• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Barbara Wizimirska

  Przeczytaj także...
  Politolog – absolwent studiów na kierunku politologia i pokrewnych (polityka społeczna, europeistyka, nauki polityczne), osoba posiadająca wiedzę naukową w zakresie politologii:Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) to państwowa jednostka organizacyjna powołana w obecnej formie ustawą z dnia 20 grudnia 1996 r. w celu prowadzenia działalności badawczej, analitycznej, szkoleniowej i archiwistycznej w zakresie spraw międzynarodowych. Dyrektora PISM powołuje Prezes Rady Ministrów na kadencje pięcioletnie. Bieżący nadzór nad pracą instytutu sprawuje minister spraw zagranicznych.

  Barbara Maria Wizimirska (ur. 12 grudnia 1942 w Radomsku) – polska politolożka i działaczka społeczna związana z warszawską Falenicą.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Barbara Wizimirska urodziła się w Radomsku w 1942. Od 1968 mieszka w Falenicy. Absolwentka Instytutu Orientalistycznego oraz Wydziału Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk politycznych ze specjalnością stosunki międzynarodowe.

  Działacz społeczny, społecznik – osoba pracująca aktywnie na rzecz wspólnoty obywatelskiej, aktywista; aktywny członek, organizator i uczestnik stowarzyszeń i ruchów społecznych, fundacji oraz organizacji społecznych i samorządowych. Może działać na rzecz ochrony środowiska (ekolog) lub występować w społecznym interesie lokalnych społeczności.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Zawodowo związana przede wszystkim z Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, gdzie pracowała jako adiunkt (1970–1991). Pracowała także w Polskim Komitecie ds. UNESCO (1994–1996) i Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Publikowała głównie na temat południowej Azji. Przez 13 lat, od 1991 do 2004, była redaktorką naukową Rocznika Polskiej Polityki Zagranicznej.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Bellona – dom wydawniczy, specjalizujący się w literaturze historycznej oraz militarnej. W jego ofercie znajdują się także kryminały, powieści historyczne i fantastyczne, oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca i wszelkiego rodzaju poradniki pomocne w życiu codziennym.

  Po przejściu w 2004 na emeryturę rozpoczęła działalność w Falenickim Towarzystwie Kulturalnym i w Klubie Kultury Falenica, gdzie prowadzi m.in. spotkania literackie, pisze książki o Falenicy oraz sztuki teatralne wystawiane w osiedlowym domu kultury.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • Pakistan – czas próby, Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1971.
 • Bangladesz: trudna niepodległość, Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1974.
 • Indie – Pakistan – Bangladesz: między wojną a pokojem, Warszawa: PISM, 1981.
 • Drogi kariery: Zulfikar Ali Bhutto i jego partnerzy: Indira Gandhi i Mujibur Rahman, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1983.
 • Falenica: portret osiedla 2008, 2008.
 • Jubileusz 75-lecia powstania Parafii NSPJ w Falenicy 1934–2009, Warszawa, 2009
 • Opowieści falenickie: o letnisku, rodzinie Szaniawskich oraz o jezuitach i ich dziełach, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Sedno, 2012.
 • Zapamiętane: Falenica 1935–1960 we wspomnieniach mieszkańców, Warszawa, 2018.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KRS 0000103919.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dr Barbara Wizimirska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-04-17].
 • Profil na stronie wydawnictwa Sedno.
 • Profil na stronie Kulturalny Wawer.
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.




  Warto wiedzieć że... beta

  Falenica (jid. פאלעניץ) - część Wawra, dzielnicy Warszawy. Najbardziej na południe położona część stolicy z prawej strony Wisły. W latach 1924-1951 samodzielne miasto i siedziba gminy Falenica Letnisko. Obecnie mieszka tu około 8 tys. osób.
  Polski Komitet ds. UNESCO – polska instytucja działająca w ramach funkcjonowania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Został on założony w 1956 roku, a do jego głównych zadań jest zapewnienie dialogu pomiędzy instytucjami UNESCO a polskimi instytucjami rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi, jak również wdrażanie na obszarze Polski międzynarodowych programów prowadzonych przez UNESCO. Siedziba komitetu mieści się na 7. piętrze Pałacu Kultury i Nauki.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (WNE UW) – wydział Uniwersytetu Warszawskiego mieszczący się przy ulicy Długiej 44/50, kształcący w dziedzinach ekonomii i informatyki w trybach dziennym, wieczorowym i zaocznym. Istnieje też możliwość podjęcia studiów doktoranckich.
  Sheikh Mujibur Rahman (ur. 17 marca 1920, zm. 15 sierpnia 1975) – polityk reprezentujący separatystyczne dążenia mieszkańców Bengalu Wschodniego (Pakistanu Wschodniego), które ostatecznie doprowadziły w 1971 r. do secesji prowincji i wyłonienia się niepodległego Bangladeszu.
  Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego – jednostka podstawowa Uniwersytetu Warszawskiego znana wcześniej jako Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w nim około 130 pracowników naukowych i kształci się ponad 1200 studentów w trybie dziennym i wieczorowym. Wydział prowadzi studia doktoranckie w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa orientalnego.
  Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) – polskie wydawnictwo w Warszawie działające w latach 1974–2004, do 1991 część koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.752 sek.