• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Battery Park City



  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.
  Demografia[ | edytuj kod]

  Spis powszechny z 2000 roku wykazał, że populacja Battery Park City obejmowała 7 951 mieszkańców, zaś gęstość zaludnienia wynosiła 15 855/km². Wedle kryterium rasowego, 75% mieszkańców stanowiły osoby rasy białej, 19,93% miało pochodzenie azjatyckie, 5,32% miało pochodzenie latynoskie, 2,97% było Afroamerykanami, 0,06% miało pochodzenie indiańskie, zaś 0,04% wywodziło się z wysp Pacyfiku; 1,58% mieszkańców Battery Park City reprezentowało inną rasę, a 2,42% było przedstawicielami co najmniej dwóch ras. 27,7% mieszkańców dzielnicy urodziło się poza granicami Stanów Zjednoczonych, z czego 51,8% pochodziło z Azji, 30,8% z Europy, 8,2% z Ameryki Łacińskiej, zaś 9,2% z innych miejsc (głównie Kanady).

  American Express, Amex – przedsiębiorstwo finansowe założone w 1850 roku w Buffalo przez Henry’ego Wellsa, Williama Fargo i Johna Butterfielda. Firma jest znana dzięki swoim kartom płatniczym. Na całym świecie karty zaliczane są do prestiżowych i są szeroko akceptowane. Czarna karta American Express Centurion to jedna z najbardziej ekskluzywnych kart kredytowych na świecie. Jednym z głównych udziałowców American Express jest Warren Buffett. Siedziba firmy znajduje się w Nowym Jorku. Firma ta jest notowana na NYSE.World Trade Center, WTC, Światowe Centrum Handlu – kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże), zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego, któremu pomagał Antonio Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973. W Światowym Centrum Handlu było zatrudnionych około 25 tysięcy osób. Zostało ono zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Ka’idę.

  W 2007 roku większość mieszkańców Battery Park City reprezentowało klasę średnią wyższą lub wyższą (54% gospodarstw domowych miało średni roczny dochód w wysokości powyżej 100 tysięcy dolarów).

  Populacja:

 • 1980: –
 • 1990: 5 574
 • 2000: 7 951
 • 2010: 13 386
 • Historia[ | edytuj kod]

  W XIX wieku na obszarze dzisiejszego Battery Park City wybudowana została prawosławna cerkiew św. Mikołaja; to właśnie z tym obiektem utożsamiana była wówczas cała dzielnica.

  North End Avenue, w kierunku szkoły średniej Stuyvesant High School
  Port jachtowy North Cove, tuż obok World Financial Center
  Wysunięta najdalej na północ część Battery Park City

  Na początku lat 60. XX wieku zrodził się pomysł, by tereny obecnego Battery Park City poddać procesom melioracji. Inicjatorami tej idei były przede wszystkim prywatne firmy, które uzyskały poparcie burmistrza miasta. Plany te skomplikowały się jednak, gdy gubernator Nelson Rockefeller poinformował, że posiada własną koncepcję zagospodarowania części tych obszarów. Strony osiągnęły kompromis i w 1966 roku gubernator przedstawił propozycję budowy struktury, która w przyszłości stała się Battery Park City. Wizja dzielnicy według architekta Wallace’a K. Harrisona obejmowała „kompleksową społeczność”, złożoną z domów mieszkalnych, infrastruktury społecznej i przemysłu lekkiego. M. Paul Friedberg zaprojektował natomiast rozkład „zieleni”, a także Winter Garden.

  Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)Nowojorska Biblioteka Publiczna (ang. The New York Public Library, NYPL) – jedna z największych bibliotek publicznych na świecie i jedna z najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w USA. Unikalna struktura instytucji łączy ogromny system publicznych wypożyczalni i czytelni, z równie wielkim systemem zbiorów bibliotecznych służących do prowadzenia badań naukowych, niedostępnych do powszechnego wypożyczania. Cała korporacja funkcjonuje na zasadach non-profit i misji publicznej, zarządzana jest prywatnie, a finansowana z obu stron.

  W 1968 roku New York State Legislature powołała do życia korporację Battery Park City Authority (BPCA), która miała kontrolować rozwój projektu. W prace zaangażowana była również New York State Urban Development Corporation, a także inne agencje miejskie. W kolejnych latach BPCA czyniła powolne postępy. W 1969 roku korporacja opublikowała plan zagospodarowania terenu, a w 1972 roku wydała 200 milionów dolarów w obligacjach na zebranie funduszy na rozpoczęcie konstrukcji. W procesach melioracji wykorzystywano między innymi ziemię i skały wydobyte podczas budowy World Trade Center. Materiały składowane były na stworzonych specjalnie w tym celu koferdamach. Do 1976 roku wszystkie prace melioracyjne zostały skompletowane. W 1977 roku konstrukcja została wstrzymana na niemalże dwa lata w wyniku finansowych trudności, z jakimi borykało się całe miasto.

  Koferdam - tymczasowa konstrukcja hydrotechniczna z kasetonowych profili blaszanych (np. typu Larssen) wykorzystywana jako grobla stawiana podczas prac wodnych w celu ich wykonania w środowisku bez wody, a także uniemożliwienia lub utrudnienia wodzie dostępu do miejsca prac.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  23 września 1979 roku w Battery Park City odbyły się antynuklearne demonstracje, w których uczestniczyło niespełna 200 tysięcy osób.

  Budowa obiektów mieszkalnych w dzielnicy rozpoczęła się w 1980 roku, zaś rok później wystartowała konstrukcja World Financial Center. W 1985 roku konstrukcja została ukończona, a World Financial Center znalazł pierwszych najemców.

  W latach 80. XX wieku Battery Park City Authority nadzorowała szereg prac budowlanych, włączając w to konstrukcję Rector Place, a także nadrzecznej esplanady. W tamtym okresie, w Battery Park City Authority pracowała obecna dyrektorka City Planning Department, Amanda Burden. W latach 80., w Battery Park City powstało w sumie 13 nowych budynków. Na początku lat 90., swoją siedzibę do tejże dzielnicy przeniosła szkoła średnia Stuyvesant High School. Ponadto w latach 90., w Battery Park City skonstruowano kolejnych sześć obiektów. U progu XXI wieku Battery Park City był już praktycznie w całości skompletowany, z wyjątkiem kilku trwających projektów budowlanych przy West Street.

  The Battery (wcześniej znany jako Battery Park) – 10 hektarowy park miejski położony na południowym krańcu wyspy Manhattan w Nowym Jorku. Z parku roztacza się widok na Upper New York Bay. Park zawiera takie atrakcje turystyczne jak fort Castle Clinton, wiele pomników oraz popularną wśród dzieci karuzelę SeaGlass. Park graniczy z South Ferry, miejscem z którego odchodzą promy w kierunku Staten Island (Staten Island Ferry) oraz Governors Island. Z terenu parku odchodzi również prom w kierunku Liberty Island, na której znajduje się Statua Wolności. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Obecnie mieszkalne obszary Battery Park City podzielone są przez World Financial Center na północną i południową sekcję. Sekcja południowa, rozciągająca się od Winter Garden, jest gęściej zaludnionym regionem, głównie dzięki obecności dwóch apartamentowców: Gateway Plaza i Rector Place. Sekcja północna, wciąż pozostająca w fazie konstrukcji, składa się w całości z wysokich, 20-45-piętrowych obiektów mieszkalnych, wytworzonych z cegły o różnych odcieniach koloru pomarańczowego.

  Nomura Holdings, Inc. (jap. 野村ホールディングス株式会社, Nomura hōrudingusu Kabushiki-gaisha), Japońska spółka holdingowa, i główny członek Grupy Nomura. Notowana na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w indeksie Nikkei 225.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Zamach terrorystyczny z 11 września 2001 wywarł duży wpływ na Battery Park City. Mieszkańcy Lower Manhattanu, a zwłaszcza Battery Park City, zostali przesiedleni z tych obszarów na dziesięć dni. Część obiektów była oficjalnymi „miejscami zbrodni”, dlatego rezydenci nie mogli wrócić do swoich domów przez dłuższy czas. Uzyskawszy w końcu pozwolenie na powrót do Battery Park City, niektórzy mieszkańcy Gateway Plaza zgłaszali, że ich domy zostały splądrowane. Powietrze nad Battery Park City, a także pobliskimi obszarami, wypełnione było toksycznymi dymami z pożarów World Trade Center aż do stycznia 2002 roku.

  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Niektóre budynki kompleksu Gateway Plaza, a w tym Hudson View East i ówczesny Park Place (obecnie Rector Square), zostały przebite przez części samolotów, które uderzyły w wieże, co pociągnęło za sobą poważne zanieczyszczenia. Winter Garden i inne elementy World Financial Center również doznały pewnych uszkodzeń. Podczas gdy znaczna część mieszkańców obszaru Battery Park City wyprowadziła się na stałe, czasowe ograniczenie spłaty czynszów i dotacje rządowe pomogły w kolejnych latach przywrócić do dzielnicy dawnych rezydentów.

  Merrill Lynch – do 2009 roku amerykański bank inwestycyjny Merrill Lynch & Co., Inc., od przejęcia w latach 2008-2009 część Bank of America dająca nazwę dwóm częściom przedsiębiorstwa: Merrill Lynch Wealth Management oraz części inwestycyjnej Bank of America Merrill Lynch. Lower Manhattan (Dolny Manhattan) – wysunięta najdalej na południe część wyspy Manhattan, centrum biznesowe i administracyjne miasta Nowy Jork. Lower Manhattan, określany często mianem "centrum", definiowany jest zazwyczaj jako obszar ograniczany od północy przez 14. ulicę, na zachodzie przez rzekę Hudson, na wschodzie przez cieśninę East River, zaś na południu przez New York Harbor. Znajdująca się w Lower Manhattan Wall Street gruntuje pozycję Nowego Jorku jako światowej stolicy finansów, stanowiąc siedzibę New York Stock Exchange, czyli największej na świecie giełdy papierów wartościowych pod względem kapitalizacji rynkowej swoich spółek.

  Od tego czasu, rynek nieruchomości w Battery Park City rozwija się prężnie. Wśród realizowanych projektów komercyjnych była między innymi nowa siedziba banku Goldman Sachs.

  Obiekty skonstruowane w Battery Park City na przestrzeni lat:

 • Lata 80. XX wieku: 13 budynków, w tym 9 mieszkalnych i 4 komercyjne,
 • lata 90. XX wieku: 6 budynków, w tym 5 mieszkalnych i 1 komercyjny,
 • lata 00. XXI wieku: 10 budynków, w tym 6 mieszkalnych, 3 mieszanego wykorzystania i 1 komercyjny,
 • lata 10. XXI wieku: 3 budynki, w tym 1 komercyjny (skompletowany) i 2 mieszkalne (konstruowane).
 • Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Goldman Sachs Group Incorporated lub w skrócie Goldman Sachs jest jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Goldman Sachs został założony w 1869, jego główna kwatera znajduje się w Nowym Jorku na dolnym Manhattanie, 85 Broad Street.


  Podstrony: [1] 2 [3]



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Harlem – dzielnica Nowego Jorku, zajmuje większość północnej części gminy Manhattan. Jej populacja w większości składa się z Afroamerykanów.
  Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.
  Nelson Aldrich Rockefeller (ur. 8 lipca 1908 w Bar Harbor w stanie Maine, zm. 26 stycznia 1979 w Nowym Jorku) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej, wieloletni gubernator stanu Nowy Jork oraz 41. wiceprezydent USA.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.978 sek.