Bedfordshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bedfordshirehrabstwo ceremonialne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, zaliczane do tzw. Home Counties. Do 2009 roku hrabstwo pełniło także funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.

Home Counties (z ang. dosł. "domowe hrabstwa") – określenie odnoszące się do angielskich hrabstw otaczających Londyn (współcześnie region Wielkiego Londynu), z wyłączeniem samego miasta. Nie istnieje ścisła definicja obszaru, do którego odnosi się to określenie, jednak do zaliczanych do niego hrabstw należą Bedfordshire, Berkshire, Buckinghamshire, Essex, Hampshire, Hertfordshire, Kent, Middlesex (istniejące do 1965 roku), Oxfordshire, Surrey oraz Sussex (od 1888 roku West Sussex i East Sussex).Cambridgeshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na zachodnim skraju Anglii Wschodniej.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 1235 km² a liczba ludności – 615 100. Największym miastem hrabstwa jest Luton, w sąsiedztwie którego znajduje się międzynarodowy port lotniczy Londyn-Luton. Drugie pod względem wielkości jest Bedford, dawna stolica hrabstwa. Inne większe miasta na terenie Bedfordshire to Leighton Buzzard oraz Dunstable.

Luton – miasto i dystrykt (unitary authority) w Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie Bedfordshire, położone 50 km na północ od centrum Londynu. W 2011 roku dystrykt liczył 203 201 mieszkańców.Bedford – dystrykt o statusie borough i unitary authority, w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire w południowej Anglii. Obejmuje miasto Bedford i otaczający je region.

Na wschodzie Bedfordshire graniczy z hrabstwem Cambridgeshire, na południu z Hertfordshire, na zachodzie z Buckinghamshire a na północy z Northamptonshire.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Obecny[ | edytuj kod]

W skład hrabstwa wchodzą trzy jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

 1. Bedford
 2. Central Bedfordshire
 3. Luton

Do 2009[ | edytuj kod]

Podział administracyjny hrabstwa Bedfordshire do 2009 roku

Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Bedfordshire było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziły trzy dystrykty. Jako hrabstwo ceremonialne Bedfordshire obejmowało wówczas dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną.

Central Bedfordshire (dosł. "środkowe Bedfordshire") – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire w południowej Anglii. Utworzony w 2009, obejmuje całe hrabstwo oprócz Borough of Bedford i miasta Luton.Dunstable to miasto w Anglii, położone w hrabstwie Bedfordshire. Według danych z 2001 roku mieszkało wtedy w nim 33805 osób.
 1. Bedford
 2. Mid Bedfordshire
 3. South Bedfordshire
 4. Luton (unitary authority)

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Stolica Bedfordshire do 2009 roku, gdy hrabstwo przestało pełnić funkcję administracyjną.
 2. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-24].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bedfordshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-03-07].
 • Warto wiedzieć że... beta

  East of England – jeden z dziewięciu regionów, na które podzielona została Anglia w wyniku reformy administracyjnej, która weszła w życie w 1999. Obejmuje głównie niziny we wschodniej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest Cambridge.
  Mid Bedfordshire – były dystrykt w hrabstwie Bedfordshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 121 024 mieszkańców.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.
  Buckinghamshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie South East England, położone w pobliżu Londynu.
  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama