Bartoszyce (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bartoszycestacja kolejowa w Bartoszycach, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce, powstała 24 września 1866 roku.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Łyna (ros. Лава, Ława, niem. Alle, prus. Alna) – rzeka w północno-wschodniej Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) i Rosji (Obwód kaliningradzki). Lewy dopływ Pregoły. Płynie przez Pojezierze Olsztyńskie i Nizinę Sępopolską.

Stacja, wraz z całą infrastrukturą, powstała w 1866 jako stacja Bartenstein Wschodniopruskiej Kolei Południowej. Aktualnie jest nieczynna dla połączeń osobowych. Ostatnie połączenia do Korsz PKP zawiesiło 1 lipca 2002 roku. Sporadycznie eksploatowana jest przez składy towarowe.

Bartoszyce (dawniej Barsztyn, niem. Bartenstein, lit. Barštynas, prus. Bartanstabs) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim leżące na Nizinie Sępopolskiej w dolinie rzeki Łyny, w historycznej krainie Barcji. Bartoszyce to miasto o wielowiekowej historii i tradycji, łączące w sobie wpływy polskie, niemieckie i wschodnie. W latach 1975–1998 Bartoszyce administracyjnie należały do województwa olsztyńskiego. Dzisiaj to ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek administracyjny, usługowy i kulturalny województwa. Według danych GUS z 31 grudnia 2008 roku miasto miało 25 007 mieszkańców, natomiast w 2011 r. miasto miało 24,8 tyś, mieszkańców.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.

Stacja jest wielotorowa, posiada bocznice i semafory, wyposażona jest zarówno w normalne, jak i w szerokie tory, prowadzące w kierunku byłego kolejowego przejścia granicznego w Głomnie i dalej do Pravdinska (byłego Frydlandu). Stan torów na stacji dobry. Niedaleko, w odległości kilkuset metrów, znajduje się most kolejowy na rzece Łynie oraz kilka wiaduktów dla ruchu kołowego i pieszego.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.

W budynku dworca, którego bryła zachowała niemal niezmieniony kształt od budowy w 1866 roku, na parterze znajdują się pomieszczenia usługowo - handlowe (m.in. informacja i kasa PKS), a na piętrze prywatne mieszkania.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Baza kolejowa Bartoszyce (pol.). [dostęp 22 lipca 2009].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bartoszyce w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Bartoszyce w stacjekolejowe.pl
 • Bartoszyce w Atlasie Kolejowym Polski, Czech i Słowacji – www.atlaskolejowy.net
 • Głomno (do 1945 r. niem. Glommen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bartoszyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) – nazwa polskich przedsiębiorstw usługowych zajmujących się transportem publicznym. W latach 1945–1992 rozwinięcie skrótu PKS brzmiało Państwowa Komunikacja Samochodowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prawdinsk (ros. Правдинск, pol. Frydland lub Frydląd, niem. Friedland in Ostpreußen, lit. Romuva) - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji na terenie Barcji (4,5 tys. mieszkańców w 2004).

  Reklama