Bejlerbej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bejlerbej, (beglerbeg, beglerbej) – tytuł szlachecki w Imperium osmańskim odpowiadający tytułowi wielkoksiążęcemu. W wolnym tłumaczeniu słowo to oznacza "bej bejów".

Spahisi (tur. Sipahi, per. سپاهی) – feudalne oddziały nieregularnej jazdy tureckiej za czasów imperium osmańskiego. Spahisi byli tureckimi odpowiednikami europejskiego rycerstwa. Zwani byli także timariotami, jako lennicy niewielkich posiadłości ziemskich zwanych "timar". Po raz pierwszy zorganizowane ok. 1326 roku. Od XVI wieku stopniowo tracili na znaczeniu. Do służby wojskowej w kampaniach sułtana powoływani byli przez sandżakbejów - lokalnych namiestników, odpowiadających przed bejlerbejami.Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

Bejlerbej był także urzędnikiem - gubernatorem prowincji dawnej Turcji, następnym w godności po wezyrach. Był przełożonym sandżakbejów, którzy z kolei dowodzili spahisami (timarioci).

Sandżakbej (tur. sandżakbeji) – "pan (tj.zarządca) sandżaku", dowódca wojska z podległego mu terytorium. Osmański sandżak można porównać do polskiego powiatu. Każdy sandżakbej podlegał odpowiedniemu paszy, władcy ejaletu (który można porównać do naszego województwa). Wielu władców sandżaków miało dość silną i niezależną pozycję, szczególnie sandżakbejowie z posiadłości granicznych prowadzili dość niezależną politykę, często nie licząc się zbytnio z władzą zwierzchnią.Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik języka polskiego. [dostęp 2 listopada 2009].
  2. Władysław Kopaliński: bej; bejlerbej. W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [dostęp 2018-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
  3. experiencefestival.com (ang.). [dostęp 2 listopada 2009].
Reklama