Barbara Dex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbara Dex, właściwie Barbara Deckx (ur. 22 stycznia 1974 w Turnhout) – belgijska piosenkarka.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Kariera[ | edytuj kod]

Karierę rozpoczynała w 1991, kiedy to w radiowym programie Kempenshow śpiewała covery belgijskich piosenkarek Ann Christy czy Axelle Red.

W 1993 z piosenką „Iemand als jij” wygrała belgijskie eliminacje eurowizyjne Eurosong, dzięki czemu reprezentowała Belgię w 38. Konkursie Piosenki Eurowizji w Millstreet. 15 maja wystąpiła w finale konkursu i zajęła ostatnie, 25. miejsce po zdobyciu trzech punktów. Podczas konkursu wystąpiła we własnoręcznie uszytej sukience, która była inspiracją do stworzenia przez internautów nieoficjalnego plebiscytu na najgorszy strój uczestnika Eurowizji. Nagroda im. Barbary Dex przyznawana jest od 1997 roku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.

Pod koniec sierpnia 1995 wystąpiła w Polsce podczas 32. Festiwalu Sopockiego z utworem „Waiting for the New Moon”, z którym zajęła, przedostatnie 9. miejsce. W 2004 z piosenką „One Life” zgłosiła się do belgijskich eliminacji eurowizyjnych Eurosong i zajęła trzecie miejsce w finale selekcji. W 2006 z piosenką „Crazy” zajęła piąte miejsce w finale eliminacji eurowizyjnych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Konkurs Sopot Festival 1995 był trzydziestym drugim konkursem Sopot Festivalu, który odbył się 25 sierpnia 1995 roku, w Operze Leśnej. Konkurs prowadzili Renata Przemyk, Jan Pospieszalski i Maciej Orłoś. Wygrała Kasia Kowalska z utworem A to co mam....

Ma dwójkę dzieci.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
39. Konkurs Piosenki Eurowizji 1993 odbył się w sobotę, 15 maja 1993 roku w Millstreet (Irlandia). W konkursie wzięło udział rekordowa liczba dwudziestu pięciu państw. Festiwal prowadziła Fionnuala Sweeney. W roku 1993 po raz kolejny zastosowano metodę przyznawania punktów obowiązującą od roku 1975 (1-8, 10 i 12 punktów, ogłaszane według kolejności występów).
Nagroda im. Barbary Dex – nieoficjalny tytuł przyznawany corocznie przez fanów konkursu najgorzej ubranemu artyście w Konkursie Piosenki Eurowizji za pośrednictwem holenderskiej strony House of Eurovision (eurovisionhouse.nl).
Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Suknia, sukienka – wierzchni jednoczęściowy strój kobiecy, okrywający tułów i nogi, często także ręce. W przeszłości był to ubiór zarówno męski jak i kobiecy. Suknia wyewoluowała z wczesnośredniowiecznych płaszczy i peleryn na skutek zmiany ich kroju i udoskonalenia tkanin. Za moment pojawienia się sukni uważa się upowszechnienie w połowie XV wieku wąskiego, dopasowanego do sylwetki stroju cotardie (istniało męskie i kobiece). Cotardie kobiece miało wysoki stanik, rozszerzany do połowy bioder i przechodzący w spódnicę. Stanik z przodu miał głębokie wcięcie i u góry był zakończony kołnierzem. Taki krój sukni optycznie wyszczuplał sylwetkę.

Reklama