Batman: Arkham City

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Batman: Arkham Citykomputerowa gra akcji wyprodukowana przez Rocksteady Studios, wydana w listopadzie 2011 roku. Stanowi kontynuację Batman: Arkham Asylum i rozgrywa się na ulicach Gotham City. Batman przemierza ciemne zakamarki mrocznych ulic oraz dachy wieżowców w poszukiwaniu Jokera i jego popleczników wraz z Kobietą-Kot i Robinem. Do antagonistów, oprócz postaci znanych z pierwszej części, dołączyli Harvey „Dwie Twarze” Dent oraz tajemniczy Hugo Strange, który został nowym naczelnikiem Azylu Arkham.

Komputerowa gra akcji – gatunek gier komputerowych, w których cała rozgrywka polega w głównej mierze na szybkości akcji, której gracz jest uczestnikiem oraz na refleksie gracza.Azyl Arkham (Arkham Asylum) – fikcyjny szpital psychiatryczny, występujący w komiksach o przygodach Batmana, które wydawane są przez DC Comics. Szpital Arkham został wprowadzony do komiksów za sprawą Dennisa O’Neila i Irva Novicka w Batman vol.1 #258 (październik 1974). Inspiracją dla tej lokacji było Arkham Sanitarium z fikcyjnego miasta Arkham w stanie Massachusetts, które wielokrotnie pojawiało się w utworach H. P. Lovecrafta, zaś samo Arkham Sanitarium było wzorowane na prawdziwym ośrodku Danvers State Hospital w Massachusetts.

Fabuła[ | edytuj kod]

Wątek fabularny Batman: Arkham City rozpoczyna się rok po wydarzeniach przedstawionych w Batman: Arkham Asylum. Quincy Sharp, były zarządca szpitala psychiatrycznego Arkham, po schwytaniu Jokera zyskuje uznanie społeczeństwa i, wykorzystując chwilową popularność, zostaje nowym burmistrzem Gotham City.

Kobieta-Kot (ang. Catwoman, jej alter ego – Selina Kyle) – fikcyjna postać (złoczyńca, bądź antybohater) znana z serii komiksów o przygodach Batmana, wydawanych przez DC Comics. Została stworzona przez Boba Kane’a i Billa Fingera, pierwszy raz pojawiła się (jako złoczyńca) w Batman vol. 1 #1 (wiosna 1940). Inspiracją dla Boba Kane’a były popularne amerykańskie aktorki filmowe lat 30. – Jean Harlow i Hedy Lamarr. Z biegiem lat postać ta ewoluowała i z antagonisty (włamywaczki i złodziejki, specjalizującej się w kradzieży przeważnie drogocennej biżuterii) stała się z jednym z sojuszników Batmana. Postać cechuje unikalne połączeniem kobiecego sex appelu z przestępczą przebiegłością, co czyni ją jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci kobiecych w komiksie, a także tworów ówczesnej popkultury.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2011 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

Kiedy ani Azyl Arkham, ani więzienie Blackgate nie są w stanie pomieścić przestępców, Quincy Sharp kupuje znaczną część slumsów Gotham City, wynajmuje najemników wojskowych mających strzec tych rejonów i przekształca to miejsce w tak zwane Arkham City. Przeniesieni tam przestępcy są umownie wolni – do momentu, w którym nie spróbują uciec. Nowy burmistrz wybiera Hugo Strange’a na nadzorcę nowej kolonii karnej, jednak wszystko wskazuje na to, że szalony psychiatra ma własne plany związane z tym miejscem.

Batman, sceptycznie nastawiony do całego przedsięwzięcia, monitoruje Arkham City w obawie, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli.


Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Batman: Arkham City (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-01-17].
 2. Mike Schramm: Rocksteady and Paul Dini on the storytelling in Batman: Arkham City (ang.). Engadget, 2011-07-26. [dostęp 2017-11-03].
 3. Olek: Kontynuacja Batman: Arkham Asylum oficjalnie zapowiedziana (pol.). gry-online.pl, 05.08 2010. [dostęp 2011-03-09].
 4. Jiker: Robin jednym z bohaterów Batman: Arkham Asylum II? (pol.). gry-online.pl, 9.03.2010. [dostęp 2011-03-09].
 5. Thierry Nguyen: Batman: Arkham City Reaffirms Itself as The Best Superhero Game (ang.). 1up.com, 14.10.2011.
 6. CD-Action: Batman: Arkham City – recenzja (pol.). cdaction.pl, 25 listopada 2011.
 7. Christian Donlan: Batman: Arkham City Review (ang.). eurogamer.net, 14.10.2011.
 8. Jason Wishnov: Batman: Arkham City Review (ang.). g4tv.com, 14.10.2011.
 9. Andrew Reiner: Batman: Arkham City (ang.). gameinformer.com, 14.11.2011.
 10. Ocena gry Batman: Arkham City (X360) (pol.). gry-online.pl.
 11. Batman: Arkham City (ang.). gamespot.com.
 12. Robert Workman: Batman: Arkham City Review (ang.). gamezone.com, 20.10.2011.
 13. Batman: Arkham City (ang.). ign.com.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona gry
 • Reklama