Baryton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baryton (gr. barýtonos „niskobrzmiący” od barýs „ciężki; głęboki; silny” i tónos „lina; struna; napięcie”) – głos męski, mieszczący się w środkowym zakresie skali głosu (niższy od tenoru, wyższy od basu). Skala barytonu chóralnego sięga od A do f , zaś solowego – od G do g , ale może być poszerzona zarówno w górę jak i w dół.

Bas – najniższy solowy i chóralny głos męski, sięgający od E wielkiego do f razkreślnego (różne źródła podają różne skale). Basem określa się też osobę śpiewającą basem (w przypadku głosu w chórze używamy liczby mnogiej basy).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Wśród głosów barytonowych wyróżnia się baryton dramatyczny i baryton liryczny. Baryton dramatyczny jest to głos o ciemnej barwie, cechujący się szczególnie bogatym i pełnym brzmieniem oraz niską tessiturą (skala od G do f). Z kolei baryton liryczny charakteryzuje jasna barwa o lekkim i ciepłym brzmieniu wraz z wyższą tessiturą niż baryton dramatyczny – skala od A do g.

Marcin Bronikowski (ur. 28 maja 1968 w Warszawie) – polski śpiewak operowy (baryton). Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz Konserwatorium Muzyczne w Sofii (Bułgaria), w klasie śpiewu solowego i aktorstwa. Syn dziennikarza Adama Bronikowskiego.Dietrich Fischer-Dieskau (ur. 28 maja 1925 w Berlinie, zm. 18 maja 2012 w Berg) – niemiecki śpiewak (baryton). Interpretator niemieckich i włoskich pieśni m.in. Franza Petera Schuberta oraz kantat J.S. Bacha. W 1992 zakończył karierę jako śpiewak, następnie zaczął dyrygować. Znany z przywiązywania ogromnej uwagi do tekstu (np. role w operach Mozarta interpretował zupełnie inaczej niż większość wykonawców). W 2005 otrzymał nagrodę Polar Music Prize przyznawaną w Szwecji za osiągnięcia w dziedzinie muzyki.

Śpiewacy operowi dysponujący tym głosem[ | edytuj kod]

 • Thomas Allen
 • Jerzy Artysz
 • Marcin Bronikowski
 • Dmitrij Chworostowski
 • Dietrich Fischer-Dieskau
 • Andrzej Dobber
 • Thomas Hampson
 • Andrzej Hiolski
 • Rienat Ibragimow
 • Mariusz Kwiecień
 • Muslim Magomajew
 • Artur Ruciński
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • bas-baryton
 • głos ludzki
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Władysław Kopaliński: tonacja; tonalność. W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [dostęp 2017-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
  Bas-baryton to śpiewak obdarzony głosem łączącym w sobie cechy basu i barytonu. Często są to śpiewacy o niezwykle rozległej skali głosu umożliwiającej im śpiewanie zarówno partii barytonowych jak i basowych. Skala bas-barytonu obejmuje ponad dwie oktawy i sięga od F (czasem E) wielkiego do g razkreślnego.Muslim Magomajew (ur. 17 sierpnia 1942 w Baku, zm. 25 października 2008 w Moskwie) – azerski śpiewak operowy (baryton) i popularny, który występował w latach 60. i 70. w ZSRR.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tessitura (wł. tessitura − "tekstura", z łac. textura, ae) – zakres głosu (dźwięków) dominujący w utworze, najintensywniej używany wycinek skali. Tessitura jest znacznie mniejsza od skali śpiewaka, lecz oznacza rejestr, w którym głos brzmi najlepiej, dlatego m.in. dzieli się głosy na dramatyczne i liryczne. Np. baryton operowy posiada skalę od G do g, jednakże baryton dramatyczny posiada tessiturę niską, a baryton liryczny tessiturę wysoką.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Władysław Kopaliński, właściwie Władysław Jan Stefczyk, przed II wojną światową Jan Sterling (ur. 14 listopada 1907 w Warszawie, zm. 5 października 2007 w Warszawie) – polski leksykograf, tłumacz, wydawca.
  Rienat Islamowicz Ibragimow ros. Ренат Ибрагимов (ur. 20 listopada 1947 we Lwowie) – rosyjski śpiewak operowy i estradowy, producent muzyczny.
  Andrzej Dobber (ur. 28 maja 1961 w Więcborku) – polski śpiewak operowy (baryton), wyróżniony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Dmitrij Aleksandrowicz Chworostowski (Дмитрий Александрович Хворостовский; ur. 16 października 1962 w Krasnojarsku (Rosja) - rosyjski śpiewak (baryton).

  Reklama