Beatrycze Hohenstauf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beatrycze Hohenstauf, Beatrycze Szwabska (ur. maj 1198, zm. 11 sierpnia 1212 w Nordhausen) – cesarzowa i królowa Niemiec, najstarsza córka króla Niemiec Filipa Szwabskiego i Ireny Angeliny, córki cesarza bizantyńskiego Izaaka II Angelosa.

Henryk Brodaty i jego czasy – monografia autorstwa Benedykta Zientary wydana po raz pierwszy w 1975. Poświęcona jest historii Polski od połowy XII wieku do 1241, a głównym bohaterem jest książę Henryk I Brodaty.11 sierpnia jest 223. (w latach przestępnych 224.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 142 dni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ojciec Beatrycze został 6 marca 1198 wybrany królem Niemiec. 29 marca jego przeciwnicy wybrali swojego własnego króla - Ottona IV Welfa, księcia brunszwickiego (1175/1176 - 19 maja 1218), syna księcia saskiego Henryka Lwa i Matyldy Platagenet, córki króla Anglii Henryka II.

Brunszwik (niem. Braunschweig, dolnosaks. Brunswiek) – miasto na prawach powiatu w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, na północy masywu górskiego Harz, nad rzeką Oker. Ważny ośrodek przemysłowy, rozwinięty zwłaszcza przemysł maszynowy, środków transportu (głównie autobusy i samochody ciężarowe), elektrotechniczny, elektroniczny, metalowy, precyzyjny, spożywczy, instrumentów muzycznych; węzeł komunikacyjny; politechnika (założona 1745) z biblioteką i inne wyższe szkoły (pedagogiczna, sztuk pięknych), instytuty naukowe, wydawnictwa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Beatrycze wcześnie stała się obiektem polityki małżeńskiej. Ojciec początkowo planował ją wydać za Ottona Wittelsbacha, a następnie za bratanka papieża Innocentego III.

W Rzeszy trwała wojna pomiędzy Filipem Szwabskim a Ottonem IV dopóki Filip nie został 21 czerwca 1208 zamordowany przez Ottona Wittelsbacha. Otton IV został więc jedynym królem Niemiec, ale morderstwo sprawiło, że utracił poparcie dwóch swoich najważniejszych sojuszników: papieża Innocentego III i króla Anglii Jana bez Ziemi. Został również zmuszony do wycofania się do swojego rodzinnego Brunszwiku.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Otto IV z Brunszwiku, Otton IV Welf (ur. 1175 lub 1176 w Brunszwiku , zm. 18 maja 1218 w Hartzburgu) – antykról niemiecki 1198-1208, król niemiecki od 1208, Święty Cesarz Rzymski od 1209. Rywal rodu Hohenstaufów, jego panowanie związane było z zabiegami papiestwa o uzyskanie kontroli nad Świętym Cesarstwem Rzymskim.

W takiej sytuacji Otto zaczął dążyć do porozumienia ze stronnikami Hohenstaufów. Ten nowy sojusz został przypieczętowany zaręczynami Ottona i Beatrycze. 11 listopada 1208 Otto został ponownie wybrany królem Niemiec, tym razem przez oba stronnictwa. 4 października 1209 Innocenty III koronował go na cesarza rzymskiego. Beatrycze miała wówczas 11 lat, Otto ok. 34.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Święty Cesarz Rzymski (łac. Sancti Imperator Romanus, niem. Heiliger Römischer Kaiser) – termin używany przez historyków na określenie średniowiecznego władcy, który otrzymał tytuł cesarza rzymskiego od papieża. W historiografii używane jest również określenie cesarz rzymski narodu niemieckiego odnoszące się do tych władców królestwa niemieckiego, którzy mieli prawo do używania tytułu cesarza rzymskiego.

Ślub Beatrycze i Ottona odbył się 23 lipca 1212 w Nordhausen. Wkrótce po ślubie Beatrycze zachorowała i zmarła 11 sierpnia. Została pochowana w katedrze w Brunszwiku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. B. Zientara, Henryk Brodaty i jego czasy, Warszawa 1997, s. 169.
Warto wiedzieć że... beta

Irena Angelina (ur. 1177 lub 1180/1181 w Konstantynopolu, zm. 27 sierpnia 1208 w Burg Hohenstaufen), córka cesarza bizantyjskiego – Izaaka II Angelosa i jego pierwszej żony Heriny. Królowa Sycylii, a później królowa Niemiec.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
11 listopada jest 315. (w latach przestępnych 316.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 50 dni.
Henryk II Plantagenet lub Andegaweński, Curtmantle, Fitzempress (ur. 5 marca 1133 roku w Le Mans, zm. 6 lipca 1189 w Chinon) – od 1151 hrabia Andegawenii, od 1154 król Anglii, w różnych czasach kontrolował także część Walii, Szkocji, północną Irlandię i zachodnią Francję.
Hohenstaufowie − dynastia niemieckich władców, w większości również cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego i książąt Szwabii. Niemiecka nazwa dynastii pochodzi od nazwy zamku Staufen w Szwabii. Dynastia panowała w okresie 1079–1254.
Jan I (ur. 24 grudnia 1167 w Oksfordzie, zm. 18 lub 19 października 1216 w Newark), zwany „Janem bez Ziemi” (ang. John the Lackland, fr. Jean sans Terre) – król Anglii od 6 kwietnia 1199, brat Ryszarda I. Jego przydomek pochodzi stąd, że w odróżnieniu od swych starszych braci nie otrzymał od ojca Henryka II Plantageneta żadnych posiadłości ziemskich. Dopiero w roku 1189, kiedy tron objął jego brat Ryszard Lwie Serce, otrzymał od niego hrabstwo Gloucester.
4 października jest 277. (w latach przestępnych 278.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 88 dni.

Reklama