Bath Iron Works

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stocznia Bath Iron Works

Bath Iron Works (GD/BIW) - stocznia położona nad rzeką Kennebec w mieście Bath, w stanie Maine. Stocznia buduje jednostki zarówno dla odbiorców cywilnych jak i wojskowych. Od 1995 roku jest własnością koncernu General Dynamics.

Niszczyciele typu Fletcher – amerykańskie niszczyciele z okresu II wojny światowej. Masowo produkowane w latach 1942-1944 (wyprodukowano 175 okrętów) brały aktywny udział w II wojnie światowej, wojnie w Korei i wojnie w Wietnamie. Liczne okręty tego typu po wycofaniu ze służby w US Navy były przekazywane do marynarek wojennych państw sojuszników Stanów Zjednoczonych. Ostatni pełniący czynną służbę niszczyciel typu Fletcher został wycofany ze składu meksykańskiej marynarki wojennej w 2002, po 60 latach łącznej służby.Mina morska to środek walki morskiej, przeznaczony do rażenia podwodnej części kadłuba okrętu lub statku. Składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w kulistym lub cylindrycznym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonego w urządzenia zapalające i zabezpieczające.

Historia[ | edytuj kod]

Stocznia została założona w 1884 przez generała Thomasa W Hyde który służył pod rozkazami generała Philipa Sheridana podczas wojny secesyjnej. W 1890 stocznia zdobyła swoje pierwsze zamówienie na dwie wykonane z żelaza kanonierki. Na pierwszej z nich USS „Machias” (PG-5) podczas I wojny światowej służył późniejszy admirał Chester Nimitz. W kolejnych latach stocznia budowała okręty różnych klas: pancernik, krążowniki, niszczyciele, a od 1988 buduje najnowsze niszczyciele rakietowe US Navy należące do typu Arleigh Burke.

USS Nicholas (DD/DDE-449) – amerykański niszczyciel typu Fletcher, służący w United States Navy w czasie II wojny światowej, a także przez kolejnych 27 lat i dwie następne wojny (koreańską i wietnamską). Według kontradmirała Jamesa Kauffmana (dowódcy sił niszczycieli na Pacyfiku w 1944) był to "Wyróżniający się spośród niszczycieli Floty Pacyfiku...", "...wspaniały okręt".Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Zbudowane okręty[ | edytuj kod]

 • Kanonierka USS „Machias” 1892
 • Taranowiec USS „Katahdin” wodowany 1893
 • Pancernik USS „Georgia” (BB-15) wodowany 1904
 • Niszczyciele typu Fletcher
 • USS „Nicholas” wodowany 1942
 • USS „O’Bannon” wodowany 1942
 • Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry
 • USS „Oliver Hazard Perry” wodowany 1976
 • USS „Samuel B. Roberts” wodowany 1984, uszkodzony przez minę morską w 1988
 • USS „Simpson” wodowany 1984, który w 1988 w Zatoce Perskiej zatopił irański kuter rakietowy
 • Niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke
 • USS „Arleigh Burke” wodowany 1989
 • USS „O’Kane” wodowany 1998
 • USS „Bainbridge” wodowany 2005
 • USS „Gridley” wodowany 2006
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona www Bath Iron Works (ang.)
 • Pancernik – klasa dużych, silnie opancerzonych i uzbrojonych pełnomorskich okrętów, stanowiących trzon największych flot wojennych od czasu powstania klasy pancerników w drugiej połowie XIX wieku, do okresu II wojny światowej. Przeznaczeniem pancerników było zapewnienie panowania na morzach poprzez wygrywanie bitew artyleryjskich i niszczenie wrogich jednostek nawodnych wszystkich klas. Pierwsze pancerniki pojawiły się w latach 60. XIX wieku i z miejsca zastąpiły drewniane okręty liniowe w roli najpotężniejszych jednostek floty, przejmując także ich nazwę w niektórych językach (zobacz niżej). Szczyt znaczenia pancerniki miały podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905) i I wojny światowej, istotną rolę odgrywały także podczas II wojny światowej, aczkolwiek utraciły wtedy swój prymat na rzecz lotniskowców. Po tej wojnie klasa ta stopniowo zanikła, jedynie nieliczne pozostające w służbie okręty używane były w bardzo ograniczonym zakresie do lat 90. XX wieku. Polska nie posiadała w swojej marynarce okrętów tej klasy.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Philip Henry Sheridan (ur. 6 marca 1831 – zm. 5 sierpnia 1888) - amerykański generał, uważany za jednego z najlepszych dowodzących wojskami Unii w wojnie secesyjnej.
  Taranowiec (ang. naval ram) – dawna klasa okrętów o napędzie parowym, której podstawowym przeznaczeniem było niszczenie okrętów przeciwnika przez taranowanie (uderzanie własnym dziobem w okręt w celu jego uszkodzenia i zatopienia). Była to klasa nieliczna i niejednolita, wyróżniana głównie w latach 60. XIX wieku podczas wojny secesyjnej w Ameryce Północnej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  USS Samuel B. Roberts (FFG-58) – amerykańska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry, trzeci okręt należący do United States Navy noszący nazwę pochodzącą od Samuela B. Robertsa, poległego podczas walk o Guadalcanal w 1942 roku.
  USS Georgia (BB-15) – amerykański pancernik typu Virginia. Pierwszy okręt United States Navy noszący nazwę pochodzącą od stanu Georgia.
  Kennebec (ang. Kennebec River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w stanie Maine, na terenie hrabstw Piscataquis, Somerset, Kennebec, Lincoln i Sagadahoc. Długość rzeki wynosi około 240 km, a powierzchnia jej dorzecza – 15 263 km².
  Kanonierka - historyczna klasa okrętów artyleryjskich średniej lub małej wielkości. Kanonierki przeznaczone były przede wszystkim do ostrzeliwania celów lądowych, przybrzeżnej służby patrolowej i dozorowej, obrony wybrzeża, stawiania min i innych zadań pomocniczych.

  Reklama