Beata Tyszkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beata Maria Helena Tyszkiewicz-Kalenicka (ur. 14 sierpnia 1938 w Wilanowie) – polska aktorka filmowa i telewizyjna.

Milanówek – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, leżące na południowy zachód od Warszawy i wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

Nazywana „pierwszą damą polskiego filmu”. Debiutowała rolą Klary w ekranizacji Zemsty (1956) w reżyserii Antoniego Bohdziewicza. Od tamtej pory wcieliła się w ponad 120 ról teatralnych i filmowych, zagrała m.in. Katarzynę w filmie Zaduszki na motywach dzieła Tadeusza Konwickiego, Stasię w utworze Samson Andrzeja Wajdy, Zofkę w utworze Historia żółtej ciżemki Sylwestra Chęcińskiego oraz Magdę w filmie Dziś w nocy umrze miasto Jana Rybkowskiego. Ponadto była odtwórczynią m.in. roli Izabeli Łęckiej w filmie Lalka, księżniczki Elżbiety w filmie Popioły, Beaty w filmie Wszystko na sprzedaż czy też Stefanii Olszańskiej w filmie Noce i dnie. Za wkład w rozwój kinematografii została wyróżniona wieloma odznaczeniami i nagrodami.

Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

W latach 1994–1998 pełniła funkcję prezesa Fundacji Kultury Polskiej. Była przewodniczącą rady Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” oraz członkinią Narodowej Rady Kultury I i II kadencji. Była jurorką w programach Taniec z gwiazdami (2005–2010) i Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2014–2017).

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodzi z arystokratycznej rodziny pieczętującej się herbem Leliwa II (Tyszkiewiczowie). Urodziła się 14 sierpnia 1938 w Pałacu w Wilanowie, jest córką Krzysztofa Marii Tyszkiewicza(lit.) i Barbary z Rechowiczów. Jej ojcem chrzestnym został Adam Branicki. Podczas II wojny światowej jej rodzice się rozstali – zamieszkała z matką i młodszym o cztery lata bratem Krzysztofem(lit.) na Śląsku, a ojciec wyemigrował do Anglii, gdzie założył nową rodzinę i doczekał się narodzin kolejnego syna, Janusza. Z ojcem ponownie spotkała się dopiero w 1973.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Wojciech Karol Malajkat (ur. 16 stycznia 1963 w Mrągowie) – polski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser. Pedagog (na stanowisku profesora) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Posiada tytuł profesora sztuki teatralnej.

Była uczennicą szkoły podstawowej w Jeleniej Górze. Po szkole podstawowej miała problemy z przyjęciem do gimnazjum (wówczas była to szkoła dająca tzw. małą maturę) w Karpaczu ze względu na pochodzenie arystokratyczne. Przyjęto ją dopiero po interwencji matki w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Po przeprowadzce wraz z matką do Lasek pod Warszawą uczęszczała do Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Praca nad debiutanckim filmem źle wpłynęła na jej wyniki w nauce (obsadę filmu zaczęto kompletować już w 1954), dlatego została przeniesiona do liceum zakonu sióstr urszulanek szarych w Milanówku, a następnie sióstr niepokalanek w Szymanowie. Maturę zdała za drugim razem.

Gdynia - Festiwal Filmowy (do 2011 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Gdyni (do 1986 odbywał się w Gdańsku), podczas którego prezentowane są najlepsze polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Główną Nagrodą tego festiwalu są Złote Lwy.Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.

Debiutowała w 1957 rolą Klary w ekranizacji Zemsty w reżyserii Antoniego Bohdziewicza. W latach 1957–1958 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, po czym podjęła pracę jako inspicjentka w Telewizji Polskiej. W trakcie kariery zawodowej wielokrotnie grała postacie historyczne, damy bądź szlachcianki, czemu zawdzięcza miano „pierwszej damy polskiego filmu”; zagrała Marię Walewską w komedii kostiumowej Marysia i Napoleon (1966) w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, księżniczkę Elżbietę w Popiołach (1965) Andrzeja Wajdy czy hrabinę Stefanię Holszańską w Nocach i dniach (1975) w reżyserii Jerzego Antczaka.

Andriej Siergiejewicz Michałkow-Konczałowski, ros. Андре́й Серге́евич Михалко́в-Кончало́вский (ur. 20 sierpnia 1937 w Moskwie) – radziecki oraz rosyjski reżyser i scenarzysta.Nie kłam kochanie – polska komedia romantyczna z 2008 roku. Oglądanie tego filmu jest dozwolone od 12 lat (wg KRRiT).

W teatrze dramatycznym wystąpiła tylko w dwóch spektaklach: Kariera Artura Ui Bertolta Brechta w reżyserii Erwina Axera w Teatrze Współczesnym w Warszawie (1962) i Za rzekę w cień drzew Ernesta Hemingwaya w reżyserii Jacka Woszczerowicza w Teatrze Ateneum w Warszawie (1964). W swojej karierze zagrała jeszcze w pięciu realizacjach Teatru Telewizji i trzech spektaklach Teatru Polskiego Radia.

Juliusz Jan Machulski (ur. 10 marca 1955 w Olsztynie) – polski reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra” (1988).Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, USJK, zwanych też urszulankami szarymi, zostało założone przez św. Urszulę Ledóchowską. Zgromadzenie odwołuje się do patronatu św. Urszuli, dziewicy i męczennicy z IV wieku na zasadach sformułowanych przez św. Anielę Merici, założycielkę Towarzystwa św. Urszuli powołanego w XVI wieku.
Beata Tyszkiewicz jako Izabela Łęcka w filmie Lalka (1968)

Pod koniec lat 60. stworzyła jedne ze swoich najważniejszych ról – Izabelę Łęcką w ekranizacji Lalki (1968) w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa i Beatę we Wszystko na sprzedaż (1968) Andrzeja Wajdy. Była angażowana także przez zagranicznych reżyserów, m.in. zaprosił ją Andriej Konczałowski do roli Warwary Ławreckiej w Szlacheckim gnieździe (1969) według prozy Iwana Turgieniewa. W 1973 Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej – bez egzaminu – uprawnienia aktorskie.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Karpacz (niem. Krummhübel) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Położone w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy.

W latach 80. objawiła talent komediowy, kreując wyraziste role w filmach Juliusza Machulskiego: Seksmisja (1983), Vabank II, czyli riposta (1984) i Kingsajz (1987). Z Machulskim współpracowała także na początku lat 90. przy filmie sensacyjnym V.I.P. (1991), wcielając się w matkę głównego bohatera Romana (Wojciech Malajkat).

Noce i dnie – polski film dwuczęściowy w reż. Jerzego Antczaka z 1975, adaptacja powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. Oprócz wersji kinowej powstał także serial telewizyjny o takim samym tytule, zrealizowany w 1977 (premiera 26 lutego 1978). Sceny pożaru miasta nakręcono w Kazimierzu, a filmowy dwór Niechciców został specjalnie wybudowany.Stefano Terrazzino (ur. 19 sierpnia 1979 w Mannheim) – włoski tancerz, piosenkarz i aktor, obecnie pracujący w Polsce. Reprezentuje najwyższą klasę S w stylu Latynoamerykańskim.

Za rolę ciotki Lali w Śmierci dziecioroba (1990) otrzymała nominację do Złotego Lwa Gdańskiego w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola kobieca” na 16. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Następnie zagrała Damę w Pięknej nieznajomej (1993) oraz hrabinę Ewelinę Opolską w Pannie z mokrą głową (1994). Podczas 21. FPFF w 1996 odebrała Nagrodę Indywidualną za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą (Berty Sonnenbruch) w filmie Niemcy, którego premiera kinowa odbyła się 1997. W ostatnich latach swojej aktywności aktorskiej wcielała się głównie w drugoplanowe role, często eleganckich i zdystansowanych cioć czy babć – takie role stworzyła w komedii romantycznej Nie kłam, kochanie (2007) czy serialu Teraz albo nigdy! (2008–2009). W kontrze do swojego emploi zagrała sprzątaczkę w komedii Ryś (2007).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Leonard Buczkowski (ur. 5 sierpnia 1900 w Warszawie, zm. 19 lutego 1967 tamże) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.

Interesuje się fotografią, w 1999 zorganizowała pierwszy wernisaż zdjęć własnego autorstwa. Jest pomysłodawczynią i współautorką cyklu programów Raport w sprawie dzieci niczyich. W latach 90. wzięła udział w kampanii reklamowej producenta odkurzaczy marki Electrolux, za co dostała honorarium w wysokości 60 tys. dolarów. W 2008 zaangażowała się w kampanię reklamową linii kosmetyków Dove pro.age, biorąc udział w rozbieranej sesji zdjęciowej. Prowadziła liczne prelekcje dotyczące zasad savoir-vivre.

14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni. Wulgaryzm – wyraz, wyrażenie lub zwrot uznawany przez użytkowników danego języka jako nieprzyzwoity, ordynarny. Używanie wulgaryzmów uważane jest za przejaw wywyższania się i świadczy o bardzo niskiej kulturze osobistej.

Przez wiele lat była felietonistką tygodnika telewizyjnego „Tele Tydzień”. W 2003 została wydana jej autobiografia pt. „Nie wszystko na sprzedaż”, która została wybrana „książką marca” Warszawskiej Premiery Literackiej 2004. Napisała także wspomnienia Kocha, lubi i żartuje... (2006) i książkę kucharską Bajaderka (2016), którą współtworzyła z córkami, Karoliną Wajdą i Wiktorią Bosc.

XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej – warszawska szkoła ponadpodstawowa, która specjalizuje się w nauczaniu języka francuskiego i w promocji kultury francuskiej we współpracy z ambasadą francuską. II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Była jurorką w dwunastu edycjach programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami (2005–2010) i siedmiu edycjach programu Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2014–2017). Uchodziła za barwną postać, w 2014 oceniając występ taneczny Anety Zając i Stefano Terrazzino posłużyła się wulgarnym sformułowaniem na antenie. Wypowiedź spotkała się z reakcją w postaci skargi na artystkę do KRRiT.

Piękna nieznajoma - film historyczny z 1992 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. Film jest adaptacją opowiadania Aleksieja Nikołajewicza Tołstoja.Niepokalanki, Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, łac. Congregatio Sororum Immaculatae Conceptionis Beatae Virginis Mariae – żeńskie zgromadzenie zakonne.

W maju 2017 przeszła rozległy zawał mięśnia sercowego. Wkrótce później wycofała się z życia publicznego.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Warszawskie Targi Książki – impreza targowa o charakterze międzynarodowym, poświęcona książce. W 2010 roku miała miejsce pierwsza edycja targów, które odbywają się cyklicznie w maju każdego roku.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy – aleja w Łodzi, znajdująca się przy ul. Piotrkowskiej między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina. Na pomysł alei wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame wpadł w 1996 Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda – dla aktora Andrzeja Seweryna – została wmurowana 28 maja 1998. Projektantem gwiazdy jest Andrzej Pągowski. Po stronie parzystej (wschodniej) są gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej aktorów. Kapituła Alei Gwiazd działa przy Muzeum Kinematografii w Łodzi i łódzkiej PWSFTviT.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Seksmisja – polska komedia science fiction z 1983 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego, opowiadająca historię zahibernowanych w 1991 roku Maksa i Alberta, którzy budzą się po wojnie w świecie pozbawionym mężczyzn.
Vabank II czyli riposta – polski film fabularny zrealizowany w 1984 r. przez Juliusza Machulskiego, sequel jego debiutanckiej komedii Vabank.
Mała matura − w II Rzeczypospolitej egzamin kończący edukację w czteroletnim gimnazjum, wprowadzony po reformie edukacji z 1932 roku.

Reklama