Belfort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Belfort – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia-Franche-Comté, w departamencie Territoire-de-Belfort. W 2017 roku populacja ówczesnej gminy wynosiła 48 423 mieszkańców.

Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.Stafford – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w Staffordshire, w dystrykcie Stafford. Ośrodek administracyjny hrabstwa Staffordshire. Położone w samym sercu regionu West Midlands. Według Narodowego Spisu Ludności wydanego w 2001 roku, miasto ma 63 681 mieszkańców. Jest miastem partnerskim Skarżyska-Kamiennej.

Miasto podzielone jest na 5 kantonów:

 • Kanton Belfort-Centre (9 823 mieszkańców)
 • Kanton Belfort-Est (13 403 mieszkańców)
 • Kanton de Belfort-Nord (8 555 mieszkańców)
 • Kanton de Belfort-Ouest(9 108 mieszkańców)
 • Kanton de Belfort-Sud (9 528 mieszkańców)
 • Miejsce urodzenia kompozytora Gérarda Griseya a także Piotra Verniera, botanika, nauczyciela, publicysty i rysownika.

  Delémont (niem. Delsberg, wł. Delemonte, retorom. Delemunt, łac. Delemons) jest miastem w pn-zach. Szwajcarii, stolicą utworzonego w 1978 r. francuskojęzycznego kantonu Jura i okręgu Delémont. Leży na wys. 435 m n.p.m., ok. 30 km na pd-zach. od Bazylei. Ma 11 809 mieszkańców (2012) i powierzchnię 22,03 km².Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.

  Historia[ | edytuj kod]

  Podczas wojny francusko-pruskiej (1870-1871) twierdza Belfort broniła się podczas trwającego 104 dni oblężenia. Pozwoliło to na pozostanie tego regionu w obrębie Francji, podczas gdy reszta Alzacji (wraz z częścią Lotaryngii) została włączona do Prus. Drugą twierdzą, która nie została zdobyta przez wojska pruskie była Bitche.

  Territoire de Belfort [teʀiˌtwaʀdəbɛlˈfɔːʀ] - francuski departament położony w regionie Burgundia-Franche-Comté. Departament oznaczony jest liczbą 90. Departament został utworzony w 1922 roku. Trolejbusy w Belfort − zlikwidowany system komunikacji trolejbusowej we francuskim mieście Belfort, działający w latach 1952−1972.

  W dniach 15-19 czerwca 1940, w czasie kampanii francuskiej, w rejonie Belfortu walczyła polska 2 Dywizja Strzelców Pieszych.

  Belfort


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Leonberg – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Böblingen. Leży ok. 14 km na północ od Böblingen, przy autostradach A8, A81 i drodze krajowej B295.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Gare de Belfort - stacja kolejowa w Belfort, w regionie Franche-Comté (departament Territoire-de-Belfort), we Francji. Znajduje się na linii Paryż-Miluza, Dole-Belfort i Belfort-Delle-Biel/Bienne. Znajdują się tu 3 perony.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama