Before the Flood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

Before the Flood – podwójny koncertowy album Boba Dylana i grupy The Band nagrany w styczniu i lutym 1974 r. oraz wydany w czerwcu 1974 r. Był to pierwszy koncertowy album Dylana.

I Want You – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w styczniu i wydana na albumie Blonde on Blonde w maju 1966 r.Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r.

Historia i charakter albumu[ | edytuj kod]

3 stycznia 1974 r. rozpoczęło się długo oczekiwane amerykańskie tournée Boba Dylana z grupą the Band. Trwało ono do 14 lutego i muzycy dali w tym czasie 40 koncertów. Typowy koncert składał się 18 występów Dylana, w tym 5 solowych i akustycznych, oraz 13 z grupą The Band, która sama wykonywała 10 swoich utworów.

The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. Gospel Plow – tradycyjna piosenka gospelowa, zaaranżowana i nagrana przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961 r. Inne tytuły tego utworu: "Hold On", "Keep Your Eyes on the Prize", "Keep Your Hand on the Plow".

Dostępnych było 650 tys. miejsc i bilety rozeszły się natychmiast wysyłkowo, przynosząc 5 mln dolarów. Było to więc wtedy największe wydarzenie w historii rock and rolla.

Koncerty Dylana już kilkakrotnie były profesjonalnie nagrywane z myślą o ewentualnym wydaniu (w jednym wypadku już nawet wydrukowano okładkę), ale do wydania koncertowego albumu nigdy nie dochodziło.

Chociaż wykonanie większości piosenek zdecydowanie różni się od oryginałów, to aranżacja jest właściwie taka sama. Nie dotyczy to oczywiście tych utworów, które pierwotnie były piosenkami akustycznymi.

Pretty Peggy-O – tradycyjny, anonimowy utwór folkowy nagrany przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961 r. Inne tytuły tego utworu: "Bonnie Lass O Fyvie", "The Bonnie Lass Fyvie-O", "Fennario", "The Maid of Fife-E-O", "Peggy-O", "Pretty Peggy of Derby".When the Ship Comes In – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku 1963 r. i wydana na trzecim studyjnym albumie The Times They Are a-Changin’ w styczniu 1964 r.

Krytyk Robert Christgau określił nagrania z tego albumu jako najbardziej energiczne i ogniste w całej historii rocka, kontrastując je z koncertowymi nagraniami The Rolling Stones, nazwanymi przez niego mechanicznymi lalkami. Kontrastuje to także z wypowiedziami samego Dylana umieszczonymi w broszurce dołączonej do albumu Biograph, gdzie stwierdza, że byli całkowicie pozbawieni emocji a on „grał rolę”. Dalej mówił, iż wszelkie pochwały za „niewiarygodną energię” występów wywołują w nim chęć zwymiotowania.

Obviously 5 Believers – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w marcu i wydana na albumie Blonde on Blonde w maju 1966 r. Znana jest także w formie "Obviously Five Believers".Motorpsycho Nitemare – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1964 r. i wydana na czwartym studyjnym albumie Another Side of Bob Dylan w sierpniu 1964 r. Także znana jako Motorpsycho Nightmare.

Muzycy[ | edytuj kod]

Bob Dylan i grupa The Band
 • Bob Dylangitara, pianino, harmonijka, śpiew
 • Robbie Robertson – gitara, śpiew
 • Garth Hudsonorgany, pianino, klawinet
 • Richard Manuel – pianino, elektryczne pianino, organy, perkusja, śpiew
 • Rick Dankogitara basowa, śpiew
 • Levon Helm – perkusja, śpiew


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku i wydana na albumie John Wesley Harding w grudniu 1967 r.
  Black Crow Blues – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1964 r. i wydana na czwartym studyjnym albumie Another Side of Bob Dylan w sierpniu 1964 r.
  Baby, Let Me Follow You Down – tradycyjna piosenka folkowa zaadoptowana i przearanżowana przez Erica von Schmidta i nagrana przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961 r.
  On a Night Like This – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w listopadzie 1973, wydana na albumie Planet Waves w styczniu 1974 oraz jako singiel.
  From a Buick 6 – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w lipcu i wydana na albumie Highway 61 Revisited w sierpniu 1965 r.
  Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.
  Hard Rain – koncertowy album nagrany przez Boba Dylana wiosną 1976 r. podczas tournée Rolling Thunder Revue oraz wydany we wrześniu 1976 r.

  Reklama