piosenkę Ti Si Moja Prva Ljubav.11. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2013 odbędzie się 30 listopada 2013 roku w Narodowym Pałacu Sztuki „Ukraina”w Kijowie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama