Baron Bliss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baron Bliss, właśc. Henry Edward Ernest Victor Bliss (ur. 16 lutego 1869, zm. 9 marca 1926) – brytyjski podróżnik, który przekazał w spadku dwa miliony dolarów na rzecz rozwoju ówczesnej brytyjskiej kolonii Hondurasu Brytyjskiego (dzisiejszego Belize).

Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).Trynidad – wyspa w Małych Antylach, na Oceanie Atlantyckim, u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej; położona w państwie Trynidad i Tobago, największa i najbardziej zaludniona z 23 wysp tego państwa; 4,8 tys. km², 1 mln mieszk. (1980). Leżące w Trynidadzie miasto Toco przez kilka lat było kolonią lenną Księstwa Kurlandii i Semigalii.

Nieznane są bliższe szczegóły z życia Blissa. Jego tytuł barona (miał nosić tytuł "4. barona Bliss Królestwa Portugalii") jest również wątpliwy. Wiadomo, że pochodził z hrabstwa Buckingham. W wieku 42 lat został sparaliżowany od pasa w dół. Ostatnie lata swojego życia spędził na wyspach karaibskich (Bahamy, Trynidad). 14 stycznia 1926 przybył do Belize City, gdzie jego statek zatrzymał się w porcie. Bliss chorował wówczas na zatrucie pokarmowe, zmarł dwa miesiące później. I chociaż nie zstąpił na ląd, to miał być wzruszony gościnnością mieszkańców Hondurasu Brytyjskiego. Okazało się wtedy, że baron postanowił przekazać swój majątek mieszkańcom kolonii. Dzięki przekazanym pieniądzom powstało wiele obiektów na terenie całego kraju, m.in. biblioteka w Belize City, muzeum, centrum badawcze, szkoła pielęgniarek, latarnia morska (obok niej znajduje się grobowiec Blissa) oraz liczne ośrodki zdrowia.

Latarnia morska – znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec).{{Państwo infobox}} Nieznane pola: "n1_flaga", "p1_flaga" oraz "p1". Honduras Brytyjski – dawna kolonia brytyjska w Ameryce Środkowej.

Baron Bliss uznawany jest za największego dobroczyńcę Belize. 9 marca mieszkańcy Belize obchodzą święto narodowe – Dzień Barona Blissa (Baron Bliss Day).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historia Barona Blissa i jego spadku (ang.)
 • Dzień Barona Blissa na MayaBelize.ca (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Święto państwowe, święto narodowe – okres związany z historią państwa, tradycjami i kulturą państwową. Często są to dni wolne od pracy, wypełnione oficjalnymi uroczystościami i obchodami.
  Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.
  Bahamy (ang. Bahamas, Wspólnota Bahamów – Commonwealth of The Bahamas) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim.
  Biblioteka (od greckiego βιβλιοθήκη bibliotheke; βιβλίον biblion – książka) – instytucja kultury, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych (swoich i obcych). W innym znaczeniu jest to też nazwa samego budynku, pomieszczenia lub mebla zawierającego zbiory biblioteczne.
  Hrabstwo Buckingham – hrabstwo w USA, w stanie Wirginia, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 15623. Siedzibą hrabstwa jest Buckingham.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Reklama