Barwinek (Kielce)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Barwinek widziane z góry Hałasa w Paśmie Dymińskim
Barwinek widziany ze Wzgórza Kadzielniańskiego, w tle Pasmo Dymińskie
Dzielnice i osiedla Kielc, Barwinek ma na mapie nr 38

Barwinek – część Kielc, znajdująca się na południowych obrzeżach miasta. Początkowo wieś, w 1866 roku została włączona w granice miasta. Znajduje się tu zabudowa jednorodzinna oraz osiedla złożone z bloków mieszkalnych: os. Barwinek (spółdzielni Pionier, pomiędzy ulicami Czachowskiego i Popiełuszki), os. Ściegiennego (tej samej spółdzielni, pomiędzy ulicami Ściegiennego i Plater, w pobliżu Baranówka) oraz os. Zacisze (spółdzielni Domator, wokół skrzyżowania ulic Szwedzkiej i Litewskiej).

Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Castorama – największa w Polsce sieć sklepów DIY (ang. „do it yourself”, w branży handlu detalicznego określenie sklepów z artykułami do majsterkowania, budowy, remontu, urządzania domu, pielęgnowania ogrodu). Castorama prowadzi politykę sprzedaży w jednym miejscu wszystkiego, co potrzebne dla domu, jego budowy i ogrodu. W chwili obecnej w Polsce znajduje się 69 sklepów sieci. Castorama należy do spółki Kingfisher, która jest również właścicielem, działającej w Polsce od 2006 roku, sieci sklepów Brico Dépôt.

Na terenie Barwinka znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa nr 32 im. Janusza Kusocińskiego, Gimnazjum nr 16 oraz Przedszkola Samorządowe nr 3 i 39. Znajduje się tu również osiedlowy klub "Klub na BarWinKu" organizujący czas wolny dzieciom i młodzieży.

Kawetczyzna - część Kielc, znajdująca się na południowych obrzeżach miasta, sąsiadująca z Barwinkiem. Od południa graniczy z Pasmem Posłowickim i Pasmem Dymińskim wchodzącymi w skład Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. W granicach miasta od 1930 roku.Chęciny – miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chęciny. Położone ok. 15 km od Kielc, na Wyżynie Kieleckiej, historycznie w Małopolsce.

Przy skrzyżowaniu ul. Wrzosowej z aleją ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się hipermarket budowlany Castorama. Na terenie Kawetczyzny swoją siedzibę ma zakon Karmelitanek Bosych. Barwinek należy do parafii św. Stanisława BM.

Barwinek przecina ulica ks. Piotra Ściegiennego będąca drogą wylotową na Tarnów. Od strony wschodniej Barwinek ograniczony jest aleją ks. Jerzego Popiełuszki, która jest częścią drogi krajowej nr 73.

Od południa graniczy z Pasmem Posłowickim i Pasmem Dymińskim wchodzącymi w skład Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego

Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Janusz Kusociński, pseud. Kusy (ur. 15 stycznia 1907 w Warszawie, zm. 21 czerwca 1940 w Palmirach) – polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 m, srebrny medalista pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m.

Przez Barwinek przechodzi szlak turystyczny niebieski niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa.

Dojazd autobusami linii : 1, 2, 11, 25, 27, 29, 30, 33, 34, 45, 54, 108, 113 i N2.

Nazwa Barwinek po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w 1825 r. i jest związana z rośliną barwinek hodowaną w tutejszych ogrodach.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
  2. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Barwinka osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
  3. Zenon Guldon, Adam Massalski, Historia Kielc do roku 1945, Kielce 2000, ​ISBN 83-913593-0-1
  4. Administracja | Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Pionier. [dostęp 2009-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-28)].
  5. Echo Dnia 6.06.2007, Gazeta Wyborcza Kielce 13-04-2008 18-04-2008 04-08-2008 15-07-2003
  6. Osiedle "Zacisze" - Kielce, wikimapia.org [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  7. Spółdzielnia mieszkaniowa 'DOMATOR' - Strona główna, www.smdomator.pl [dostęp 2017-11-22].
  8. Miejski System Informacji Przestrzennej Kielce
  9. Władysław Dzikowski, Danuta Kopertowska, Toponimia Kielc, Warszawa-Kraków 1976
Warto wiedzieć że... beta

Karmelitanki - żeńska gałąź zakonu karmelitów. Do powstania zakonu karmelitanek doszło w wyniku przejęcia pod kierownictwo karmelitów stowarzyszeń pobożnych niewiast wspólnego życia (beginek). W oparciu o bullę Cum nulla Fidelium Mikołaja V z 1452 generał karmelitów, bł. Jan Soreth zorganizował 5 klasztorów dla sióstr.
Zakon, łac. ordo – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni – mnisi, zakonnicy, bracia; kobiety – zakonnice, mniszki, siostry) zwykle nie są postrzegani ani jako świeccy, ani jako członkowie kleru, choć np. w Kościele katolickim możliwe jest łączenie członkostwa w zakonie ze święceniami kapłańskimi (osobie takiej przysługuje tytuł „ojca”).
Pasmo Dymińskie – pasmo Gór Świętokrzyskich, zbudowane ze skał kambryjskich. Położone na południowym wschodzie Kielc należy do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się od Pasma Posłowickiego na zachodzie, aż do przełomu rzeki Lubrzanki na wschodzie. Pokryte jest lasami bukowo-jodłowymi.
Jerzy Aleksander Popiełuszko, wcześniej Alfons Popiełuszko (ur. 14 września 1947 w Okopach, zm. 19 października 1984 we Włocławku) – polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej „Solidarności”, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony Kościoła katolickiego.
Pasmo Posłowickie – pasmo Gór Świętokrzyskich. Położone na południu Kielc w granicach administracyjnych miasta należy do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się od doliny Bobrzy na zachodzie, aż do Pasma Dymińskiego na wschodzie. Pokryte jest lasami bukowo-jodłowymi.
Baranówek – część Kielc, znajdująca się na południowych obrzeżach miasta. Do Baranówka często zaliczany jest również sąsiadujący z nim teren rekreacyjny Stadion (Stadion Leśny). Na Baranówku przeważa zdecydowanie zabudowa jednorodzinna, wyjątkiem są bloki po wschodniej stronie ulicy Ściegiennego (osiedle Ściegiennego należące do spółdzielni Pionier i zaliczane niekiedy do Barwinka).

Reklama