Batakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tradycyjny dom Bataków Toba

Batakowie, Batacy (Halak Batak) – zbiorcze określenie spokrewnionych ludów zamieszkujących północno-zachodnią część Sumatry (Wyżyna Batak) w Indonezji. Posługują się językami batackimi z rodziny austronezyjskiej oraz własnym pismem pochodzenia indyjskiego. Liczą ogółem około 6 mln i dzielą się na ok. sześć grup etnicznych. Największą z tych grup stanowi Toba Batak. Inne plemiona to Angkola (Batak), Dairi (lub Pakpak), Karo Batak, Simalungun Batak oraz Mandailing Batak. Przynależność Alas Kluet, klasyfikowanych niekiedy jako Batakowie, jest dyskusyjna. Toba Batak, Karo Batak, Simalungun Batak oraz Dairi są chrześcijanami, natomiast pozostałe grupy wyznają głównie islam.

Chrześcijański Kościół Protestancki Batak (ind. Huria Kristen Batak Protestan) – największy Kościół chrześcijański w Indonezji zrzeszający ok. 4 mln wiernych, głównie członków ludu Bataków zamieszkującego północną część Sumatry. Członek Światowej Federacji Luterańskiej od 1952.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

Nazwa Batak prawdopodobnie pochodzi od pejoratywnego określenia pogańskich plemion górskich, używanego przez muzułmańskich mieszkańców wybrzeży. Podobna nazwa istnieje na Filipinach na określenie tamtejszych, bliżej niespokrewnionych górskich plemion, zaś jeden z ludów górskich zamieszkujących Malezję określany jest mianem Batek.

William Marsden (ur. 16 listopada 1754 w Verval, zm. 6 października 1836 w Aldenham) – brytyjski uczony orientalista, historyk, lingwista i numizmatyk; pionier badań naukowych nad Indonezją. Sumatra – indonezyjska wyspa położona w Azji Południowo-Wschodniej, w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Na północnym wschodzie Cieśnina Malakka oddziela Sumatrę od Półwyspu Malajskiego; na południowym wschodzie Cieśnina Sundajska oddziela ją od Jawy.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki na temat ludu pochodzą od angielskiego podróżnika i orientalisty Williama Marsdena, który nazwał opisywane obszary jako królestwo kanibalistycznego ludu.

W II i III wieku n.e. Batakowie byli pod wpływem hinduizmu, pojawiła się sztuka złotnictwa, wprowadzono pług. Na przestrzeni wieków rozwinął się system rodów patriarchalnych skupionych w wysokich domach drewnianych o oryginalnej architekturze.

W IX wieku Batakowie znaleźli się pod wpływami chrześcijaństwa i islamu. Obecnie ponad 60% populacji to muzułmanie, zaś pozostała to protestanci – głównie za sprawą luterańskiego misjonarza Ludwiga Nommensena.

Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Języki batackie - grupa siedmiu spokrewnionych języków austronezyjskich używanych przez Bataków na Sumatrze. Zapisywane są pismem batackim. Dzielą się na trzy grupy:
Grupa etniczna (inaczej: etnos), w znaczeniach antropologicznym i społecznym – zbiorowość, która postrzega siebie samą lub postrzegana jest przez otaczające ją zbiorowości jako odrębną i specyficzną ze względu na jedną lub więcej cech takich jak:
Języki austronezyjskie – rodzina języków, którymi posługuje się ok. 250 mln rdzennych mieszkańców wysp Oceanii i Azji Południowo-Wschodniej.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama