Barbara Broccoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbara Dana Broccoli (ur. 18 czerwca 1960 w Los Angeles) – amerykańska producetka filmowa, córka słynnego producenta filmów o Jamesie Bondzie, Alberta R. Broccoliego. Wyspecjalizowała się w filmie i komunikacji telewizyjnej na Loyola Marymount University, pracując uprzednio w wydziale castingów i produkcji wytwórni EON Productions, odpowiedzialnej za całą „bondowską” serię od 1962 roku począwszy. Po śmierci ojca sama zajęła się produkcją kolejnych części cyklu, współpracując z bratem Michaelem G. Wilsonem. Jest żoną Fredericka Zollo, również producenta filmowego. Posiada niezależną wytwórnię zwaną Astoria Productions. Laureatka Nagrody BAFTA (2013) i Tony Award (2012, 2018).

Ośmiorniczka – trzynasty oficjalny film o przygodach James Bonda. Film jest oparty na książce Iana Fleminga. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz szósty Roger Moore.W obliczu śmierci (ang. The Living Daylights) – piętnasty film z cyklu przygód Jamesa Bonda, wyprodukowany przez EON Productions w 1987 r. W Polsce znany również pod tytułem Światło dnia (takim tytułem posługiwał się polski dystrybutor w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych).

Praca nad cyklem o Bondzie[ | edytuj kod]

Barbara Broccoli rozpoczęła pracę nad serią filmową o brytyjskim agencie w wieku 22 lat, jako asystentka reżysera w filmie Ośmiorniczka, nagrywanym w 1983 roku. Niedługo potem awansowała na stanowisko współproducentki filmu W obliczu śmierci (1987). Aktualnie jest główną producentką – wraz z bratem pracowała nad czterema filmami z Pierce'em Brosnanem w roli głównej, a obecnie nad nowymi produkcjami z Danielem Craigiem.

M jest literą stanowiącą kod fikcyjnej postaci, szefa brytyjskiego wywiadu lub MI6, zwierzchnika Jamesa Bonda. Pseudonim "M" został prawdopodobnie zaczerpnięty od imienia pierwszego rzeczywistego szefa MI6, Mansfielda Smitha-Cumminga.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Kierując się sugestią, że nowy M w filmie GoldenEye (1995) powinien być kobietą, zdecydowała się zaangażować Judi Dench. To teoretycznie ryzykowne posunięcie okazało się strzałem w dziesiątkę, dało bowiem drugie dno relacjom Bond-M.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Barbara Broccoli Filmography (ang.). AllMovie. [dostęp 2021-03-28].
 2. Barbara Broccoli Awards (ang.). AllMovie. [dostęp 2021-03-28].
 3. Barbara Broccoli (ang.). Internet Broadway Database. [dostęp 2021-03-28].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Barbara Broccoli w bazie IMDb (ang.)
 • Barbara Broccoli w bazie Filmweb
 • Pierce Brendan Brosnan (ur. 16 maja 1953 w Droghedzie) – irlandzki aktor, producent filmowy i działacz na rzecz ochrony środowiska. Najbardziej znany jest jako piąty aktor, który zagrał tajnego agenta Jamesa Bonda w serii filmów o agencie 007, występując w czterech filmach: GoldenEye (1995), Jutro nie umiera nigdy (Tomorrow Never Dies, 1997), Świat to za mało (The World Is Not Enough, 1999) i Śmierć nadejdzie jutro (Die Another Day, 2002) oraz wcielając się w postać w wielu grach wideo. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Loyola Marymount University (popularnie LMU) – prywatny amerykański, rzymskokatolicki uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany w dzielnicy Westchester w mieście Los Angeles. Jest jedną z 28 uczelni należących do Stowarzyszenia Jezuickich Koledży i Uniwersytetów (Association of Jesuit Colleges and Universities).
  Internet Broadway Database (IBDB) – internetowa baza zawierająca informacje o produkcjach teatralnych z Broadwayu, ich obsadzie aktorskiej i technicznej. Jest zarządzana przez Departament Badań The Broadway League (zrzeszenia producentów z Broadwayu). Dostępne są również aplikacje dla IOS i Android.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
  Judith Olivia "Judi" Dench (ur. 9 grudnia 1934 w Yorku) − brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, okazjonalnie reżyserka.

  Reklama