Barbara Mikulski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbara Mikulski (w środku) podczas wizyty w Senacie RP, 2013

Barbara Ann Mikulski (ur. 20 lipca 1936 w Baltimore) – amerykańska działaczka polityczna polskiego pochodzenia, senator ze stanu Maryland. Jest członkinią amerykańskiej Partii Demokratycznej. Wybrana do Izby Reprezentantów w 1976, ponownie w 1978, 1980, 1982 i 1984. W 1986 została wybrana do Senatu (kolejne reelekcje 1992, 1998, 2004 i 2010). W chwili złożenia mandatu w 2017 najstarsza stażem kobieta-senator.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Radosław (Radek) Tomasz Sikorski (ur. 23 lutego 1963 w Bydgoszczy) – polski polityk, politolog, dziennikarz, minister obrony narodowej w latach 2005–2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, senator VI kadencji, poseł VI i VII kadencji, od 2007 minister spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska, od 1 stycznia 2010 również przewodniczący Komitetu do Spraw Europejskich, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Pierwsza kobieta-senator Kongresu USA, która nie odziedziczyła tego stanowiska po mężu, a zdobyła je w wyborach. Pierwsza kobieta w USA, która zasiadała w obu izbach Kongresu: Izbie Reprezentantów i Senacie.

Pierwsza kobieta w historii stanu, którą wybrano na stanowisko obejmujące cały stan Maryland. Wsławiła się w latach 80 XX w. i 90 XX w. walką o zwiększenie liczby kobiet w Senacie. Wysiłki te doprowadziły do wyboru na senackie fotele dziewięciu kobiet z różnych stanów USA, co zaskarbiło Barbarze Mikulski honorowy tytuł Dziekana Senatu Kobiecego.

Trzeci okręg wyborczy w Maryland co dwa lata wybiera swojego przedstawiciela do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. W skład okręgu wchodzą części hrabstw Baltimore, Howard oraz Anne Arundel, jak również znaczna część niezależnego miasta Baltimore. Przedstawicielem okręgu w 110. Kongresie Stanów Zjednoczonych jest demokrata, John Sarbanes.Richard John „Rick” Santorum (ur. 10 maja 1958) – polityk amerykański, senator ze stanu Pensylwania (wybrany w 1994 i ponownie w 2000), członek Partii Republikańskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się 20 lipca 1936 w East Baltimore jako prawnuczka polskich imigrantów, którzy po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych otworzyli w tym mieście piekarnię. Była najstarszą z trzech sióstr, a jej rodzice przez lata prowadzili mały sklepik z warzywami. Pracowała w sklepie rodziców, dowożąc zakupy do mieszkań osób, które nie mogły poruszać się o własnych siłach.

Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Prezydencki Medal Wolności (ang. Presidential Medal of Freedom) – najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne, nadawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych obywatelom amerykańskim oraz cudzoziemcom za szczególnie wybitny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa lub narodowych interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, jak również innych znaczących dokonań w sferze publicznej lub prywatnej.

W 1958 ukończyła Mount Agnes College, a w 1965 uzyskała tytuł magistra nauk socjalnych na University of Maryland w Baltimore.

Początki jej kariery politycznej datują się na koniec lat 60 XX w. W jej rodzinnym Baltimore, rządzący wtedy miastem politycy Partii Demokratycznej zaproponowali budowę 16-pasmowej autostrady, która miała przebiegać przez historyczną część miasta. Ta budowa wstrzymałaby rozwój dzielnicy, w której w latach 60 XX w. zaczęli osiedlać się przedstawiciele afroamerykańskiej klasy średniej. Autostrada uniemożliwiłaby także atrakcyjne zagospodarowanie nadbrzeża Baltimore. Mikulski zorganizowała mieszkańców okolicznych dzielnic i zniweczyła plany tej budowy. Wkrótce potem (1971) została wybrana na 5-letnią kadencję do Rady Miasta Baltimore.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1976 wygrała wybory do Izby Reprezentantów Kongresu USA, a dziesięć lat później została wybrana na senatora Kongresu. Funkcję tę sprawuje do dziś.

W Senacie jest przewodniczącą komitetu do spraw ludzi starszych (Committee on Aging) oraz członkiem kilku innych, m.in. komitetu ds. operacji za granicą (Committee on Foreign Operations).

W latach 1992 i 1998 otrzymała aż 71 proc. głosów wyborców stanu Maryland, co jest rzadko spotykane w amerykańskiej polityce.

Uniwersytet Marylandu w Baltimore (ang. University of Maryland, Baltimore) – amerykańska uczelnia publiczna z siedzibą w Baltimore w stanie Maryland, założona w 1807. Kształci ponad 5800 studentów i zatrudnia około 2300 pracowników naukowych. Odznaka Honorowa „Bene Merito” (łac. Dobrze Zasłużonemu) – polskie resortowe odznaczenie cywilne, nadawane przez Ministra Spraw Zagranicznych.

W Kongresie USA znana jest jako orędowniczka praw i potrzeb przeciętnego człowieka, a zwłaszcza praw kobiet. Za swe najważniejsze zadanie uważa nie tylko troskę o przyszłość kraju, ale także udzielanie obywatelom Maryland pomocy w codziennych, praktycznych sprawach.

W maju 2010 amerykański Senat przyjął poprawkę do ustawy imigracyjnej, która umożliwia włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. Poprawka została zgłoszona przez senatorów Barbarę Mikulski i Ricka Santoruma. Senator Mikulski powiedziała, że ta poprawka umożliwia włączenie Polski do programu bezwizowego, ponieważ dotyczy obywateli krajów, które są sojusznikami Stanów Zjednoczonych w wojnie z terroryzmem. W Senacie poprawka została przyjęta jednogłośnie.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W maju 2012 przedłożyła w Senacie Paycheck Fairness Act, zrównujący płace kobiet i mężczyzn za tę samą pracę, którego procedowanie zostało zablokowane głosami Republikanów 5 czerwca 2012.

W czerwcu 2013 została odznaczona przez szefa MSZ, Radosława Sikorskiego, Odznaką Honorową „Bene Merito”. 22 sierpnia 2013 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W listopadzie 2015 otrzymała Medal Wolności z rąk prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Barbara Mikulski: Mikulski Statement on Republican Filibuster of Paycheck Fairness Act (ang.). www.mikulski.senate.gov, 2012-06-05. [dostęp 2012-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-01)].
 2. Grupa Parlamentarna ds. Polski pomoże w zniesieniu wiz?. dziennikzwiazkowy.com, 2013-06-04. [dostęp 2013-08-31].
 3. Prezydent odznaczył Senator USA Barbarę Mikulski. prezydent.pl, 2013-08-22. [dostęp 2013-08-31].
 4. The White House – President Obama Names Recipients of the Presidential Medal of Freedom (ang.) [dostęp 2015-11-28].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Biografia w Women in Congress (ang.)
 • Strona oficjalna
 • www.radiopik.pl
 • Prawa kobiet lub prawa człowieka kobiet – uprawnienia i wolności należące do kobiet i dziewcząt w danych społeczeństwach.Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, ang. United States House of Representatives – organ ustawodawczy, izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Kongres Stanów Zjednoczonych (ang. United States Congress) – dwuizbowy parlament, najwyższy organ przedstawicielski i zasadniczy organ władzy ustawodawczej w Stanach Zjednoczonych.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama