Battle Angel Alita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Battle Angel Alita (jap. 銃夢 Ganmu; także jako GUNNM)seinen manga z gatunku cyberpunk autorstwa Yukito Kishiro. Kolejne rozdziały publikowane były w magazynie „Business Jump” wydawnictwa Shūeisha w latach 1991–1995.

Live action – pochodzący z języka angielskiego termin odnoszący się do pracy wykonywanej przez żywych aktorów przed kamerą, w przeciwieństwie do animacji. Live action jest normą w kinematografii, więc używanie tego terminu jest zazwyczaj zbyteczne. Jest jednak konieczne w sytuacji, gdzie ważne jest rozróżnienie, czy chodzi o animację, czy praca jest adaptacją kreskówki, jak na przykład Flintstonowie, 101 dalmatyńczyków (odnoszące się do kreskówki i filmu aktorskiego).James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.

Powstała także adaptacja w formie serii OVA w 1993 roku oraz filmu live action, zatytułowana Alita: Battle Angel w 2019 roku.

Powstały także dwie kontynuacje mangi, zatytułowane Battle Angel Alita: Last Order oraz Battle Angel Alita: Mars Chronicle.

W Polsce licencje na wydanie mangi oraz jej spin-offów zakupiło wydawnictwo JPF.

Fabuła[ | edytuj kod]

Kobiecy cyborg, z której pozostały jedynie głowa i część klatki piersiowej, zostaje znaleziony na wysypisku przez eksperta cybernetycznego o imieniu Daisuke Ido. Ido udaje się naprawić cyborga, chociaż odkrywa, że nie posiada ona żadnych wspomnień; nadaje więc jej imię Alita. Alita wkrótce odkrywa, że potrafi instynktownie używać legendarnej sztuki walki zwanej Panzer Kunst; używa swojej umiejętności zatrudniając się jako łowca cybernetycznych kryminalistów oraz uczestnicząc w zawodach Motorballu. Po czasie Alicie udaje się jej przywołać wspomnienia ze swojego wcześniejszego życia na Marsie i swoich powiązań z latającym miastem Zalem.

Mangaka (jap. 漫画家, Mangaka) – w Japonii terminem tym określa się twórcę komiksów. Poza Japonią słowem manga określa się japoński komiks, tak więc termin mangaka używany jest, gdy mówi się o twórcy mangi. Sufiks -ka służy do tworzenia nazw zawodów.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Shūeisha (jap. 株式会社集英社, Kabushiki-gaisha Shūeisha, ang. "Shueisha Publishing Co, Ltd.") - jedno z największych wydawnictw w Japonii.
Kōdansha (jap. 講談社, Kabushiki-gaisha Kōdansha) – jedno z największych japońskich wydawnictw zajmujących się publikacją literatury oraz mangi. Jego główna siedziba znajduje się w Bunkyō (Tokio).
Guillermo del Toro (ur. 9 października 1964 w Guadalajarze, w stanie Jalisco) – meksykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy.
Cień Anioła – (ang. Dark Angel) – amerykański serial science-fiction z gatunku cyberpunk produkowany w latach 2000-2002 i stworzony przez Jamesa Camerona i Charlesa H. Eglee, opowiadający o losach Max Guevary, genetycznie usprawnionego super-żołnierza, zbiegłej z tajnego rządowego ośrodka. W główną rolę wcieliła się Jessica Alba. Serial był emitowany na FOX. W Polsce serial miał swoją premierę 7 listopada 2003 roku na kanale Polsat
Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.
Robert Anthony Rodríguez (ur. 20 czerwca 1968 w San Antonio w stanie Teksas, USA) − amerykańsko-meksykański scenarzysta i reżyser filmowy.
Rosa Bianca Salazar (ur. 16 lipca 1985) – amerykańska aktorka, która wystąpiła m.in. w filmie Alita: Battle Angel.

Reklama