Barwienie otoczek bakterii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barwienie otoczek bakterii polega na barwieniu otoczek bakterii w celu ułatwienia obserwacji.

Mikroskop (stgr. μικρός mikros – "mały" i σκοπέω skopeo – "patrzę, obserwuję") – urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem, albo przyjrzenia się subtelnym detalom obiektów małych, aczkolwiek widocznych nieuzbrojonym okiem. Mikroskop pozwala spojrzeć w głąb mikroświata.Biologiczny preparat mikroskopowy jest to część tkanki organicznej przygotowana do obserwacji mikroskopowej. Sposób preparowania próbki zależy od rodzaju mikroskopu i celu badań.

Otoczki bakteryjne bardzo trudno zaobserwować w mikroskopie świetlnym, bez zastosowania specjalnych metod barwienia. Jest to związane z tym, jak otoczki załamują światło. W barwieniu otoczek stosuje się najczęściej barwienie negatywne z pewnymi modyfikacjami. Przykład: Metoda Burri-Ginsa.

Metoda Grama – metoda barwienia bakterii. Pozwala doświadczalnie zróżnicować te organizmy na dwie duże grupy (Gram-dodatnie i Gram-ujemne) ze względu na różnice w budowie ściany komórkowej oraz, co za tym idzie, także pewne różnice w fizjologii i podatności na leki.

Kroplę zawiesiny z hodowli bakterii mieszamy na szkiełku podstawowym z kroplą czarnego tuszu. Uzyskaną zawiesinę cienko rozprowadzamy po szkiełku podstawowym. Preparat suszymy, możemy go lekko utrwalić termicznie przez jednokrotne przeciągnięcie nad płomieniem palnika. Następnie preparat pokrywamy roztworem fuksyny fenolowej. Po 1-2 minutach spłukujemy barwnik wodą. Preparat po wysuszeniu oglądamy pod imersją. Widzimy ciemne tło (tusz), a bakterie są zabarwione na czerwono (fuksyna). Otoczki natomiast nie wchłonęły żadnego barwnika i są widoczne jako przeźroczysta warstwa pomiędzy bakterią a tłem.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • barwienie metodą Ziehla-Neelsena
  • barwienie metodą Grama
  • Reklama