Barbara Bain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbara Bain, właściwie Millicent Fogel (ur. 13 września 1931 w Chicago) – amerykańska aktorka, tancerka i modelka. W Polsce najbardziej znana z klasycznego brytyjskiego serialu science fiction RAI/ITV Kosmos 1999 (1975-77), w którym zagrała rolę dr Heleny Russell.

Kosmos 1999 (ang. Space: 1999) – brytyjski serial telewizyjny science fiction nakręcony w latach 70. W Polsce nadawany był początkowo pod tytułem Cosmos 1999 w comiesięcznym sobotnim Studio 2, emitowanym w wolne soboty, od 8 stycznia 1977 do 1979 roku.Moje tak zwane życie (ang. My So-Called Life, 1994-1995) – amerykański serial młodzieżowy stworzony przez Winniego Holzmana. Wyprodukowany przez The Bedford Falls Company i ABC Productions.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończyła University of Illinois z tytułem licencjata w socjologii. Potem przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zdobyła pracę jako tancerka i modelka. Studiowała w Theater Studio u Marthy Graham i Lee Strasberga w prestiżowym Actors Studio, gdzie odkryła swoją prawdziwą pierwszą miłość - aktorstwo. Jej najbardziej rozpoznawalną kreacją w karierze jest postać agentki Cinnamon Carter w serialu telewizyjnym CBS Mission: Impossible (1966–69), za którą trzykrotnie otrzymała nagrodą Emmy (1967, 1968, 1969) dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym i nominację do Złotego Globu.

Strażnik Teksasu (Walker, Texas Ranger) – amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 1993-2001. Emitowany był w USA przez CBS, a w Polsce przez Polsat oraz TV 4. Obecnie, serial nadawany jest na kanale Universal Channel. Tytułową rolę w serialu grał Chuck Norris jako Cordell Walker, a towarzyszyli mu Clarence Gilyard Jr. oraz Sheree J. Wilson.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.
Millennium – amerykański thriller, dramat sci-fi, który powstał na podstawie noweli Johna Varleya w 1989 roku. Film porusza zagadnienie podróży w czasie i związanego z nim paradoksu zmiany przyszłości przez naruszenie przeszłości po fakcie. Problem moralnej odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń daje wdzięczne pole do popisu aktorom, którzy w filmach fantastycznonaukowych zwykle schodzą na drugi plan wobec siły wyrazu efektów specjalnych.

Reklama