Barcelona (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barcelona – prowincja Hiszpanii współtworząca wspólnotę autonomiczną Katalonii. Powstała w roku 1833. Graniczy z prowincjami: Girona, Lleida, Tarragona oraz z Morzem Śródziemnym. W 2017 roku prowincję zamieszkiwało 5 576 037 osób (74,4% populacji Katalonii). Stolicą jest miasto Barcelona, w którym mieszkało 1 620 809 osób (ok. 30% populacji prowincji). Prowincja obejmuje aglomerację Barcelony i niewielką ilość terenów przyległych, ma powierzchnię 7 726 km².

Vallès Oriental – comarca (powiat) w prowincji Barcelona w Katalonii w Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 850,99 km², skupia 43 gminy i liczy 386 465 mieszkańców. Siedzibą comarki jest Granollers.Girona (hiszp. Gerona) – prowincja Hiszpanii współtworząca wspólnotę autonomiczną Katalonii. Powstała w roku 1833. Stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Liczy blisko 600 000 mieszkańców. Znana jest z szeregu znanych i popularnych nadmorskich kurortów na Costa Brava, np. Lloret de Mar, Arenys de Mar, Tossa de Mar, Blanes i innych. Graniczy z prowincjami: Lleida i Barcelona oraz z Francją.

Comarki[ | edytuj kod]

 • Alt Penedès
 • Anoia
 • Bages
 • Baix Llobregat
 • Barcelonès
 • Garraf
 • Maresme
 • Osona
 • Vallès Oriental
 • Vallès Occidental
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Maresme – comarca (powiat) w Hiszpanii, w Katalonii, w prowincji Barcelona. Znajduje się pomiędzy Barcelonès i La Selva. Stolicą comarki jest Mataró. Comarca ma powierzchnię 398,91 km². Zgodnie z danymi z 2005 roku liczy 398 502 mieszkańców.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Katalonia (kat. Catalunya [kətəˈɫuɲə], hiszp. Cataluña, oksytański Catalonha) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu – region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Vallès Occidental (kat., nazwa hiszp. Vallés Occidental) - powiat (comarca) w północno-wschodniej Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Katalonii, w zespole miejskim Barcelony. W 2002 r. liczył około 715 tys. mieszkańców. Siedzibą powiatu jest Sabadell wspólnie z Tarrasą.
  El Baix Llobregat – comarca (powiat) w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Katalonia. Liczy 692 892 mieszkańców na powierzchni 486,5 km². Stolicą jest Sant Feliu de Llobregat, a największym miastem – Cornellà de Llobregat.

  Reklama