Batman: Arkham Asylum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Batman: Arkham Asylumkomputerowa gra akcji z perspektywą trzeciej osoby wyprodukowana przez Rocksteady Studios oraz wydana przez Eidos Interactive. Dystrybucją w Polsce zajęła się firma Cenega. Światowa premiera odbyła się 26 sierpnia 2009 roku. Gra w Polsce ukazała się 28 sierpnia 2009 roku na PlayStation 3, Xbox 360 oraz Microsoft Windows. 3 listopada 2011 wydano wersję na Mac OS X. 15 listopada 2011 roku wydano kontynuację gry zatytułowaną Batman: Arkham City.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Redakcja magazynu PC Gamer UK w 2015 roku przyznała grze 50. miejsce na liście najlepszych gier na PC.

Rozgrywka i fabuła[ | edytuj kod]

Akcję ulokowano w zakładzie dla obłąkanych przestępców, czyli tytułowym Azylu Arkham. Sama gra łączy ze sobą wiele gatunków, są w niej elementy zręcznościowe, ale również elementy skradanki. Głównym przeciwnikiem Batmana w grze jest Joker. Jokerowi udaje się uwolnić z więzienia dla psychopatów i zbiec w mroczne korytarze Arkham. Wyrusza za nim Batman, jednak nie będzie to takie łatwe, bo po drodze musi stawić czoła pozostałym pacjentom zakładu, począwszy od zwykłych bandytów, kończąc na takich osobowościach jak Zsasz, Strach na Wróble, Bane czy Trujący Bluszcz. Człowiek nietoperz ma możliwość korzystania z różnorakich bat-gadżetów, które są bardzo przydatne w przemieszczaniu się po Arkham oraz szybkim rozliczeniu się ze złoczyńcami. Mroczny rycerz może skorzystać również ze specjalnej jaskini w podziemiach o nazwie Bat Cave, w której może dokonać wymiany niezbędnych gadżetów i przygotować się do dalszej penetracji mrocznych zakamarków zakładu pełnego niebezpieczeństw.

Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.Perspektywa trzeciej osoby (w skrócie TPP, z ang. third-person perspective) – określenie perspektywy graficznej w grach komputerowych (zwykle o grafice trójwymiarowej), w których gracz obserwuje świat przedstawiony za plecami kierowanej postaci. Ustawienie takie umożliwia graczowi obserwowanie otoczenia, postaci i jej działań. W wielu grach istnieje możliwość wyboru pomiędzy perspektywą pierwszoosobową a trzecioosobową.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.
Skradanka – gatunek gier komputerowych, które nagradzają gracza za ukrywanie się i używanie podstępu w celu ominięcia bądź pokonania przeciwników. Produkcje z tego gatunku zazwyczaj pozwalają graczowi na pozostanie niewykrytym poprzez skradanie się, używanie przebrań i/lub unikanie wywoływania hałasu. Niektóre gry pozwalają graczowi wybrać pomiędzy skradankowym podejściem a bezpośrednim zaatakowaniem wrogów, mogąc nagradzać za niewykrywalne wykonanie misji. Najczęściej wykorzystywanymi motywami są działania szpiegowskie, antyterrorystyczne, złodziejskie lub skrytobójcze, a głównymi bohaterami są agenci sił specjalnych, szpiedzy, złodzieje, zabójcy lub wojownicy ninja. Niektóre produkcje łączą elementy gier skradankowych z elementami innych gatunków, na przykład first-person shooterów lub platformówek.
{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". PC Gamer – czasopismo o tematyce gier komputerowych.
Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.
Eidos Interactive – firma produkująca i wydająca gry komputerowe. Siedzibę ma w Wimbledonie, wydaje gry z Europy i Ameryki. Została wykupiona przez Square Enix i przemianowana na Square Enix Europe.
Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

Reklama